Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Ranný prehľad trhov 27. septembra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Trhy boli včera nervózne pre vývoj okolo Deutsche Bank a pred debatou prezidentských kandidátov v USA.
  • Ropa pokračovala vo volatilnom obchodovaní.
  • Biznis klíma v Nemecku sa zlepšila na dvojročné maximá.

Akciové trhy

Európske akciové trhy vstúpili do nového týždňa poklesom, keď sentiment bol podkopaný správami, že nemecká vláda vylúčila pomôcť ťažko skúšanej Deutsche Bank, ktorá najnovšie musí zaplatiť pokutu 14 miliárd dolárov v USA. Akcie banky následne klesli na historické minimá, keď rastú obavy z jej bankrotu. To zatienilo aj zverejnenie zlepšenia sa nemeckej biznis klímy meranej IFO na dvojročné maximá. Wall Street takisto klesala, keď medzi obchodníkmi panovala nervozita pred prvou televíznou debatou kandidátov na prezidenta USA Hillary Clintonovou a Donaldom Trumpom. Obaja totiž  v zásade majú antitrhový a antikapitalistický program.

Dlhopisové trhy

Rast averzie voči riziku na trhoch pre obavy nad ďalším osudom systémovo dôležitej Deutsche Bank, pred televíznym duelom medzi americkými prezidentskými kandidátmi a pred stretnutím hlavných svetových producentov ropy v Alžírsku sa pretavil do úteku do bezpečia štátnych dlhopisov USA či Nemecka, ktorých výnosy klesali.

Komoditné trhy

Zlato pokračovalo v konsolidácii okolo 1340 dolárov. Fyzický dopyt z Ázie ako aj od hedge fondov je relatívne slabý, čo brzdí jej rast po minulotýždňovom nezvýšení sadzieb Fedom. Zároveň ho nedokázala včera podporiť ani zvýšená volatilita na trhoch. Ropa pokračovala vo veľkých výkyvoch, keď si pred stretnutím jej veľkých producentov v Alžírsku, výsledok ktorého je otázky, pripísala masívne zisky, čím zmazala podstatnú časť piatkového poklesu.

Devízové trhy

Dolár ostal voči euru pod tlakom pred debatou amerických prezidentských kandidátov Hillary Clintonovej a Donalda Trumpa. Nervozita okolo európskych bánk navyše zvyšuje repatriačné toky do eura, ktorému včera pomohol aj relatívne silny septembrový IFO report z Nemecka.

Dôležité správy z ekonomiky

Prieskum inštitútu IFO v Nemecku v septembri ukázal rast všetkých troch zverejňovaných meraní. Index podnikateľskej nálady vzrástol zo 106,2 bodov na 109,5 bodov keď konsenzus očakával rast len dvoch desatín bodu. Ide o najvyššiu úroveň od mája 2014. Index súčasnej situácie vzrástol zo 112,8 bodov na 114,7 bodov a index očakávaní zo 100,1 bodov na 104,5 bodov. Pri rozdelení na sektory sú však dáta zmiešané, keď stavebný sektor si udržal augustové maximá, zatiaľ čo výrobný, maloobchodný a veľkoobchodný klesali. Zverejnené dáta naďalej indikujú solídny rast nemeckej ekonomiky pomedzi geopolitickými problémami na starom kontinente.
Predaj nových domov v USA v auguste klesol o 7,6 percenta na 609 tisíc oproti očakávanému poklesu 8,8 percenta. Klesajúci dopyt po nových domoch v auguste tak potvrdzuje trend poklesu začatej výstavby, stavebných povolení a predaja existujúcich domov. Predaju nových domov v auguste však predchádzal silný júl s revidovaným rastom 13,8 percenta na 659 tisíc predaných domov.
Počas pondelka mali vystúpenie aj centrálni bankári Fedu. Robert Kaplan povedal, že by mu nebolo bývalo prekážalo odstránenie časti menovej akomodácie už na septembrovom zasadnutí Fedu. Dodal, že je znepokojený distorziami, ktoré nízke sadzby vyvolávajú. Na druhej strane jeho kolega Neel Kashkari povedal, že nezvýšiť sadzby v septembri bolo správne. Jeffrey Lacker, prezident richmondského Fedu sa nechal počuť, že podľa jeho modelov by mali byť sadzby vyššie ako v súčasnosti.
Okrem vystúpení amerických centrálnych bankárov mali prejavy aj zástupcovia ECB. Prezident Mario Draghi, ktorý sa pred Európskym parlamentov vyjadroval k rôznym témam. Nezabudol povedal povedať, že ak bude potrebné je pripravený dodať ďalšie stimuly. Opäť pripomenul dôležitosť štrukturálnych reforiem, no dodal, že nie je mandátom ECB, aby ich navrhovala. Povedal, že si uvedomuje, že nízke sadzby počas dlhého obdobia budú mať (negatívne) vedľajšie efekty, ktoré však môžu byť minimalizované práve zavádzaním reforiem. Zaujal nás výrok o tom, že mzdová deflácia nie je správnym krokom na odstraňovanie nerovnováh, s čím si dovoľujeme polemizovať. Čo iné však mohol v pozícii človeka, ktorý zúfalo potrebuje vyššiu infláciu povedať? Len to, že rast miezd je kľúčom pre udržateľný rast cien.
Okrem Maria Draghiho mal zaujímavé vystúpenie aj Benoit Coeure, ktorý sa vyslovil proti nákupu bankových dlhopisov v rámci kvantitatívneho uvoľňovania, pretože by to banky nemotivovalo k reštrukturalizáciám.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Trhy sa dnes budú sústrediť najmä na americké udalosti v podobe zverejnenia septembrovej spotrebiteľskej dôvery, rýchleho odhadu indexu nákupných manažérov v službách za rovnaký mesiac a indexu výrobnej aktivity richmondského Fedu tiež za september. Okrem toho bude zverejnený aj júlový index cien domov S&P/Case Shiller.  Pozorne bude sledovaný aj vystúpenie Stanleyho Fischera z Fedu.

Zaujalo nás

Generálni riaditelia britských podnikov v tom mali jasno

Prieskum generálnych riaditeľov britských spoločnosti ukázal, že 72 percent opýtaných hlasovalo za zotrvanie Veľkej Británie v EÚ. Viac ako tri štvrtiny navyše teraz zvažujú presun sídla spoločnosti alebo časť svojich operácií mimo Veľkej Británie. Spoločnosti sa tak chcú brániť neistým podmienkam odchodu Británie z EÚ.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *