Streda 17. január. Meniny má Bohdana

Ranný prehľad trhov 27. 6. 2017

Investície 27.06.2017 | 09:13 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Nálada medzi nemeckými manažérmi podľa IFO na historických maximách.
  • Čínsky premiér Li Keqiang obhajuje voľný obchod a chce podporovať inovácie.
  • Zlato na šesťtýždňových minimách pre omylom vykonaný veľký predajný príkaz.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy končili v úvode týždňa v ziskoch vďaka zverejneniu rekordne dobrej nálady medzi nemeckými manažérmi podľa júnového prieskumu IFo. Plusom pre európske burzy bola aj de facto štátna pomoc pre pri zatváraní dvoch malých regionálnych bánk v Taliansku, ktorých najlepšie aktíva preberie Intesa SanPaolo.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch mali tendenciu mierne klesať, keď trhy stále spochybňujú rýchle zvyšovanie sadzieb Fedom či koniec kvantitatívneho uvoľňovania ECB vzhľadom na nízke inflačné tlaky ako aj pochybnosti o rýchlosti rastu americkej či európskej ekonomiky.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato kleslo na šestýždňové minimá za čím stál údajný veľký predajný príkaz, ktorý bol však zadaný omylom a následne spustil sériu dodatočných predajov aj pre stop loss príkazy. Ropa sa mierne odrazila, keď sa niektorí obchodníci snažili chytať padajúci nôž a využívať takpovediac diskontné ceny pri pretrvávajúcich pochybnostiach, či dohoda OPECu o znížení ťažby dokáže znížiť vysoký stav jej globálnych zásob.

DEVÍZOVÉ TRHY

Kurz eura voči doláru sa držal v relatívne úzkom pásme, keď na jednej strane prezident ECB Mario Draghi obhajoval stále uvoľnenú menovú politiku, na druhej strane trhy neveria, že Fed by mohol dynamicky zvyšovať sadzby.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Ekonomický sentiment nemeckých podnikateľov podľa júnového prieskumu IFO neočakávane vzrástol na nové maximá. Mierne zlepšenie o tri desatiny bodu zaznamenali očakávania na ďalších šesť mesiacov, zatiaľ čo o osem desatín bodu sa na 124,1 zlepšilo vnímanie súčasnej situácie. Priemer oboch zverejnení vyjadrujúci podnikateľskú náladu tak vzrástol o päť desatín bodu na 115,1 bodov, napriek očakávaniam poklesu.
  • V USA boli zverejnené odhadované objednávky tovarov dlhodobej spotreby za mesiac máj, ktoré medzimesačne poklesli o 1,1 percenta. Na poklese sa podieľal najmä pomerne volatilný dopravný sektor, bez ktorého vzrástli objednávky o jednu desatinu percenta. Transportný sektor je totiž často zaťažený objednávkami veľkých objemov, ktoré môžu skresľovať ostatný vývoj.
  • Čínsky premiér Li Keqiang povedal, že globalizácia prináša benefity všetkým krajinám, hoci niektoré budú čeliť v tejto súvislosti výzvam. Súčasne sa snažil ochraňovať voľný obchod ako základ globalizácie. Okrem toho povedal, že jeho krajina pristupuje k všetkým firmám, domácim aj zahraničným rovnako, hoci čelí kritike, že cez rôzne formy protekcionizmu preferuje hlavne domáce. Okrem toho zdôraznil, že krajina je uprostred ekonomickej transformácie a dôležitú úlohu v ňom budú hrať inovácie.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes budú mať vystúpenia šéf ECB Mario Draghi ako aj hlava Fedu Janet Yellenová a guvernér Bank of England Mark Carney.

ZAUJALO NÁS

Európske banky chcú vlastný blockchain

Systému, na základe ktorého sa obchodujú kryptomeny, už množstvo spoločností venovalo svoju pozornosť. Sedem európskych bánk si teraz najalo firmu IBM, aby vytvorila a spravovala blockchain, prostredníctvom ktorého budú môcť obchodovať s malými a strednými podnikmi. Do projektu sa zapojili Deutsche Bank, HSBC, KBC, Natixis, Rabobank, Société Générale a UniCredit. Systém by podľa nich zabránil podvodom a predovšetkým urýchlil prevody medzi zainteresovanými stranami.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *