Piatok 24. mája. Meniny má Ela

Ranný prehľad trhov 26. júla

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Globálne akciové trhy zatvárali zmiešane, neprial im pokles cien ropy.
  • Prieskum IFO v Nemecku pozitívne prekvapil.
  • V Londýne sa rysuje nový realitný rekord.

Akciové trhy

Európske akciové trhy v pondelok vymazali časť svojich ziskov a zatvorili s miernym poklesom, keď trhom chýbal výraznejší smerodajný kurz a ku koncu obchodovania im neprial pokles amerických akcií. Nedarilo sa ani Wall Street, ktorá v nižších objemoch zatvorila v červených číslach. Na čele poklesu stáli hlavne energetické spoločnosti, keď ceny ropy počas obchodovania dosiahli svoje najnižšie hodnoty za ostatné tri mesiace.

Dlhopisové trhy

Európske vládne dlhopisy včera zatvárali zmiešane, pričom neistá nálada na akciových trhoch priala bezpečne vnímaným dlhopisom Nemecka a Francúzska. Na opačnom brehu Atlantiku  výnos amerického 10-ročného vládneho dlhopisu obchodoval rozbúrene a nakoniec zatvoril s miernym rastom, pričom ostatné dlhopisy USA zatvárali zmiešane.

Komoditné trhy

Zlato včera zatvorilo s miernym poklesom, keď žltému kovu neprial silnejší dolár ako aj víkendové vyjadrenia ministrov financií na samite G-20, ktorí vyzdvihli nutnosť použiť všetky politické prostriedky na podporu rastu. Nedaril osa ani rope, keď ceny ropného benchmarku Brent ako aj WTI oslabili blízko trojmesačných miním. Za poklesom stáli hlavne obavy o globálnom prebytku ropy ako aj ropných produktov na trhoch.

Devízové trhy

Dolár bol voči euru ako aj jenu v pondelok pomerne stabilný, keď investori vyčkávali na tohto týždňové zasadnutia centrálnych bánk, konkrétne v stredu amerického Fedu a v piatok Bank of Japan. Euro voči doláru včera dokonca mierne posilnilo avšak zatvorilo tesne pod hladinou 110 centov. Pokles cien ropy neprial ruskému rubľu.

Dôležité správy z ekonomiky

Prieskum IFO podnikateľského sentimentu v Nemecku za mesiac júl klesol menej ako bolo očakávané vzhľadom na nedávne britské referendum. Komponent IFO súčasnej situácie za júl dokonca vzrástol napriek očakávaniam poklesu. Naopak komponent očakávaní, ktorý je kalkulovaný pre nasledujúcich šesť mesiacov klesol, avšak menej ako predpovedali odhady. Výsledkom kombinácie týchto komponentov, bol mierny pokles IFO podnikateľskej nálady zo 108,7 bodu na 108,3 bodu pri očakávaniach107,5 bodu. Podnikateľská nálada podľa mníchovského inštitútu IFO tak ostáva nad 10-ročným priemerom 105,7 bodu. Tento pohyb signalizuje, že spoločnosti absorbovali prvotný šok z rozhodnutia britských voličov opustiť Európsku úniu. Najväčšia európska ekonomika ostáva silnou aj napriek tomu, že hospodárstvo Veľkej Británie ako tretieho najväčšieho príjemcu nemeckého exportu zrejme spomalí dynamiku svojho rastu v reakcii na referendum s rizikom úpadku do recesie.

Z US bol zverejnený prieskum výrobnej aktivity z regiónu dallaského Fedu, ktorý sa  júli zlepšil o 17 bodov na –1,3 bodu, čo je najvyššia úroveň od decembra 2014.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnešný makrokalendár je za Európu pomerne prázdny.
  • Pozornosť trhu sa tak upriami na opačný breh Atlantiku, kde bude publikovaný index nákupných manažérov v sektore služieb za júl,   spotrebiteľská dôvera za júl a predaje nových domov za mesiac jún.

Zaujalo nás

V Londýne sa rysuje nový realitný rekord

Luxusná londýnska nehnuteľnosť s výhľadom na Buckingham Palace, by sa mohla predať za neuveriteľných 150 miliónov libier (približne 180 miliónov eur). Reč je o historickej pamiatke Admiralty Arch ktorá bola postavená v roku 1912 na príkaza kráľa Edwarda VII. Na trh sa dostala minulý týždeň a na predaj je ako celok alebo ako štyri individuálne rozsiahle apartmány. V prípade že by nehnuteľnosť bola predaná za cenu 150 miliónov libier, stanovila by nový londýnsky rekord odsúvajúc na druhú priečku predaj nehnuteľnosti v Hyde Parku v roku 2014, ktorá vtedy bola ocenená na 140 miliónov libier.
Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Tagy Londýn trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *