Stvrtok 27. február. Meniny má Alexander

Ranný prehľad trhov 27. 4. 2017

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí. 

  • Biely dom plánuje znížiť korporátne dane o 20 percentuálnych bodov na 15 percent.
  • Včera sa objavovali špekulácie, že USA sú blízko opustenia združenia voľného obchodu Nafta.
  • Dnes sa od ECB neočakáva žiadna zmena v nastavení menovej politiky.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy rástli v reakcii na zverejnenie série lepších ako očakávaných hospodárskych výsledkov viacerých firiem za prvý kvartál. Wall Street neudržala zisky a končila v miernej strate, keď predstavenie daňovej reformy americkou vládou neprinieslo žiadne prekvapenia. Trhy navyše už v predchádzajúcich dňoch započítali tento krok, na ktorý tak dlho čakali. Navyše ide len o prvý návrh a je otázne, či v takejto podobe prejde Kongresom, keďže vytvára predpoklady na obrovské deficity rozpočtov. Sentiment podkopali špekulácie, že americký prezident Donald Trump má už pripravený draft exekutívneho príkazu o opustení združenia Nafta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Ceny na dlhopisových trhoch sa príliš nepohli, víťazstvo Emmanuela Macrona v prvom kole prezidentských volieb bolo do nich už započítané podobne ako solídne makrodáta či silná podniková výsledková sezóna. No inflácia napriek tomu, že sa odráža, ostáva v pomere k rýchlosti globálneho ekonomického rastu podstatne nízka, čo je dôvod stále prítomných nízkych sadzieb.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ostalo relatívne stabilné, keď podobne ako dlhopisové trhy započítalo všetky ostatné správy do kurzov. Robustný rast globálnej ekonomiky, odstránenie politických rizík v Európe či ďalšie dve zvýšenia sadzieb Fedom znamenajú, že by sa mohlo dostať skôr pod ďalší predajný tlak. Ropa len stagnovala, keď pokles komerčných zásob v USA bol kompenzovaný pokračujúcimi obavami či predĺženie dohody OPECu o znížení produkcie dokáže vybalansovať trh pri rastúcej bridlicovej ťažbe v USA.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posilnil voči väčšine hlavných svetových mien v reakcii na predstavenie základných čŕt daňovej reformy v USA, ktorá by znížila korporátne dane z 35 na 15 percent a zaviedla zníženú jednorázovú daň na repatriáciu ziskov amerických firiem držaných v zahraničí.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera americká administratíva predstavila dlho-očakávanú daňovú reformu, respektíve lepšie povedané, len jej základné princípy. V rámci nich by mala byť znížená korporátna daň z 35 percent na 15 percent, čo predstavuje najväčšie zníženie daní v histórii Spojených štátov. Zároveň sa plánuje daňová úľava – zdanenie 10 percentami pre repatriované zisky amerických firiem v zahraničí. Sentiment na trhoch to príliš nezlepšilo pri absencii detailov reformy ako aj faktu, že ide o prvý návrh, ktorý bude môže mať problém prejsť cez Kongres, keďže nie je rozpočtovo neutrálny a pravdepodobne by výrazne zvýšiť deficity. Hoci by zníženie daní viedlo k zvýšenej ekonomickej aktivite, no tá zrejme nebude dostatočne silná, aby vykompenzovala výpadky štátnej kasy. Navyše vzniknúť by mohol problém rikardiánskej ekvivalencie, kde by mohli subjekty očakávať, že tak veľké zníženie daní bude v budúcnosti nahradené ich zvýšením, čo by mohlo obmedzovať ich ochotu expandovať.
  • Včera sa objavovali aj správy, že Biely dom má už pripravený draft exekutívneho príkazu vystúpenia zo severoamerického združenia voľného obchodu Nafta. Neskôr agentúry uvádzali, že americký prezident Donald Trump len chce prinútiť Mexiko aj Kanadu, aby si sadli k rokovaciemu stolu a dohodli sa na nových podmienkach dohody, z ktorej by mali všetky tri krajiny prospech.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V priebehu dňa by mal byť zverejnený prvý rýchly odhad nemeckej inflácie za apríl. V Európe zasadá aj ECB, kde sa však v zásade neočakáva žiadna zmena ohľadne nastavenia menovej politiky, malo by ísť o relatívne nudný míting.
  • V USA bude zverejnený prvý odhad marcových objednávok tovarov dlhodobej spotreby a spolu s nim aj nedokončené predaje domov za rovnaký mesiac spolu s pravidelnými týždennými dátami nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti.

ZAUJALO NÁS

Elektrické autá by mali predstavovať až 30 percent nových áut v roku 2030. S týmto vyjadrením sa okrem automobiliek začínajú zaoberať aj veľké ropné spoločnosti. Podľa hlavného ekonóma ropnej spoločnosti Total SA Joela Couseho na konferencii Bloomberg New Energy Finance  by dopyt po rope mal dosiahnuť práve v roku 2030 svoj vrchol. Po tomto roku by mohol dopyt stagnovať či dokonca začať klesať. Niektoré ropné spoločnosti preto začínajú investovať aj do zdrojov obnoviteľnej energie, pričom jednou z najrozšírenejších možností sú veterné mlyny na mori, ktoré nahrádzajú platformy ťažiace ropu.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *