Pondelok 18. marca. Meniny má Eduard

Ranný prehľad trhov 28. 3. 2018

Investície 28.03.2018 | 09:55 0 Komentárov
  • Problémy Facebooku stiahli americké akcie nadol.
  • Zlato a štátne dlhopisy profitujú z nervozity na trhoch.
  • V Taliansku sa rysuje vláda euroskeptických strán Hnutie päť hviezd a Liga severu.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy sa v utorok odrazili, keď doháňali robustný rast Wall Street z pondelka v reakcii na zárodky optimizmu z toho, že by nemala prepuknúť obchodná vojna medzi Spojenými štátmi a Čínou. Samotné americké trhy však včera strácali pre pokles technologického sektora, ktorého naďalej kvári škandál Facebooku okolo neoprávneného používania používateľských dát.

DLHOPISOVÉ TRHY

Nervózna atmosféra na trhoch okolo problémov Facebooku, ktorá je podčiarknutá diplomatickou roztržkou medzi Ruskom a Západom a samotnými otáznikmi nad ďalšími krokmi amerického prezidenta Donalda Trumpa sa pretavila do rastu cien bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov USA alebo Nemecka. Ich ceny podporovalo aj očakávanie len pozvoľného odrazu inflačných tlakov a signály straty svižného momenta rastu globálnej ekonomiky.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato síce mierne kleslo v reakcii na pokles pravdepodobnosti prepuknutia obchodnej vojny v plnej sile, no straty boli limitované negativizmom okolo Facebooku a technologického sektora ako takého ako aj nejasnosťami ako sa bude vyvíjať situácia medzi Západom a Ruskom. Žltý kov našiel podporu aj v triezvení trhu z očakávaní akcelerácie sprísňovania menovej politiky Fedom. Ropa najskôr prekonala januárové maximá v reakcii na správy, že Saudská Arábia chce dlhodobú 10 až 20-ročnú dohodu OPECu a ďalších krajín ohľadne produkcie. Komodita však zisky neudržala, keď časť obchodníkov vyberala zisky vzhľadom k tomu, že sa im pohyb nahor zdal prepálený pri rastúcej bridlicovej ťažbe v Spojených štátoch.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár mazal straty voči euru, keď na trhu prevážili argumenty o pomalosti normalizácie menovej politiky ECB, pričom trh si nevšímal chudokrvný odraz inflácie v Spojených štátoch.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár mazal straty voči euru, keď na trhu prevážili argumenty o pomalosti normalizácie menovej politiky ECB, pričom trh si nevšímal chudokrvný odraz inflácie v Spojených štátoch.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes už bola zverejnená spotrebiteľská dôvera Nemecka podľa GfK pre apríl, ktorá vzrástla o dve desatiny bodu nad očakávania na 10,9 bodov.
  • Pozornosť sa však upriami na americké makrodáta, ktoré ponúknu odhad obchodnej bilancie za február, ale najmä tretí odhad rastu hrubého domáceho produktu za štvrtý kvartál minulého roku. Okrem toho budú zverejnené aj maloobchodné tržby za február.

ZAUJALO NÁS

Brusel chce zisky ECB

Európska komisia chce vybrať zisky z Európskej centrálnej banky, čím chce zaplátať diery v dlhodobom rozpočte narušenom Brexitom. Veľká Británia, ktorá by mala blok opustiť v roku 2019 je totiž druhým najväčším čistým prispievateľom do spoločného rozpočtu Európskej únie. Rozpočet EÚ by tak mohol získať počas nasledujúcich siedmych rokov až 56 miliárd eur. Komisia sa chce k tomuto kroku uchýliť, nakoľko niektoré bohatšie krajiny ako Rakúsko či Holandsko odmietajú zvýšiť svoje príspevky do biliónového rozpočtu únie. Otázne je prečo by zisky z ECB mali byť distrubuované medzi celú EÚ, keď mnoho jej členov nie je v eurozóne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *