Utorok 26. marca. Meniny má Emanuel

Ranný prehľad trhov 27. 4. 2018

Investície 27.04.2018 | 09:26 0 Komentárov
 • ECB nervózna z ostatnej strany momenta ekonomického rastu eurozóny.
 • Silné kvartálne hospodárske výsledky Facebooku pomohli akciovým trhom v odraze.
 • Obnova obáv z opätovného zavedenia sankcií voči Iránu posunula ropu nahor.

AKCIOVÉ TRHY

Americké aj európske akciové burzy včera rástli, keď sa trhoví hráči koncentrovali najmä na pokračovanie solídnej podnikovej výsledkovej sezóny za prvý kvartál na čele s technologickými firmami Facebook a AMD. Plusom najmä pre európske akcie bolo ďalšie oslabenie sa eura, keď ECB na zasadnutí vôbec nezmenila svoj slovník oproti marcu a začína byť trochu nervózna z ostatnej straty momenta ekonomického rastu, čo by mohlo odsunúť koniec kvantitatívneho uvoľňovania.

DLHOPISOVÉ TRHY

10-ročný americký výnos zastavil svoj sedemdňový rast a trh sa skonsolidoval. Očakávanie zvýšenej inflácie a normalizácie menovej politiky Fedom však budú držať americkú výnosovú krivku naďalej na vyvýšených úrovniach. Nepresvedčivé komentáre prezidenta ECB Maria Draghiho o tom, že banka má naďalej dôveru v dosiahnutie inflačného cieľa aj keď samotný rast spotrebiteľských cien je utlmený a predstihová dáta naznačujú zvoľnenie tempa ekonomického rastu stlačil nadol aj výnosy nemeckých dlhopisov.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ostalo naďalej pod tlakom pre vyvýšené úrovne trhových amerických dlhopisových sadzieb ako aj pre posilnenie sa dolára. Ropa obnovila svoj rast, keď opätovne rastie obava trhov z toho, že USA by mohli obnoviť sankcie voči Iránu napriek tomu, že francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý je tam na návšteve sa snažil Biely dom presvedčiť o neodstupovania od jadrovej dohody s Teheránom.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro ďalej strácalo pôdu voči doláru, a vzájomný výmenný kurz klesol k úrovni 121 dolárových centov, keď ECB síce povedala, že ekonomický rast ostane solídny napriek zverejneniu série predstihových makrodát, ktoré naznačujú stratu jeho momenta, no trhy začínajú byť skeptické, či na júnovom zasadnutí vôbec oznámi koniec kvantitatívneho uvoľňovania, ak sa bude obávať ďalšieho vädnutia ekonomiky.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • ECB na včerajšom zasadnutí v súlade so širokými očakávaniami nezmenila nastavenie menovej politiky a v zásade ani sprievodný slovník a výhľad. Väčšina vyhlásenia po zasadnutí bola CRTL+C/CTRL+V z marca. ECB síce tvrdila, že vzhľadom na silu ekonomiky má dôveru v dosiahnutie inflačného cieľa a to napriek tomu, že možno pozorovať znaky spomaľovania dynamiky ekonomického rastu v ostatných týždňoch. No trhy to príliš nepresvedčilo a začínajú špekulovať, že ECB nepríde s oznámením konca kvantitatívneho uvoľňovania v júni, ale možno až v júli, keď chce mať viac času na zistenie, či ostatná strata momenta ekonomického rastu je len prechodného rázu. Euro na tieto fakty reagovalo poklesom až k 121 dolárovým centom a výnosová krivka eurozóny poklesom rádovo o štyri bázické body pri nemeckej 10-ročnej splatnosti.
 • Spotrebiteľská dôvera v Nemecku pre mesiac máj podľa očakávaní dosiahla hodnotu 10,8 bodu, značiac pokles jednej desatiny bodu oproti predchádzajúcemu mesiacu.
 • V USA boli zverejnené reporty žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Nové žiadosti za týždeň končiaci 21. aprílom poklesli na 209 tisíc, pričom konsenzus očakával miernejší pokles na 230 tisíc. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 14. aprílom taktiež mierne poklesli a to o 29 tisíc na 1837 tisíc, pri očakávaní nižšieho poklesu o 16 tisíc.
 • Odhadovaná obchodná bilancia USA pomerne výrazne znížila svoj deficit na 68 miliárd amerických dolárov, napriek očakávaniam poklesu len o 0,9 miliardy na 75 miliárd.
 • Okrem toho boli na druhej strane Atlantiku zverejnené aj objednávky tovarov dlhodobej spotreby podľa marcového odhadu. Tie vzrástli nad očakávaniu trhu o 2,6 percenta, pri konsenze 1,6 percenta. Navyše bola revidovaná aj hodnota predchádzajúceho mesiaca na 3,5 percenta z predošlého odhadu troch percent. Objednávky očistené o volatilný transportný sektor však ostali nezmenené, pričom trh očakával rast aspoň o pol percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Dnes už bol zverejnený rast ekonomiky Francúzska podľa odhadu za prvý kvartál, ktorý ukázal pomalší ako očakávaný rast o jednu desatinu percenta medzikvartálne s tempom 0,3 percenta a o dve desatiny percenta tempom 2,1 percenta medziročne.
 • V Nemecku budú zverejnené čísla zmeny nezamestnanosti ako aj miera nezamestnanosti za apríl.
 • V eurozóne bude zverejnená ekonomická dôvera za apríl spolu so spotrebiteľskou dôverou podľa aprílovej finalizácie.
 • Veľkú pozornosť si vyslúži rast HDP zverejnený v USA taktiež podľa odhadu za prvý kvartál. Okrem toho v USA zverejní svoj prieskum spotrebiteľskej dôvery University of Michigan podľa aprílovej finalizácie.

ZAUJALO NÁS

Európska únia zvažuje nevyhnutnosť internetu

Protimonopolný úrad Európskej únie zvažuje či sú internetové služby esenciálne pre moderný životný štýl, ako je napríklad elektrická energia či telekomunikačné služby. Podľa európskej komisárky pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager sa snažia predstavitelia Európskej únie do hĺbky pochopiť či sa internet stáva „esenciálnym prostriedkom“. Takéto prehlásenie by rozšírilo dosah protimonopolného úradu v Európe napríklad na internetový vyhľadávač Google či sprostredkovateľa sociálnej siete Facebook a umožnilo by rozsiahlejšie možnosti ochrany spoločností ale aj spotrebiteľov, ktoré tieto služby využívajú. Legálnou hranicou pre stanovenie „nevyhnutnosti“ je, že vstup novej spoločnosti na takýto trh je neúmerne nákladný pre konkurovanie existujúcim hráčom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *