Piatok 28. február. Meniny má Zlatica

Ranný prehľad trhov 27. 1. 2020

Investície 27.01.2020 | 10:33 0 Komentárov
  • Nervozita, hoci nie panika, finančných trhov z koronavírusu opäť na vzostupe, čo ponorilo Wall Street v piatok do červených čísel.
  • Nálada v nemeckom výrobnom sektore podľa januárových prieskumov PMI najvyššia od jari 2019.
  • Klaas Knot z ECB naznačil, že úrokové sadzby ostanú v najbližších rokoch nízke.

AKCIOVÉ TRHY

Dianiu na akciových trhoch aj v závere týždňa dominoval respiračný koronavírus a pravidelne rastúci a klesajúci strach z neho. Podľa vývoja sentimentu v konkrétnom čase smerom k vírusu, ktorý sa z Číny rozšíril aj na ďalšie kontinenty sa menilo aj obchodovanie na trhoch. Európa uzavrela v pluse, keď nervozita okolo tohto nákazlivého ochorenia mala tendenciu skôr klesať. Naopak Wall Street skončila v stratách, keď jej nepomohli ani uspokojivé slová Svetovej zdravotnej organizácie na adresu koronavírusu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Zvýšená nervozita, hoci zatiaľ nie panika, na troch okolo znepokojivo sa šíriaceho koronavírusu znamenala zníženú ochotu akceptovať riziko a pretavila sa do rastu cien bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov.

KOMODITNÉ TRHY

Dopyt po bezpečných prístavoch pre nejasný vývoj situácie okolo koronavírusu a jeho možný negatívny vplyv na ekonomický rast znamenali rast ceny zlata, a naopak výrazný pokles cien ropy.

DEVÍZOVÉ TRHY

Jen a švajčiarsky frank ako bezpečné prístavy na devízových trhoch profitovali z nervozity pre šírenie sa koronavírusu v závere týždňa.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V piatok boli naprieč Európou zverejnené rýchle odhady januárových prieskumov PMI. Nemecké PMI výroby aj služieb sa zlepšilo dokonca nad očakávania na najlepšie úrovne od jari 2019. Ide tak o ďalší signál odrazu ekonomickej aktivity, nič na tom nemení ako fakt, že PMI výroby je stále hlboko pod 50- bodovou hraničnou métou, ktorá oddeľuje rast aktivity od kontrakcie. Kompozitný PMI dokonca skončil na 51,1 bodoch, čo je najlepšie číslo od leta minulého roku.
  • Na úrovni eurozóny ako celku kompozitný PMI len stagnoval na 50,9 bodoch, keď prišlo k spomaleniu aktivity v službách na 52,2 bodu z 52,8 bodu, čo však bolo kompenzované zlepšením sa nálady vo výrobnom sektore na 47,8 bodu z 46,3 bodu. Jednoducho vo všeobecnosti vidieť ustupujúcu nervozitu okolo obchodnej vojny, kde Washington aj Peking podpísal čiastočnú obchodnú dohodu a odstránilo sa aj riziko tvrdého brexitu. Vďaka tomu signalizuje oživenie aj britská ekonomika, kde sa podľa rýchleho odhadu kompozitný PMI vrátil nad 50 bodovú úroveň a to pomerne presvedčivo, keď skončil z decembrových 49,3 bodu na januárových 52,4 bodu.
  • Agregátne sa zlepšila aj nálada v americkej ekonomike podľa PMI, keď kompozitný ukazovateľ sa odrazil na 53,1 bodu z 52,7 bodu, čo predstavuje deväťmesačné maximum. Ťahaný bol zlepšením sa nálady v službách na 53,2 bodu z decembrových 52,8 bodu, hoci nálada v spracovateľskom sektore sa zhoršila na 51,7 bodu z 52,4 bodu, pričom konsenzus očakával stagnáciu.
  • Nervozitu na finančných trhoch by mohol vyvolať rast popularity demokratického prezidentského kandidáta na amerického prezidenta Bernieho Sandersa, ktorý v preferenciách pred začiatkom primárnych volieb predbehol už aj dlhodobého lídra Josepha Bideda. Sanders je ultraľavičiar s mnohými komunistickými myšlienkami, ktoré sú nezlučiteľné s trhovou ekonomikou.
  • Talianske regionálne voľby v Emilia Rogmana vyhrala stredoľavá koalícia vedená Demokratickou stranou so ziskom okolo 50 percent, naopak Liga Mattea Salviniho dosiahla 45 percent. Výsledok by mohol znížiť nervozitu trhov voči Taliansku a prejaviť sa poklesom rizikových prirážok lokálnych štátnych dlhopisov.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V pondelok sa pozornosť trhov z makrodát bude sústreďovať predovšetkým na prieskum nálady medzi nemeckými manažérmi podľa Ifo za január, kde sa očakáva zlepšenie sa hodnotenia súčasnej situácie ako aj očakávaní.
  • V Spojených štátoch sa naplno rozbehla podniková výsledková sezóna za štvrtý kvartál, pričom v tomto týždni budú reportovať výsledky aj high-profile technologické giganty ako Amazon, Apple, Facebook či Microsoft.

ZAUJALO NÁS

Zastaví prebujnený rast koronavírus?

Po štyroch januárových týždňoch dosiahli americké akcie úrovne rekordov, ktoré boli od nich očakávané konsenzami až na konci roka. Aj od optimistických cieľov 3400 bodov je index S&P 500 vzdialený len 70 bodov. Rally je široko založená, keď 70 percent akciových indexov sveta dosahuje 12-mesačné maximá a to isté platí o 35 percentách dlhopisového trhu.

Agregátne 40 percent finančných aktív dosahuje nové maximá za ostatný rok, čo predstavuje maximum od konca roka 2017, a je nad 35-percentnou métou, ktorá býva spojená s korekciou. Silné cenové momentum nie je jediným znakom prebujnenosti. Ďalším je aj nadpriemerná expozícia investorov na úrovni takmer jednej smerodajnej odchýlky voči väčšine rizikových aktív, čo je pásmo, ktoré bolo v minulosti spájané s už spomínanou korekciou.

K tomu sa pridávajú extrémne nafúknuté valuácie, ktoré súčasne prestreľujú zlepšovanie sa makrodát rádovo o 15-20 percent. Global Risk Demand Index Morgan Stanley, prezývaný ako index chamtivosti, je na 10-ročných maximách. Riziko výpredajov je tak zvýšené, no je náročné stanoviť, čo by mohlo byť ich bezprostredným spúšťačom. Jedným z nich by mohlo byť pomalšie ako očakávané zlepšovanie sa makrofundamentov, či úplne zastavenie ich odrazu.

Inými by mohlo byť spomalenie expanzie bilancie Fedu zhruba okolo apríla. Do úvahy je potrebné brať aj prípadnú preferenciu ultraľavicových kandidátov Bernieho Sandersa či Elizabeth Warrenovej v primárnych prezidentských voľbách amerických demokratov. Alebo to bude panika z koronavírusu?

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *