Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Ranný prehľad trhov 27. 3. 2018

Investície 27.03.2018 | 09:37 0 Komentárov
  • Americké akcie s najväčším jednodenným ziskom od augusta 2015 pre znaky klesajúceho rizika obchodnej vojny.
  • Spojené štáty a Čína aktívne v zákulisí rokujú, ako zabrániť špirále zavádzania dovozných ciel.
  • Európske akcie pod tlakom pre politickú nervozitu okolo vyhostenia ruských diplomatov z viacerých krajín EÚ, ktoré vinia Kremeľ z otravy bývalého špióna.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akciové trhy sa v pondelok prudko odrazili nahor pre signály klesajúceho napätia medzi Spojenými štátmi a Čínou ohľadne obchodnej vojny. Cez víkend totiž prebehol telefonický rozhovor medzi čínskym vicepremiérom Li Hem a americkým ministrom financií Stevenom Mnuchinom, z ktorého vyplýva, že obe krajiny sa chcú vyhnúť špirále vzájomného zavádzania ciel. Navyše podľa Financial Times sa Peking zaviazal nakupovať viac amerických polovodičov s cieľom znížiť veľký prebytok jeho zahraničného obchodu s USA. Wall Street Journal súčasne informoval, že Čína chce zlepšiť prístup amerických firiem na svoj trh. Európske trhy končili v červenom pre politické napätie okolo vyhostenia ruských diplomatov Veľkou Britániou a ďalšími krajinami EÚ v reakcii na otrávenie bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa, z ktorého je podľa Západu hlavným podozrivým Kremeľ. Protivetrom rastu európskych akcií bolo aj posilňujúce sa euro.

DLHOPISOVÉ TRHY

Pokles nervozity na finančných trhoch sa pretavil do limitovaného odrazu výnosov dlhopisov. Väčšiemu poklesu cien bránili očakávania pomalého odrazu inflácie a tým aj pomalej normalizácie menových politík v USA a eurozóne.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa posunulo na päťtýždňové maximá nad 1350 dolárov, keď na trhoch síce nastala určitá úľava, no napätie okolo politického vývoja pretrváva, keď novým poradcom Bieleho domu pre národnú bezpečnosť je jastrab John Bolton, ktorý napríklad podporoval inváziu do Iraku a rovnako rastie diplomatické napätie medzi Ruskom a EÚ pre už zmienenú kauzu otravy bývalého agenta Sergeja Skripaľa. Ropa korigovala prudké zisky z konca minulého týždňa, ktorý ju posunul na takmer trojročné maximá najmä pre rast napätia na Strednom Východe.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa dostal pod predajný tlak voči košu hlavných svetových mien vrátane eura, pre zárodky optimizmu, že Čína a USA v zákulisí rokujú, ako zabrániť vzájomnej obchodnej vojne.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Nervozita okolo obchodnej vojny medzi USA a Čínou sa upokojuje. Okrem víkendovej komunikácie oboch strán, ktoré sa snažia vyriešiť problém zavádzania ciel boli včera zverejnené aj správy, že Čína sa zaviazala kupovať viac polovodičov z Ameriky s cieľom znížiť veľký prebytok zahraničného obchodu s touto krajinou a sľúbila, že zlepší prístup amerických firiem na svoj trh. Navyše aj ekonomický poradca Bieleho domu Peter Navarro vyhlásil, že americká vláda aktívne komunikuje s Čínou s cieľom vyriešiť spory.
  • Včera mala vystúpenie Loretta Mesterová z Fedu, ktorá povedala, že ak sa ekonomika bude vyvíjať v súlade s očakávaniami, predpokladá postupné zvyšovania sadzieb. Zdôraznila slovo postupné, čo vytvára rovnováhu medzi dosiahnutím cieľovej inflácie oproti uvoľneným menovým podmienkam a riziku prehriatia sa ekonomiky. Postupné v Mesterovej ponímaní znamená v súlade s tzv. dot plot grafom. Centrálna bankárka konštatovala, že sa neobáva, že hrozba obchodnej vojny by mohla zmeniť jej ekonomický výhľad a naznačila, že americkú ekonomiku čaká ďalší dobrý rok.
  • Šéf newyorského Fedu Bill Dudley vo svojom vyhlásení povedal, že Wall Street by mal donútiť banky, aby časť pokút od regulátorov znášalo vedenie spoločností, čo by odrádzalo od nezodpovedného manažmentu. Takéto zmeny by okrem toho mali motivovať zamestnancov k skorému varovaniu pred možnými rizikami a k zvýšenej pozornosti pri nezvyčajných udalostiach, na ktoré by tak reagovali skôr a ráznejšie.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude v eurozóne zverejnená ekonomická dôvera za marec, ktorá by mala podľa očakávaní mierne poklesnúť.
  • V USA bude zverejnená spotrebiteľská dôvera za marec, ktorá by podľa konsenzu nemala zaznamenať výraznejšie zmeny.
  • Okrem toho bude mať dnes vystúpenie na ekonomickej konferencii šéf Fedu v Atlante Raphael Bostic.

ZAUJALO NÁS

Kryptomeny strácajú priestor na sociálnych sieťach

Spoločnosť Twitter oznámila zákaz uverejňovania reklamy primárnych emisií kryptomien pre obavy, že takýto obsah často vedie k zavádzaniu a podvodom. Uverejňovanie reklamy ostane len verejne obchodovaným spoločnostiam, ktoré podliehajú štátnym reguláciám. Podobné rozhodnutie ešte v januári spravila aj najznámejšia sociálne sieť Facebook, ktorá zakázala reklamy na kryptomeny. Nasledovať by mal Google spoločnosti Alphabet, ktorý chce takéto opatrenia prijať v júni tohto roku.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *