Piatok 14. decembra. Meniny má Branislava, Bronislava

Ranný prehľad trhov 26. septembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Aktivita v ekonomike eurozóny podľa PMI za september klesla na 20-mesačné minimá.
  • Ropa klesla o štyri percentá po saudskoarabskom reporte, ktorý nečaká dohodu na obmedzení produkcie hlavných producentov.
  • Libra pod tlakom pre obavy, že rokovania o brexite by mohli začať už začiatkom budúceho roka.

Akciové trhy

Európske akciové trhy končili piatkové obchodovanie v stratách, keď obchodníci vyberali zisky z predošlého rastu, ktorý bol podnietený nezvyšovaním sadzieb Fedom. Mínusom bolo aj zverejnenie septembrového zhoršenia sa aktivity v ekonomike eurozóny meranej kompozitným indexom nákupných manažérov, ktorý klesol na 20-mesačné minimá. Wall Street takisto končila v červenom po predošlej trojdňovej rally, k čomu výdatne pomohol aj pokles cien ropy.

Dlhopisové trhy

Na dlhopisových trhoch neprišlo k výraznejším pohybom, keď obchodníci už predtým zacenili pomalé tempo zvyšovania sadzieb Fedom pri určitom raste očakávaní, že ECB bude musieť ďalej uvoľniť menové podmienky.

Komoditné trhy

Zlato sa konsolidovalo okolo 1 340 dolárov a na týždennej báze si pripísalo najväčšie zisky za ostatné dva mesiace, keď trhy zacenili pomalosť Fedu pri zvyšovaní sadzieb. Ropa sa v piatok masívne oslabila o takmer štyri percentá v reakcii na vyhlásenie Saudskej Arábie o tom, že nečaká na tohtotýždňovom stretnutí hlavných svetových producentov v Alžírsku dohodu na zmrazení ťažby.

Devízové trhy

Na devízových trhoch sa výrazne klesla britská libra po tom, ako britským minister zahraničných vecí Boris Johnson vyhlásil, že rozhovory s EÚ o brexite začnú už začiatkom budúceho roka. Dolár sa posilňoval voči väčšine hlavných svetových mien po vyhláseniach Erica Rosengrena z Fedu o tom, že centrálna banka by mala čo najrýchlejšie zvyšovať sadzby.

Dôležité správy z ekonomiky

Odhad indexu nákupných manažérov (PMI) vo výrobnom sektore Nemecka v septembri vzrástol o sedem desatín bodu na 54,3 bodov prekonávajúc očakávania o 1,2 bodu. Nevýrobný sektor naopak poklesol o 1,1 bodu na 50,6 čo je 1,5 bodu pod konsenzom a klesol tak na 39 mesačné minimum. Kompozitný PMI tak klesol šesť desatín bodu na 52,7 bodov. Zverejnené dáta indikujú vytrácajúcu sa hybnú silu z nemeckej ekonomiky v treťom kvartáli. Odhad kompozitného indexu nákupných manažérov (PMI) zverejnený za eurozónu ako celok klesol na 52,6 bodu z 52,9 bodu, čo predstavuje 20– mesačné minimá a bol ovplyvnený najmä poklesom sentimentu v nevýrobnom sektore Nemecka, ktoré však z časti vyvážili solídne dáta z Francúzska na niekoľkomesačných maximách. Stále však indikuje približne 0,3-percentný medzikvartálny rast HDP v treťom štvrťroku.
Odhad indexu nákupných manažérov vo výrobnom sektore v USA v septembri klesol šesť desatín na 51,4 bodov. Za dôvodom poklesu stojí najmä slabší rast objednávok, ktorý by mohol zaťažiť ekonomiku v nasledujúcom kvartáli.
V piatok mali vystúpenie dvaja centrálni bankári Fedu. Robert Kaplan povedal, že si nemyslí, že sa ekonomika prehrieva, a Fed si môže dovoliť byť trpezlivý ohľadne uvoľnenej menovej politiky. Naopak Eric Rosengren naznačil, že miera nezamestnanosti je nízka a existujú riziká prehriatia ekonomiky, ktoré zahŕňajú zvýšené inflačné tlaky a nerovnováhy na finančných trhoch. Preferuje preto skoré zvyšovanie sadzieb.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dopoludnia budú trhy najviac zaujímať výsledky manažérskeho prieskumu ZEW z Nemecka za september. Popoludní zase augustové predaje nových domov z USA spolu so zverejnením sentimentu vo výrobnom sektore podľa dallaského Fedu za september.
  • V priebehu dňa budú mať vystúpenie viacerí centrálni bankári z Fedu aj ECB, trhy budú sledovať, či budú mať aj relevantné poznámky k ďalšiemu smerovaniu menových politík.

Zaujalo nás

Čína hľadá mimozemský život

Čína tento týždeň dokončila najväčší rádiový teleskop na svete s priemerom 500 metrov. Teleskop bude slúžiť na detekciu rádiových signálov a potenciálne známky života zo vzdialených planét. Teleskop s oficiálnym názvom Five-hundred meter Aperture Spherical Telescope (FAST) a prezývkou Tianyan (Nebeské oko) leží v horách juhozápadnej Číny. FAST tak prekonal teleskop Arecibo z Puerto Rica ktorý má priemer „len“ 305 metrov.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *