Stvrtok 18. január. Meniny má Drahomíra

Ranný prehľad trhov 27. 3. 2017

Investície 27.03.2017 | 09:55 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Zdravotnícka reforma v USA sa zdá byť nateraz mŕtva, čo podkopáva sentiment na finančných trhoch.
  • Nálada v ekonomike eurozóny podľa PMI Compozite za marec najlepšia od roku 2011.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku mierne poklesli po sklamaní investorov z neschopnosti Trumpovej administratívy pretlačiť svoje opatrenia v Kongrese ohľadom zdravotníckej reformy Obamacare. Široký americký index S&P 500 tak zaznamenal svoj najhorší týždeň od novembrových volieb. Donald Trump však indikoval, že by sa teraz mohol zamerať na daňovú reformu, k čomu sa trhy zatiaľ postavili skepticky, vzhľadom na rozpory medzi republikánmi v Kongrese.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych bezpečne vnímaných dlhopisov USA zaznamenali na konci obchodnej seansy len mierny pokles, keď nezhoda v americkom Kongrese spôsobuje neistotu investorov o prechodnosti ďalšej agendy Donalda Trumpa. Výnosy nemeckých dlhopisov zaznamenali ešte o niečo výraznejší pokles, a to aj napriek lepším ako očakávaným indexom nákupných manažérov v krajine.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pokleslo aj napriek svojmu postaveniu bezpečného prístavu popri neistote z prechádzania pro- rastových opatrení administratívy Donalda Trumpa. Americký ropný benchmark WTI ako aj severomorský Brent len nesmelo vzrástli, vďaka možnej diskusii OPECu o ďalšom znižovaní produkcie, vzhľadom na stále vysoké zásoby ropy.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár v poslednom dni minulého týždňa mierne oslabil voči košu hlavných zahraničných mien, keď sa po sklamaní v americkom Kongrese mierne zahmlili prospekty ďalších rastových opatrení Donalda Trumpa. Voči euru sa tak pred koncom týždňa obchodoval len tesne pod 108 dolárových centov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Finančné trhy sa aj v závere týždňa sústredili, či cez americký Kongres prejde reforma zdravotníctva, o ktorej sa pôvodne malo hlasovať už vo štvrtok, no pre nedostatok podpory medzi republikánmi bolo hlasovanie preložené na neskôr pri pokračovaní rokovaní v rámci republikánskej strany na zabezpečenie dostatočného počtu hlasov. To sa nakoniec nepodarilo ani v piatok a nateraz bolo hlasovanie o American Health Care Act odložené ad acta, keď sa zdá, že celá reforma okolo zrušenia Obamacare je úplne mŕtva. To môže mať implikácie aj na prijímanie ďalších reforiem vlády Donalda Trumpa a môže spôsobiť reverzný chod tzv. Trumpovej rally na akciových trhoch. Tá bola totiž postavená práve na nádeji a očakávaniach, že prezident Trump dokáže doručiť sľubované prorastové reformy.
  • James Bullard z Fedu oponoval prevažujúcemu názoru v centrálne banke o tom, že je potrebné zrýchliť tempo zvyšovania sadzieb, aby sa udržala inflácia a trh práce tam, kde sú. Podľa Bullarda je možná aj vyčkávacia taktika. Naproti tomu šéf newyorského Fedu Bill Dudley hovorí o potrebe jemných úprav sadzieb a je presvedčený, že ekonomika sa dokáže prispôsobiť zvyšovaniu.
  • Cez víkend sa uskutočnilo v Kuvajte zasadnutie ministrov ropného priemyslu OPECu a vybraných nečlenských krajín, kde sa predstavitelia zhodli, že dohoda o znížení produkcie by mala byť predĺžená o ďalších šesť mesiacov.
  • Index nákupných manažérov vo výrobnom sektore Nemecka za mesiac marec podľa odhadov vzrástol o 1,5 bodu na 58,3 bodov, čo je najvyššia hodnota za takmer posledných šesť rokov. Index nevýrobného sektora vzrástol o 1,2 bodu na 55,6 bodov. Oba sektory pritom prekonali očakávania trhu, ktorý odhadoval v marci mierny pokles. Nemecký kompozitný index vzrástol o jeden bod na 57 bodov. Nemecký rast by však podľa prieskumu mohla začať ovplyvňovať rastúca inflácia, ktorá v predošlom mesiaci dosiahla medziročné tempo rastu 2,1 percenta. K solídnym zverejneniam Nemecka sa pridali aj rasty z Francúzska, ktoré sa pretavili do agregátneho zverejnenia PMI eurozóny. Za celok vzrástol PMI výrobného sektora o deväť desatín bodu na 56,2 bodov a nevýrobný sektor si pripísal 1,2 bodu na 56,5 bodov. Kompozitný index zahŕňajúci oba sektory vzrástol taktiež o deväť desatín bodu na 56,7 bodov, čo je najvyššia hodnota podnikateľskej aktivity v eurozóne od roku 2011. Highlightom prieskumu bola podľa respondentov tvorba pracovných miest, ktorá dosahuje najlepšie podmienky za posledných takmer desať rokov. Prieskum tak podporuje tvrdenie ECB, ktorá na svojom poslednom zasadnutí poukazovala na tvorbu pracovných miest ako úspech svojej stimulačnej politiky.
  • Rast objednávok tovarov dlhodobej spotreby USA vo februári mierne spomalil svoje tempo oproti januárovým číslam. Medzimesačne vzrástol o 1,7 percenta, čo značí spomalenie o šesť desatín oproti predchádzajúcemu mesiacu. Mimo transportného sektoru však indikátor vzrástol o 0,4 percenta, čo je dvojnásobok oproti januárovej hodnote. Index nákupných manažérov v USA sa podľa odhadov v marci skĺzol o osem desatín bodu na 53,4 bodov, pričom konsenzus naopak očakával jeho mierny rast.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnešný deň je relatívne prázdny na makrodáta. Len z Nemecka bude zverejnený marcový prieskum IFO biznis klímy. Bude zaujímavé sledovať, ako finančné trhy dokážu prežuť neschválenie zdravotníckej reformy v USA.

ZAUJALO NÁS

Mexiko ponúka voľný obchod s kukuricou

Mexiko ako najväčší importér kukurice z USA, ktoré je teraz zasiahnuté Trumpovou protekcionistickou rétorikou hľadá spôsoby ako nahradiť tento zdroj. Zvažuje preto zavedenie bezcolného obchodu krajinám ako Brazília či Argentína, čo by však v dôsledku mohlo mať obrovský dopad na amerických farmárov. Import tejto komodity z USA predstavuje 98 percent a len v minulom roku utŕžilo USA z exportu farmárskych produktov do Mexika približne 17,7 miliardy amerických dolárov, z čoho kukurica predstavuje viac ako 2 miliardy dolárov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *