Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Ranný prehľad trhov 27. júna

EUROInvestície 27.06.2016 | 09:51 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

 • Britské refererendové hlasovanie za vystúpenie z EÚ spôsobilo na trhoch v piatok silné turbulencie.
 • Akciové trhy po celom svete výrazne klesali.
 • Bezpečne vnímané štátne dlhopisy Nemecka, Švajčiarska či Spojených štátov rástli.
 • Rizikové prirážky dlhopisov periférií eurozóny sa výrazne zvýšili.
 • Zlato rástlo, kým energie a priemyselné kovy klesali.
 • Libra padla voči doláru miestami na vyše 30-ročné minimá.
 • Euro strácalo tiež voči doláru.
 • Dnes ráno pokračuje libra v ďalšom oslabovaní sa.
 • Investori pokračujú v odmietaní podstupovania rizika, pokračuje útek do bezpečia.

Akciové trhy

Akciové trhy na celom svete reagovali na britské referendové hlasovanie za brexit hlbokým poklesom, čo odzrkadľuje neistotu, aký ďalší politický vývoj bude nasledovať nielen vo Veľkej Británii, ale v samotnej Európe, kde sa vynárajú obavy o disintegritu EÚ. Otázniky nad ďalším smerovaním a politickými reakciami budú znamenať podkopanie ekonomického sentimentu a obmedzenie investícií, spotreby domácností a tvorby pracovných miest. 

Magnitúda poklesu bola o to väčšia, že trhy očakávali v posledných dňoch odmietnutie Brexitu. Najviac strácali akciové trhy na periférii eurozóny a najviac bol zasiahnutý bankový sektor, ktorý klesal miestami až o 20 percent. Britské akcie stratili nakoniec len niečo cez tri percentá, čo však súvisí s výrazným poklesom kurzu libry.

Dlhopisové trhy

Panika, chaos, volatilita a veľké turbulencie na trhoch pri výpredajoch rizikových aktív pre britské hlasovanie za brexit sa odzrkadlili do poklesu nemeckej výnosovej krivky na nové historické minimá. Miestami sa 10-ročný výnos pohyboval pod – 0,15 percentami, aby zavrel len na – 0,05 percentami. Zaujímavosťou je, že aj ceny britských dlhopisov rástli. Naopak ceny talianskych, portugalských či španielskych dlhopisov klesali, keď sa trhy obávajú odstredivých síl integrácie EÚ. 

Prudko rástol aj dopyt po amerických dlhopisoch, kde trhy začínajú zaceňovať zníženie sadzieb Fedom vzhľadom na rôzne riziká, ktoré by mohol odchod Veľkej Británie z EÚ vyvolať. 10-ročný švajčiarsky výnos klesol tiež na nové minimá – 0,56 percenta.

Komoditné trhy

Zlato profitovalo z prudkého výpredaja rizikových aktív pre prekvapivé hlasovanie Veľkej Británie za odchod z EÚ, keď rástlo o takmer päť percent a posunulo sa vysoko nad 1300 dolárov na dvojročné maximá. Trhy zároveň očakávajú, že hlavné svetové centrálne banky by mohli ďalej uvoľniť menovú politiku a Fed by mohol namiesto zvyšovania sadzieb ich dokonca opätovne znížiť. Ropa v dôsledku reality brexitu poklesla o päť percent, keď sa očakáva, že táto udalosť by mohla spomaliť ekonomický rast nielen v Európe, ale potenciálne aj v USA. To by mohlo znamenať spomalenie rastu dopytu po palivách. Mínusom pre ropu bolo aj posilnenie sa dolára, najväčšie jednodňové od jesene 2008.

Devízové trhy

Libra sa po britskom otočení chrbtom EÚ prudko oslabovala voči všetkým hlavným svetovým menám. Voči doláru sa obchodovala miestami na vyše 30-ročných minimách, keď strácala zhruba 12 percent oproti štvrtkovému kurzu. Na konci dňa časť prepálených strát korigovala a zatvárala pod 137 dolárovými centami, teda o osem percent slabšia voči štvrtku. Voči euru stratila šesť percent a zatvárala na 81 pencami za euro. 

Samotné euro stratilo voči doláru vyše dve percentá a končilo okolo úrovní 111 dolárových centov, keď sa investori obávajú o integritu EÚ a ďalšie fungovanie tohto spoločenstva. Víťazom dňa bol japonský jen, ktorý sa posilnil voči doláru o takmer štyri percentá a zatváral na hladine 102 jenov za dolár. Neistota aký bude ďalší politický vývoj v Európe by mohla znamenať, že averzia voči riziku bude pretrvávať a straty libry by nemuseli byť konečné.

Dôležité správy z ekonomiky

Celý piatkový vývoj sa krútil okolo britského hlasovania za brexit. No okrem toho bola zverejnená aj sada makrodát, ktorých význam je však vzhľadom na brexit len čiste symbolické a v nasledujúcich mesiacoch možno očakávať vzhľadom na veľké otázkniky nad ďalším vývojom v Európe ich výrazne zhoršenie.
Nemecký manažérsky prieskum IFO za jún ukázal na zlepšenie sa nálady v ekonomike, keď index očakávaní rástol na 103,7 bodu, čo je najviac od decembra. Normálne by to znamenalo zlepšenie sa nemeckého rastu. Vzhľadom na brexit sú tieto čísla v podstate úplne bezpredmetné.
V USA bol zverejnený prvý rýchly odhad objednávok tovarov dlhodobej spotreby za máj. Aj po očistení o volalitné objednávky lietadiel však medzimesačne tento ukazovateľ klesol a klesal aj po očistení o obrannú techniku. Od začiatku roka je tento ukazovateľ na medziročnej báze v poklese a vzhľadom na brexit nemožno očakávať žiadny obrat, skôr pokračovanie a prehĺbenie trendu. Okrem toho bol zverejnený aj finálny výsledok prieskumu Michiganskej univerzity medzi domácnosťami. Najväčšiu pozornosť pútala úprava očakávanej inflácie v nasledujúcich rokoch na rekordné minimá.

Kľúčové očakávané udalosti

 • Pozornosť trhu sa bude naďalej koncentrovať na vývoj okolo brexitu hlavne po politickej stránke. Makrodáta budú dnes opäť úplne zatlačené do úzadia.
 • Očakávajú sa vyjadrenia britského premiera v Davida Camerona, francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, talianskeho premiéra Mattea Renziho a nemeckej kancelárky Angely Merkelovej.

Zaujalo nás

Soros vyzýva na reformu EÚ.

Jeden z najlegendárnejších investorov sveta, George Soros, ktorý upozorňoval pred negatívnymi dopadmi brexitu na  nielen britskú ekonomiku, vyzval na rozsiahlu rekonštrukciu EÚ s cieľom aby bola zachránená. Jej súčasnú architektúru označil za chybnú. Varoval, že britský odchod z EÚ robí jej „disintegráciu prakticky nezvratnú“. Zároveň tvrdí, že svetové finančné trhy ostanú turbulelentné, kým nebude úplne dohodnutý komplikovaný politický a ekonomický proces „rozvodu“ Londýna a zvyšku EÚ.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Tagy Brexit trh

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *