Streda 18. júla. Meniny má Kamila

Ranný prehľad trhov 27. 7. 2017

Investície 27.07.2017 | 10:00 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americké akciové trhy opäť prepisovali historické maximá.
  • Fed plánuje začať so znižovaním bilancie „relatívne skoro“.
  • Dolár pokračuje v oslabovaní.
  • Ropa na osemtýždenných maximách.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy končili v ziskoch, keď je medzi investormi vo všeobecnosti pozitívna nálada z robustného rastu európskej ako globálnej ekonomiky a firemné zisky rastú. Wall Street takisto rástla a prepisovala historické maximá vďaka pokračovaniu silnej kvartálnej výsledkovej sezóny. Navyše Fed vo vyhlásení po zasadnutí neznel, že by chcel prudko sprísňovať menovú politiku, hoci naznačil, že chce začať s redukciou bilancie relatívne skoro.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov klesli, keď Fedu vo vyhlásení po zasadnutí chýbala správna dávka urgencie ohľadne sprísňovania menovej politiky, pričom trhy nateraz veria, že redukcia bilancie, ktorá by mohla začať podľa Fedu relatívne skoro bude hladký proces „pozerania ako farba schne“, ktorý by nemal výraznejšie vykoľajiť ekonomiku či finančné trhy. Nemecká výnosová krivka len stagnovala.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa odrazilo mierne nahor pri posune americkej výnosovej krivky nadol, keď Fed na včerajšom zasadnutí nezmenil nastavenie menovej politiky a z vyhlásenia naznačil, že nemá potrebu sa ponáhľať s uťahovaním menovej politiky. Ropa sa posunula na osemtýždňové maximá, keď pravidelné týždenné štatistiky zo Spojených štátov ukázali na ďalší pokles jej zásob.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár pokračoval v oslabovaní sa voči košu hlavných svetových mien a voči euru sa dostal vysoko nad 117 dolárových centov, keď zasadnutie Fedu skončilo bez prekvapení a obchodníci tak pokračovali v jeho predávaní. Neveria, že v USA v dohľadnej dobe príde k výraznejšej akcelerácii ekonomického rastu a prijatiu prorastových stimulov, čo bude infláciu držať na nízkych úrovniach a nebude na Fed vytvárať tlak k rýchlemu sprísňovaniu menovej politiky.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Zasadnutie výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky skončilo bez prekvapení. Fed nijako nezmenil, v súlade s očakávaniami, nastavenie menovej politiky. Výbor viac konkrétnejšie, hoci nepovedal explicitný dátum, naznačil, že začne s redukciou objemu po kríze nafúknutej bilancie centrálnej banky. Použil slovo „relatívne skoro“, z čoho by sa dalo vyčítať, že oznámenie tohto kroku by malo prísť na septembrovom zasadnutí so začiatkom konca reinvestovania od októbra. Ďalším dôležitým bodom vyhlásenia po zasadnutí bol komentár k inflácii, kde centrálni bankári konštatutú, že je „pod“ inflačných cieľom na rozdiel od ostatného vyhlásenia, kde konštatovali, že je „niečo pod“ cieľom, čo možno hodnotiť ako mierne holubičo. Inak povedané, centrálna banka nemá pocit, že by zaostávala za reálnym vývojom ekonomiky a nie je tlačená do rýchleho sprísňovania politiky. Okrem toho boli vo vyhlásení len minimálne zmeny týkajúceho sa zlepšenia vývoja pracovného trhu a spotreby domácností.
  • Z včera publikovaných makrodát počet predajov nových domov v USA v júni medzimesačne vzrástol podľa očakávaní o osem desatín percenta, čo značí viac ako štvorpercentné spomalenie voči predchádzajúcemu mesiacu, ktorého percentuálny rast bol revidovaný nahor o dve percentá na 4,9 percenta. Celkový počet predajov tak dosiahol 610 tisíc, čo však bolo o päť tisíc pod očakávaniami trhu. Trh sa tak stabilizuje podľa štátnych údajov blízko 10 ročných maxím.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes nebudú publikované žiadne dôležitejšie dáta, ktoré by mohli výraznejšie ovplyvniť trhy. V plnom prúde bude pokračovať korporátna výsledková sezóna za druhý kvartál na oboch brehoch Atlantického oceána.

ZAUJALO NÁS

Bloomberg skúmal potenciál miliardárov ochrániť svet pred klimatickými zmenami

Jeden z indexov agentúry Bloomberg – Robin Hood Index znázorňuje, aká časť bohatstva jednotlivých miliardárov by bola potrebná, aby kúpili emisné kvóty vo svojej krajine na jeden rok a predišli tak tvorbe skleníkových plynov. Iba v Číne a Brazílii by na tento účel nestačil majetok najbohatšieho obyvateľa. Zatiaľ čo brazílskemu miliardárovi Jorge Paulo Lemannovi by chýbalo zopár percent, majetok čínskeho miliardára Jacka Ma, ktorý je známy vďaka Alibabe, by musel byť pre tento účel dvakrát väčší. Hravo by sa to však podarilo zvládnuť Američanovi Billovi Gatesovi, ktorému by na to stačilo len necelých 44 percent jeho majetku.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *