Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Ranný prehľad trhov 26. februára

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • V eurozóne pretrvávajú nízke inflačné tlaky.
  • OECD a Medzinárodný menový fond vyzvali skupinu G20, aby riešila problémy slabého globálneho ekonomického rastu.
  • Medzinárodný obchod v minulom roku prvý krát od krízy poklesol.

Akciové trhy

Európske akciové trhy si vo štvrtok pripísali solídne zisky, keď investori reagovali na sériu pozitívnych firemných výsledkov a odvrátili svoju pozornosť z kolísavého vývoja cien ropy, ktoré sa počas európskych obchodných hodín pohybovali v červených číslach. Darilo sa aj amerických akciovým trhom, ktoré naviazali na svoje stredajšie zisky, keď ich v rate podporil mierny odraz cien ropy.

Dlhopisové trhy

Európske vládne dlhopisy pokračovali v raste, keď ich výnosy nadol tlačili pretrvávajúce očakávania, že Európska centrálna banka pristúpi k rozšíreniu stimulov. Výnos 10-ročného nemeckého dlhopisu klesol už na 13 bázických bodov, len 5 bázických bodov od historických miním z apríla 2015. Rástli aj ceny amerických vládnych dlhopisov, kde napriek obratu na trhu s ropou a apetítu investorov po rizikovejších aktívach investori kupovali bezpečný americký dlh.

Komoditné trhy

Vo štvrtok sa darilo aj zlatu, ktorého spotová cena však rástla z technických dôvodov, pričom na futures trhu zlato oslabilo z dôvodu pozitívnej nálady na akciových trhoch. Ropa so zo začiatku obchodovania pohybovala v mínusovom teritóriu keď európska ropa Brent ako aj americká ropa WTI odpísali asi jeden dolár, avšak ku koncu dňa sa cenám ropy podaril obrat. Pomohli k tomu správy, že členovia kartelu OPEC a Rusko sa dohodli na stretnutí v marci, s cieľom celoplošne zmraziť produkciu ropy na januárových hodnotách. 

Devízové trhy

Zisky na európskych a amerických akciových trhoch pomohli americkému doláru, keď investori ustupovali od bezpečných mien ako jen či euro. Doláru sa voči euru podarili však len minimálne zisky, pričom európska mena zotrvala na hodnote 110 dolárových centov, keď naďalej narastali obavy, či FED bude schopný zvýšiť sadzby už na marcovom zasadnutí alebo či vôbec ich bude schopný zvýšiť v tomto roku. 

Dôležité správy z ekonomiky

Dôležitým zverejnením včera v Európe boli štatistiky peňažných agregátov v eurozóne za január, ktoré vydala ECB. Ukázali na rast širokej menovej bázy M3 (5% r/r) ako aj rast úverov nefinančnému sektoru (0,6% r/r) pri nezmenenom tempe rastu úverov domácnostiam. Hoci sa tempo rastu úverov spomalilo, stále možno na základe neho predikovať solídny rast HDP.
Z európskych makrodát bol zverejňované finalizácie januárovej inflácie v eurozóne, ktorá bola oproti rýchlemu odhadu posunutá nadol o jednu desatinu na 0,3 percenta pričom jadrová inflácia bola potvrdená na úrovni 1,0 percenta. Finálne čísla nemeckej inflácie za rovnaké obdobie žiadne prekvapenia a revízie nepriniesli. Celkovo však potvrdzujú disinflačné prostredie, čo otvára priestor pre to, aby ECB už v marci konala a ďalej uvoľnila menovú politiku. Okrem toho boli zverejnené  aj marcové štatistiky spotrebiteľskej dôvery z Nemecka, ktoré ostávajú blízko maxím z minulého roka a napovedajú, že práve spotreba domácností by mala byť jedným z hlavných ťahúňov rastu lokálnej ekonomiky. Potvrdený bol aj solídny medzikvartálny rast britskej ekonomiky za posledný kvartál minulého roka.
V USA boli zverejnené veľmi silné čísla januárových objednávok tovarov dlhodobej spotreby nad očakávania trhu,  pričom decembrové štatistiky boli takisto revidované smerom nahor. Navyše objednávky rástli silno aj po očistení o volatilné objednávky leteckej a vojenskej techniky, čo dáva malé svetielko nádeje, že výrobný sektor v USA by napriek problémom nemusel byť na tom až tak tragicky. Je však potrebné si počkať na februárové dáta pre potvrdenie odrazu. Solídne čísla doručil včera aj trh práce. Hoci pravidelné štatistiky nových žiadostí o podporu v nezamestnanosti mierne narástli, štvortýždňový priemer klesol.
John Williams z FEDu vyjadril počudovanie, prečo dlhodobé inflačné očakávania trhov ovplyvňujú krátkodobé faktory cien ropy. Preto nechce brať príliš do úvahy tieto faktory pri rozhodovaní sa o nastavení menovej politiky. K inflácii sa vyjadroval aj jeho kolega James Bullard, ktorý povedal, že januárový rast jadrovej inflácie o 2,2 percenta medziročne jasne poukazuje na to, že predpovede FEDu o rýchlejšom odraze spotrebiteľských cien sú stále platné. Williamsové aj Bullardové slová tak zneli pomerne jastrabo.
Medzinárodný menový fond pre začiatkom rokovaní G20 v Číne vyzval tieto ekonomiky, aby podporili globálny ekonomick rast fiškálnymi stimulmi. OECD takisto vyzvala toto združenie, aby adresovalo problémy pomalého rastu v čase, keď štrukturálne reformy spomaľujú, hoci by sa mali zrýchľovať.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes dopoludnia nebudú publikované žiadne podstatné makrodáta. Popoludní sa v Nemecku pozornosť sústredí na publikáciu indexu spotrebiteľských cien (CPI) za február.
  • V Spojených štátoch sa pozornosť sústredí na prvú revíziu rastu HDP za štvrtý kvartál 2015. Očakáva sa, že medzikvartálne dôjde k väčšiemu spomaleniu rastu ako hovorili prvotné čísla. Okrem toho zaujmú aj januárové čísla osobných príjmov a výdavkov. V neposlednom rade bude investorov zaujímať finalizácia februárových čísiel spotrebiteľskej dôvery od University of Michigan.
  • Z centrálnych bankárov budú dnes hovoriť dvaja zástupcovia FEDu, a to Jerome Powell a Lael Brainardová.
  • Trhy si budú pozorne všímať aj výstupy zo zasadnutia G20.

Zaujalo nás

Medzinárodný obchod prvý krát od krízy klesol

Hodnota tovarov, ktoré prekročili hranice štátov v minulom roku v dolárovom vyjadrení klesla o takmer 14 percent, tvrdí holandská organizácia Bureau of Economic Policy Analysis. Ide o prvý pokles medzinárodného obchodu od roku 2009. Väčšina poklesu ide na vrub spomalenia sa čínskej ekonomiky a ďalších rozvíjajúcich sa krajín.

V objemovom vyjadrení nie sú štatistiky až tak čierne – svetový obchod rástol o 2,5 percenta, čo je však pomalšie tempo ako bol rast svetovej ekonomiky, ktorý je odhadovaný na vyše tropercentné tempo za minulý rok. Celkovo to však znamená to, že ak slabosť medzinárodného obchodu pretrvá, aj ekonomický výhľad na tento rok nesie v sebe viac rizík ako sa pôvodne očakávalo.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial