Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Ranný prehľad trhov 27. 5. 2019

Investície 27.05.2019 | 10:26 0 Komentárov
  • Americké akcie sa v závere minulého týždňa pred predĺženým víkendom odrazili v technickej korekcii ako aj pre obnovu nádeje, že obchodný konflikt medzi USA a Čínou by sa mohol predsa len skončiť zakopaním vojnovej sekery.
  • V Európe nastáva určitá úľava, keď otvorené populistické strany nezískali tak silné zastúpenie v Európskom parlamente ako naznačovali niektoré predvolebné prieskumy.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie si po napätom týždni v piatok vydýchli, dokázali zastaviť prepad z predchádzajúcich dní a pripísali si mierne zisky. Trhy, ktoré stále straší eskalácia obchodného napätia medzi USA a Čínou, upokojil svojimi vyhláseniami americký prezident Donald Trump, ktorý naďalej verí v rýchle vyriešenie obchodného konfliktu a ako prvý krok k dohode môže ponúknuť zmiernenie obmedzení voči čínskemu telekomunikačnému gigantu Huawei. Zmiernenie obchodného napätia sa prejavilo aj na odraze európskych akcií. Prím medzi investormi hrali nadchádzajúce víkendové voľby do Európskeho parlamentu. Veľmi dôležitá správa prišla z Veľkej Británie. Fraška okolo brexitu pokračuje potom, ako premiérka Theresa Mayová oznámila, že sa k 7. júnu vzdáva po neúspechu svojej brexitovej dohody svojej funkcie, aby tak vytvorila priestor pre nového premiéra v pokračovaní rozhovorov s Bruselom o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ.

DLHOPISOVÉ TRHY

Zníženie averzie voči riziku po uvoľnení obchodného napätia zastavilo rast cien a pokles výnosností štátnych dlhopisov. Americká výnosová krivka však aj naďalej zostáva na svojom devätnásťmesačnom minime. Európske výnosové krivky zostali takisto stabilné.

KOMODITNÉ TRHY

Zvýšená eufória medzi investormi nepriala zlatu, ktoré skorigovalo svoj týždňový nárast. Ropa sa dokázala spamätať zo štvrtkových prudkých výpredajov a aspoň z časti vykompenzovať najhorší týždenný výkon v tomto roku.

DEVÍZOVÉ TRHY

Slová amerického prezidenta Donalda Trumpa o viere vo vyriešenie obchodného sporu medzi Pekingom a Washingtonom spolu s prudkým aprílovým poklesom objednávok tovarov dlhodobej spotreby z USA oslabovalo americký dolár, ktorý strácal voči svojim hlavným konkurentom. Voči euru oslabil na hodnotu 112 dolárových centov za jedno euro. Obrat na domácej politickej scéne po odstúpení britskej premiérky Theresy Mayovej pomohlo libre odraziť sa zo svojich štvormesačných miním.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V piatok boli zverejnené z Európy len britské aprílové maloobchodné tržby, ktoré mierne prekonali očakávania pri 4,9-percentnom medziročnom raste.
  • V Spojených štátoch bol publikovaný prvý rýchly odhad objednávok tovarov dlhodobej spotreby, ktoré však zaostali na všetkých úrovniach pri poklese hlavného údaju medzimesačne o 2,1 percenta, očistené dáta o dopravné prostriedky stagnovali, a údaje očistené o vojenskú techniku a lietadlá klesli o 0,9 percenta.
  • Čínski tvorcovia politík cez víkend verbálne intervenovali proti stávkam na oslabenie juanu, keď tvrdili, že obchodníci s krátkymi pozíciami utrpia „ťažké straty“.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Trhy v Spojených štátov a v Spojenom kráľovstve budú pre štátne sviatky zatvorené.
  • Dnes nebudú zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta.

ZAUJALO NÁS

Autá poháňané drevom

Spoločnému európskemu tímu výskumníkov z Fínska, Nemecka, Talianska a Česka, sa v rámci projektu Comsyn podarilo vyvinúť biopalivo z drevnej štiepky. Nové palivo tzv. druhej generácie sa zásadne líši od biopalív prvej generácie, ktoré sa vyrábajú napríklad z repky tým, že obsahuje vyššie oktanové číslo, čiže neslúži len ako prímes ku klasickému palivu, ale autá môžu jazdiť čisto len naň. Z jedného kubíka drevnej štiepky je možné vyrobiť až 40 litrov paliva. Cieľom celého projektu je nový obnoviteľný zdroj paliva s cenou do 0,8 eura.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *