Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

Ranný prehľad trhov 27. 5. 2020

Investície 27.05.2020 | 09:56 0 Komentárov
  • Akciové trhy včera robustne rástli pre zlepšovanie sa makrodát, signály odrazu ekonomík po koronakríze a nádeji na vynájdenie vakcíny na vírus, tentokrát od firmy Merck.
  • Konštruktívnej atmosfére na trhoch zatiaľ neprekážalo ani dusno na čínsko-americkom poli napätých vzťahov, kde chce Biely dom uvaliť sankcie voči čínskym firmám a predstaviteľom pre situáciu okolo Hongkongu.
  • Dnes by mala Európska komisia predstaviť návrh fondu obnovy po koronakríze.
  • V Kongrese Spojených štátov vo veľkom prebiehajú diskusie o ďalšom stimulačnom balíku. Jeho prijatie je v podstate hotová vec, Demokrati a Republikáni už len bojujú o konečnú podobu.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie nasledovali celosvetové dianie a do nového týždňa vstúpili po predĺženom víkende úspešne. Optimizmus medzi investorov vliali hlavne ďalšia nádej na vakcínu proti koronavírusu tentokrát od firmy Merck, ako aj nádej na ekonomické oživenie vďaka postupnému celosvetovému otváraniu ekonomík po pandémii. Širší index S&P 500 po prvý krát od 5. marca prekonal psychologickú hranicu 3000 bodov, avšak dlho sa na nej neohrial a obchodovanie zakončil pod ňou. Mnoho analytikov pokladá súčasný optimizmus za prehnaný, nakoľko makrodáta upozorňujú na hlbokú recesiu a americký trh práce bojuje s najväčšou nezamestnanosťou od veľkej hospodárskej krízy. Zisky tlmili aj správy o možných sankciách proti predstaviteľom Číny kvôli dianiu okolo Hongkongu. Rast netypicky brzdili technológie, keď pravdepodobne investori vyberali časť predchádzajúcich ziskov a presúvali peniaze do odvetví, ktoré by mohli viac ťažiť z reštartu ekonomiky. V čele rastu tak stáli aerolinky a spoločnosti z cestovného ruchu a voľnočasových aktivít. Konštruktívna nálada prevládala aj na starom kontinente, kde európske akcie pokračovali v raste z pondelka, keď sa priblížili až k 11-týždňovému maximu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Vlna optimizmu z otvárania globálnej ekonomiky tlačila do úzadia záujem o bezpečne vnímané štátne dlhopisy, čo sa prejavilo prudkým odrazom ich výnosových kriviek. V poklese pokračovali výnosy talianskych dlhopisov, keď obchodníci špekulujú na väčšie prerozdeľovanie zdrojov cez EÚ, teda, že účet Ríma zaplatia ostatné zodpovedné štáty na čele s Nemecko.

KOMODITNÉ TRHY

Zotavovanie akcií a prudký odraz výnosových kriviek neprial zlatu, ktoré výraznejšie strácalo a opäť sa vrátilo k hranici 1700 dolárov. Naopak s poklesom ťažby a oživovaním dopytu naďalej rástla ropa, ktorá sa už plne spamätala z aprílového kolapsu cien.

DEVÍZOVÉ TRHY

Z optimizmu investorov ťažilo euro a rizikovejšie meny, čo sa prejavilo na prudkom oslabovaní dolára, ktorý sa voči euru dostal až k 110 dolárových centov. Spoločnej európskej mene pomohla aj pomaly sa zotavujúca nálada nemeckých spotrebiteľov, ktorá sa odrazila z rekordne nízkej májovej úrovne. K rastu prispeli aj správy, že ECB pripravuje mimoriadne plány realizácie programu nákupu dlhopisov za bilión eur bez Deutche Bundesbank, pokiaľ by nemecký najvyšší súd donútil nemeckú centrálnu banku systém opustiť.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera bola zverejnená júnová spotrebiteľská dôvera z Nemecka podľa Gfk, ktorá ukázala na zlepšenie sa nálady na -18,9 bodu z májových -23,1 bodu.
  • Makrodáta zo Spojených štátov ukázali, že aprílové predaje nových domov v porovnaní s marcom stagnovali, keď medzimesačne rástli len o 0,6 percenta po marcovom páde o 13,7 percenta. Májové čísla by mali byť lepšie vzhľadom k uvoľňovaniu reštriktívnych opatrení okolo koronavírusu. Okrem toho boli zverejnené aj dáta májovej spotrebiteľskej dôvery podľa Conference Board, ktorá sa zlepšila na 86,6 bodu z 85,7 bodu na apríl.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes by mala Európska komisia predstaviť nový rozpočtový rámec na roky 2021-2027 ako aj svoj návrh fondu obnovy po koronakríze.
  • Pozorne bude sledovaný aj prejav prezidentky ECB Christine Lagardeovej.
  • Večer bude zverejnená Béžová kniha Fedu o stave americkej ekonomiky.

ZAUJALO NÁS

Lepší internet v Afrike

Americká spoločnosť Facebook sa pustila do smelého plánu, ako zlepšiť internetové pripojenie v Afrike, na Strednom východe a tiež v niektorých európskych krajinách v oblasti Stredozemného mora. Okolo afrického kontinentu začal americký technologický gigant inštalovať obrovský, 37 tisíc kilometrov dlhý, podmorský kábel, ktorý má zlepšiť pripojenie alebo priviesť on-line služby pre 1,3 miliardy ľudí. Kábel by mal prepojiť 23 krajín a poskytne takmer trikrát väčšiu sieťovú kapacitu ako všetky súčasné podmorské káble, ktoré poskytujú pripojenie v Afrike.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *