Sobota 29. február. Meniny má Nikto

Ranný prehľad trhov 28. 1. 2020

Investície 28.01.2020 | 10:15 0 Komentárov
  • Rozširovanie sa koronavírusu znervózňuje trhových hráčov. Americké aj európske akciové trhy vymazali zisky od začiatku roka.
  • Ceny zlata a štátnych dlhopisov rastú v čase nervozity na trhoch.
  • Jen ako bezpečný prístav devízových trhov získava na sile.

AKCIOVÉ TRHY

Koronavírus a jeho rýchle rozširovanie, ktoré zvyšuje obavy z negatívnych dopadov na čínsky a aj svetový ekonomický rast sa pretavilo do masívnych predajov na akciových trhoch. Európske aj americké indexy tak prakticky vymazali robustné zisky od začiatku roka. Pod najväčší tlak sa dostali najmä letecké spoločnosti, keďže boj proti koronavírusu znamená obmedzenie cestovania a pohybu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Nervozita na trhoch hraničiaca s panikou pre koronavírus podkopávajú sentiment a odzrkadľujú sa do rastu cien, a teda poklesu výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov či podnikových dlhopisov v investičnom pásme. Naopak high yield bondy sa dostávajú pod tlak.

KOMODITNÉ TRHY

Rast dopytu po bezpečných prístavoch pre neistotu okolo koronavírusu znamenali rast cien zlata. Ropa si v pondelok zaknihovala ďalšie bolestivé straty a benchmark WTI klesol na najnižšie úrovne od októbra, keď rastú obavy z poklesu dopytu po komodite.

DEVÍZOVÉ TRHY

Japonský jen bol kráľom bezpečných útočísk devízového trhu v čase rastu averzie oči riziku, keď čínske autority stupňujú obmedzenia na cestovanie a pohyb ľudí v krajine s cieľom zastaviť šírenie koronavírusu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera z Nemecka dorazili čísla biznis klímy za január podľa Ifo, ktoré však zaostali za očakávaniami. Hodnotenie súčasnej situácie sa síce mierne zlepšilo na 99,1 bodu z 98,8 bodu, avšak očakávania poklesli na 92,9 bodu z 93,9 bodu, pričom sa očakával ich rast až k 95 bodom. Ide o prvý slabší predstihový ukazovateľ z Nemecka po sérii čísel naznačujúcich zlepšovanie sa ekonomickej aktivity. Celkovo tak stále očakávame, že krajina je na ceste k odrazu ekonomiky od dna.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V Európe nebudú dnes zverejnené žiadne podstatnejšie makrodáta. Pozornosť trhu sa tak bude sústreďovať na predbežný odhad decembrových objednávok tovarov dlhodobej spotreby a januárovú spotrebiteľskú dôveru zo Spojených štátov.

ZAUJALO NÁS

Návrat nadzvukových dopravných lietadiel

Do roku 2024 má vzlietnuť prvé nadzvukové komerčné lietadlo spoločnosti Aerion. Stalo by sa to dve dekády od skončenia legendárnych lietadiel Concorde. Aerion ťaží zo spolupráce s americkým výrobcom lietadiel Boeing a automobilkou General Motors. Vyvíjané lietadlo AS2 by malo mať kapacitu 12 pasažierov a letieť rýchlosťou 1600 km/h, čím by o takmer polovicu skrátilo let. Vývoj lietadla by sa mal vyšplhať na štyri miliardy dolárov. Táto suma je už z spolovice vrátená, nakoľko spoločnosť zaznamenala predbežné objednávky v hodnote 2,5 miliardy dolárov. Cena samotného lietadla sa pohybuje na úrovni 120 miliónov dolárov. Medzi najvážnejšieho konkurenta patrí spoločnosť Boom Supersonic, ktorá vyvíja lietadlo až pre 55 cestujúcich a má lietať rýchlosťou až 2700 km/h.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *