Sobota 24. októbra. Meniny má Kvetoslava

Ranný prehľad trhov 28. 9. 2020

Investície 28.09.2020 | 09:41 0 Komentárov
  • V USA sa rysuje nový balík fiškálnych stimulov v objeme 2,4 miliardy dolárov.
  • Európsky bankový sektor padol na svoje dno.
  • Dolár ako bezpečný prístav v čase koronavírusovej neistoty spečatil najlepší týždeň od apríla.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie v piatok mohutne spevnili, i tak však nezastavili svoj štvrtý týždňový pokles za sebou. Výnimkou boli technológie, ktorým sa podarilo vymazať všetky predchádzajúce straty. Negatívny sentiment zo spomaľovania obnovy hospodárstva pomohli prekryť správy o demokratmi chystanom dlhoočakávanom fiškálnom stimule vo výške 2,4 miliardy dolárov, ktorý by mal zmierniť ekonomické dopady pandémie. Otázne však zostáva, či nájdu spoločnú zhodu aj s opozičnými republikánmi, ktorý navrhujú pomoc oveľa nižšiu. Vývoj v Európe bol vysoko volatilný a akcie zakončili slabý týždeň zmiešane. Po dobrom začiatku začali akcie padať s tým, ako boli zverejňované rekordné prírastky novonakazených na kontinente, čo otvára dvere pre ďalšie reštriktívne opatrenia. Najhoršie je na tom sektor bankovníctva, ktorý spadol v eurozóne na svoje historické minimum. Investori sa vyhýbajú bankám oblúkom kvôli kombinácii faktorov ako klesajúce výpožičné náklady, rast zlých úverov a v neposlednom rade i škandál s praním špinavých peňazí, ktorý sa prevalil minulý týždeň.

DLHOPISOVÉ TRHY

Pretrvávajúca nervozita na trhoch v spojení druhou vlnou pandémie koronavírusu, hlavne v Európe, sa pretavila aj do poklesu výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato pokračovalo v miernom poklese čo bol skôr prejav silnejúceho dolára ako odklon od bezpečia. Pri obchodovaní s ropou bolo vidieť zvýšenú nervozitu a obavy z klesajúceho dopytu, avšak podarilo sa jej udržať nad psychologickou 40 dolárovou hranicou.

DEVÍZOVÉ TRHY

Preferencia bezpečia a rozhorenie druhej vlny nákazy koronavírusu v Európe, podporuje v prudkom posilňovaní americký dolár, ktorý v piatok dokonal najväčší týždenný nárast od apríla. Vývoj nákazy naopak uberá na pôvabe spoločnej európskej mene, ktorá oslabila voči doláru na úroveň 116 dolárových centov.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

Dôvera britských investorov dosiahla v septembri najvyššie úrovne od marcového zavedenia plošnej karantény, keď vzrástla z -27 na -25 bodov. Stále je však hlboko pod stavom spred pandémie covid-19.

Očakávania nemeckých exportérov sa v septembri vyšplhali na najvyššie úrovne za takmer dva roky.

Objem objednávok dlhodobej spotreby v USA zaznamenal v auguste pomalší rast ako sa očakávalo. V medzimesačnom náraste vzrástli len o 0,4 percenta, pričom analytici očakávali rast o 1,5 percenta.

ZAUJALO NÁS

Švajčiarske luxusné hodinky na ústupe

Boom smart hodiniek, silný frank a pandémia koronavírusu predstavujú hrozbu pre tradičných švajčiarskych výrobcov hodiniek, ktorí v minulom roku vyviezli „len“ 21,1 milióna kusov, čo bolo hlboko pod 30,7 miliónmi, ktoré sa podarilo exportovať jedinej spoločnosti na čele rebríčka Apple. Aj napriek klesajúcim predajom neustále rastú tržby, čo je spôsobené rastúcimi cenami. V minulom roku sa predali hodinky za 20,5 miliardy švajčiarskych frankov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial