Streda 15. júla. Meniny má Henrich

Ranný prehľad trhov 28. 5. 2020

Investície 28.05.2020 | 10:38 0 Komentárov
  • Európska komisia včera predstavila 750-miliardový plán obnovy ekonomiky EÚ po koronakríze.
  • Prezidentka ECB Christine Lagardeová očakáva, že pokles ekonomiky eurozóny bude bližšie k nepriaznivému scenáru ECB, ktorý očakáva až 12-percentný pokles HDP v tomto roku.
  • Béžová kniha Fedu ukazuje ostrý pokles ekonomickej aktivity vo väčšine regiónov USA v dôsledku koronavírusu.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie rástli druhý deň v rade a hlavný akciový index S&P 500 sa po prvý krát od marcového prepadu usadil nad psychologickou hranicou 3000 bodov. Nádej nad oživením ekonomickej aktivity potom ako všetkých 50 amerických štátov reštartovalo svoju ekonomiku, prevážili nad pretrvávajúcim napätím vo vzťahoch medzi Spojenými štátmi a Čínou. Po otvorení trhu síce hnevali technologické tituly, z ktorých investori rýchlo vyberali zisky, avšak vývoj do konca obchodovania otočili, keď aj tu zafungoval fenomén posledných týždňov „buy the dip“ (využi prepadov k nákupu). Európske akcie sa niesli na vlne optimizmu z posledných dní, ktorý podporili aj plány EK vyčleniť až 750 miliárd vo forme priamych grantov a pôžičiek na záchranu ekonomík krajín EÚ, ktorým chce zabrániť najhlbšej recesii v histórii v dôsledku pandémie koronavírusu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických štátnych dlhopisov klesali potom, ako šéf newyorského Fedu John Williams hovoril o možnosti, že centrálna banka uvažuje nad riadením americkej výnosovej krivky, čím by chcela dosiahnuť pevnú úroveň úverovania a tým pádom zabrániť rastu výnosov cieľových dlhopisov, ktorými chce financovať gigantické fiškálne a monetárne stimuly ekonomike. Náladu nezlepšila ani Béžová kniha Fedu, keď podľa centrálnej banky zostávajú vyhliadky ekonomiky po týždňoch uzavretia naďalej neisté a pesimistické, čo sa týka rýchlosti návratu do normálu. Európske dlhopisy reagovali na navrhovanú pomoc EK rastom svojich výnosových kriviek. Naďalej klesali výnosy talianskych dlhopisov, ktoré má byť spolu so Španielskom a Francúzskom najväčším prijímateľom pomoci, ale schválenie pomoci čaká ešte tvrdá cesta na diplomatickom poli.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pod tlakom geopolitického napätia v Hongkongu naďalej klesalo a len tesne sa drží nad hranicou 1700 dolárov. Vyberanie predchádzajúcich ziskov prebiehalo na rope, za čím stálo Rusko, ktoré uvažuje od júla zmierniť svoje obmedzenie produkcie, na ktorom sa dohodlo v rámci dohody OPEC+, ako aj prognóza Medzinárodnej energetickej agentúry, ktorá počíta v tomto roku s rekordným poklesom investícií do energetiky o 20 percent, ktorý sa najviac dotkne fosílnych palív a v prípade ropy sa znížia až o 30 percent.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa pod tlakom pesimistickejších vyhliadok obnovy americkej ekonomiky držal v úzadí a oslaboval voči konkurencii. Na vlne optimizmu sa po jeho chrbte vyšplhalo euro, ktoré sa dostalo na najvyššiu úroveň od konca marca. Spoločnú menu podporil plán EK na obnovu európskych ekonomík po koronavírusovej kríze. Neskôr o časť ziskov ale prišlo, keď časť krajín EÚ síce návrh ocenila, ale dala najavo zásadné námietky k jeho realizácii.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Európska komisia včera predstavila svoj návrh na záchranný fond obnovy pre ekonomiku EÚ po koronakríze. Je podobný iniciatíve, ktorú nedávno predstavila nemecký kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron. Veľkosť fondu by mala byť 750 miliárd eur, pričom 500 miliárd z nich pôjde na granty (teda nenávratné dotácie) a 250 miliárd na pôžičky členským krajinám. Fond by mal byť financovaný emisiou spoločného dlhu, ktorý by sa postupne splácal 30 rokov. A to čiastočne z rozpočtu EÚ, kde by štáty navýšili príspevky, čiastočne by k tomu pomohli rozpočtové škrty a aj nové európske dane (uhlíkové a digitálne), ktoré by neboli príjmom jednotlivých štátov, ale priamo by išlo do rozpočtu. Plán musí jednomyseľne schváliť všetkých 27 členských krajín EÚ, čo môže byť problém, vzhľadom k tomu, že štvorica zodpovedných krajín v angličtine označovaná ako Frugal Four- Rakúsko, Holandsko, Švédsko a Dánsko mali opakovane výhrady k mutualizácii dlhov.
  • Prezidentka ECB Christine Lagardeová sa neobáva, že by koronakríza mohla vyvolať opätovné obavy z rozpadu eurozóny. Dodala však, že politici by mali aj naďalej pozorne sledovať rast dlhov v eurozóne. Plusom ohľadne dlhov je fakt, že úrokové sadzby sú v súčasnosti na historických minimách, čo náklady na obsluhu dlhu udržuje na nízkych úrovniach. Lagardová očakáva pokles ekonomiky eurozóny v najhoršom scenári až o 12 percent.
  • Včera bola zverejnená aj Béžová kniha Fedu, ktorá ukázala na ostrý pokles ekonomickej aktivity v dôsledku reštriktívnych opatrení okolo koronavírusu. Kniha síce vyjadruje nádej, že po ich uvoľnení príde k odrazu aktivity, no veľká neistota panuje ohľadne tempa a znižovania nezamestnanosti. Veľa zamestnancov totiž preferuje vládnu podporu, ktorá je o 600 dolárov vyššia ako štandardne, navyše mnohí musia ostať doma, keďže nemajú kde dať deti a iní majú ešte stále obavy o zdravie.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude zverejnený indikátor ekonomického sentimentu eurozóny podľa Európskej komisie za máj, rýchly odhad inflácie z Nemecka za máj.
  • Z USA dorazia aprílové objednávky tovarov dlhodobej spotreby, pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti, nedokončené predaje domov za apríl. Okrem toho bude zverejnená aj druhá aktualizácia HDP za prvý kvartál spolu so zverejnením detailov.
  • Pozorne bude sledované vystúpenie šéfa newyorského Fedu Johna Williamsa.

ZAUJALO NÁS

Rekordnému počtu subjektov hrozí zníženie ratingu

Celkovo až 1287 ratingov od ratingovej agentúry Standard&Poor’s má v súčasnosti upozornenie na zníženie, a to buď formou negatívneho výhľadu, kedy môže dôjsť k zníženiu do dvoch rokov, alebo režimu CreditWatch s negatívnymi dôsledkami, kde je riziko zníženia takmer okamžité. Číslo je omnoho väčšie ako bolo v roku 2009, kedy bolo znížením ratingu ohrozených „len“ 1028 subjektov. Negatívny výhľad ratingu sa týka aj 17 krajín a tiež hrozí až tretine všetkých bánk v rozvíjajúcich sa krajinách. Na rekordnej úrovni sa drží aj počet možných „padlých anjelov“, čiže spoločností, ktorých rating by mohol byť znížený zo súčasného investičného stupňa do neinvestičného pásma.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *