Pondelok 30. marca. Meniny má Vieroslava

Ranný prehľad trhov 28. 2. 2020

Investície 28.02.2020 | 09:40 0 Komentárov
  • Akciové trhy na celom svete sa včera dostali pod masívny predajný tlak v dôsledku paniky z rozširovania sa koronavírusu. Americké akcie skorigovali od svojich predchádzajúcich maxím o 10 percent len za šesť dní, čo je najrýchlejšie tempo v histórii.
  • Koronavírusová panika na trhoch znamenala pokračovanie pádu dlhopisových výnosov, 10-ročný americký výnos je na rekordnom dne, keď sa blíži k méte 1,2 percenta.
  • Ropa WTI sa obchoduje tesne nad 45-dolárovou hranicou, keď rastú obavy zo slabnutia dopytu po komodite pre ekonomické spomalenie vyvolané koronavírusom.
  • Zlato sa drží okolo sedemročných maxím, keď trhy špekulujú na ďalšie uvoľňovanie menových politík po celom svete.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku ako aj v Ázii sa dostali včera pod ešte intenízívnejší predajný tlak v porovnaní so začiatkom týždňa, keď sa medzi investormi zvyšujú obavy zo šírenia sa koronavírusu mimo Čínu. Existuje riziko, že sa rozšíri aj v Spojených štátoch, kde je podozrenie na nákazu v Kalifornii. Prospekty rastu svetovej ekonomiky sa výrazne zhoršujú a rastie pravdepodobnosť, že výpadky produkcie a spotreby v úvode roka nebude možné úplne dohnať v ďalších mesiacoch. Tým pádom sa zhoršujú aj prospekty firemných ziskov. Americké akcie majú za sebou najhorší jednodenný pokles od roku 2011, keď ich straty dosiahli 4,4 percenta.

DLHOPISOVÉ TRHY

Koronavírusová bezbrehá a stále sa šíriaca panika, ktorá dosahuje magnitúdy ako na jeseň 2008 po páde Lehman Brothers tlačí nahor ceny a teda nadol výnosy štátnych dlhopisov pri rozširovaní sa rizikových prirážok. 10-ročný americký výnos už atakuje 1,2-percentnú hladinu a prepisuje historické minimá. 10-ročný nemecký výnos sa blížil k -0,6 percentám, kde sa nachádzal koncom leta, keď sa špekulovalo o príchode recesie do svetovej ekonomiky.

KOMODITNÉ TRHY

Ropa WTI sa priblížila k 45-dolárovej méte na 14-mesačné minimá a brent klesol k 51 dolárom na minimá z júna 2017. Opäť za tým stojí koronavírus, ktorý vyvolá pokles dopytu po komodite v dôsledku spomalenia sa ekonomickej aktivity pre rôzne karanténne opatrenia a obyčajný veľakrát prehnaný a iracionálny strach bežných ľudí. Navyše, trhy už pred vypuknutím koronavírusu boli v stave previsu ponuky. Obchodníci sa teraz s nádejou pozerajú na OPEC+ aby pristúpil k ďašiemu zníženiu ťažby, ktoré spomalí budovanie už teraz nadpriemerných zásob vo svete. Zlato si užíva pozíciu bezpečného prístavu, keď sa konsoliduje v okolí sedemročných maxím. Výraznejšie však v ostatných dňoch nerástlo, keď po prudkom náraste k 1700-dolárovej méte prišiel výber ziskov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Japonský jen a švajčiarsky frank ako dva klasické bezpečné prístavy na devízových trhoch zaznamenali včera voči doláru robustné zisky, keď na celom horizonte trhu vidieť paniku okolo koronavírusu, zdanlivo bez svetla na konci tunela. Dolár sa výrazne oslabil aj voči euru, za čím stále znižujúci sa úrokový diferenciál v prospech dolára. Jednoducho americké sadzby padali rýchlejšie ako európske, keďže z kladných úrovní je ešte kam klesať (na rozdiel od negatívnych úrokových sadzieb v eurozóne, ktoré tiež klesali, ale nie tak rýchlo).

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Prezidentka ECB Christine Lagardeová včera povedala, že koronavírus ešte nedosiahol bod, kedy by mal dlhodobý dopad na infláciu a teda nevyžaduje si odpoveď menovej politiky. Aj americký centrálny bankár Charles Evans konštatoval, že uvoľniť menovú politiku ako reakciu na koronavírus by bolo takisto predčasné. Dodal, že potrvá mesiace, kým pochopíme jeho ekonomický dopad, čo však môže vyvolať paniku medzi investormi, že centrálna banka bude konať neskoro.
  • Ekonomický sentiment  v eurozóne za február ukázal zlepšenie sa, keď sa indikátor posunul nahor na 103,5 bodu zo 102,6 bodu v januári. Zlepšila sa pritom spotrebiteľská dôvera, dôvera v priemysle aj dôvera v službách napriek tomu, že vonku zúri koronavírus. Ten sa však zrejme prejaví v číslach v nasledujúcich meraniach.
  • Objednávky tovarov dlhodobej spotreby v januári zo Spojených štátov ukázali medzimesačný pokles len o 0,2 percenta, čo je výrazne lepšie číslo oproti očakávaniam. Po očistení o dopravnú techniku či vojenskú techniku rástli o 0,9 percenta. Teda relatívne konštruktívny obraz ohľadne investícií. Silné čísla ponúkol včera aj americký trh práce, kde sa stále nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti držia mierne nad 200-tisícovou hranicou a existujúce mierne nad 1,7 miliónmi. Silné makrodáta včera (opäť) ponúkol aj realitný trh, keď nedokončené predaje domov rástli o 6,7 percenta medziročne a 5,2 percenta medzimesačné. Okrem toho bola zverejnená z USA aj detailná štruktúra rastu HDP za štvrtý kvartál 2019, ktorá potvrdila 2,1-percentý medzikvartálny anualizovaný rast. Ukázalo sa však, že spotreba domácností, ktorá tvorí dve tretiny HDP sa spomalila, čo však bolo kompenzované rastom zásob a pozitívnejším zahraničným obchodom.

ZAUJALO NÁS

71 štátov sveta s dolárovými miliardármi.

Aspoň jedného dolárového miliardára má rekordných 71 krajín sveta, vrátane Slovenska, o štyri viac ako v roku 2018. Najviac, až 799 ich pochádza z Číny, keď sa ich počet medziročne zvýšil. Druhé miesto patrí Spojených štátom, kde ich má domov 626 s prírastom 42 superboháčov. Z týchto dvoch krajín pochádza viac ako polovica všetkých miliardárov. Tretia India, štvrté Nemecko a piate Spojené kráľovstvo majú každý cez 100 miliardárov.  Z Ázie pochádza takmer polovica miliardárov- až 1364, zo Severnej Ameriky 692 a z Európy 591. Vyplýva to z Hurun Global Rich Listu 2020.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *