Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Ranný prehľad trhov 28. februára

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Dow Jones už po dvanásty raz v rade prepisoval historické maximá.
  • Čoraz jasnejšie kontúry víťazstva Emmanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách.
  • Robert Kaplan z Fedu preferuje zvyšovanie sadzieb skôr ako neskôr.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku len stagnovali, i keď americký bluechipsový index Dow Jones prepísal historické maximá už dvanásty raz po sebe. Trhom chýbal výraznejší impulz pre pohyb a čakajú dnešné na vystúpenie amerického prezidenta Donalda Trumpa pred Kongresom.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov rástli k čomu prispeli slová Roberta Kaplana, predstaviteľa Fedu, o tom, že úrokové sadzby by mali byť zvyšované skôr ako neskôr. Rástli aj výnosy bezpečne vnímaných dlhopisov Nemecka a prišlo k poklesu rizikových prirážok periférií eurozóny, keď mierne opadlo politické riziko v nej, po tom, ako ostatné prieskumy pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku ukazujú, že s relatívne pohodlným náskokom by mal v druhom kole ľavicový nezávislý kandidát Emannuele Macron zdolať Marine Le Penová. Macron získaval na popularite po tom, ako ho podporili centristický kandidát Francois Bayrou ako aj príslušník socialistickej strany Christophere Caresche.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa udržalo v okolí tri a pol mesačných maxím, keď investori čakajú na vystúpenie prezidenta USA Donalda Trumpa pred Kongresom, ktoré bude dnes. Ak poskytne detaily ohľadne prorastových reforiem ako aj predpokladaného harmogramu ich zavádzania, mohlo by to zlepšiť dôveru trhov v Trumpa a vice versa. Ropa v pondelok len stagnovala, keď sú už dlhší čas v rovnováha faktor znižovania ťažby OPECom a faktor jej rastu v USA spolu s rastom komerčných zásob.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa oslabil voči euro, ktoré profitovalo z toho, že sa črtajú jasnejšie kontúry víťazstva Emmanuela Macrona vo francúzkych prezidentských voľbách. Straty dolára však boli limitované po jastrabích slovách Roberta Kaplana z Fedu o zvyšovaní sadzieb skôr ako neskôr.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Ekonomická dôvera v eurozóne vo februári vzrástla len o jednu desatinu bodu na 108 bodov čo je najvyššia úroveň od začiatku roku 2011. Príčinou boli vysoké hodnoty vo Francúzsku a Španielsku spomedzi väčších členských štátov, zatiaľ čo Nemecký sentiment poklesol o osem desatín na štvormesačné minimum. Finalizovaná spotrebiteľská dôvera menovej únie zotrvala podľa odhadov na úrovni záporných 6,2 bodov.
  • ECB včera zverejnila vývoj menových agregátov za január. Rast M3 dosiahol 4,9 percenta medziročne. Po očistení o predaje a sekuritizáciu dosiahol rast úverov domácnostiam 2,2 percentnú dynamiku, čo predstavuje zrýchlenie z 2,0 percentného tempa. Rast úverov pre podniky sa udržal na 2,3– percentnom tempe.
  • Objednávky tovarov dlhodobej spotreby v USA vzrástli v januári o 1,8 percenta, prekonávajúc očakávania o dve desatiny percenta. Vyradenie volatilného transportného sektora, ktorého objemné obchody často skresľujú čísla, však ukazuje pokles dvoch desatín percenta. Zmiešané zverejnenie tak môže indikovať prehnane optimistický výhľad pre ekonomiku USA, pomedzi očakávanými opatreniami Donalda Trumpa, aj vďaka ktorým sú akciové indexy na historických maximách.
  • Robert Kaplan z Fedu preferuje skoršie ako neskoršie zvyšovanie sadzieb s cieľom zabrániť situácii, aby bol Fed „behind the curve“, teda aby nastavením menovej politiky nezaostával za vývojom ekonomiky a inflácie.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Hlavná pozornosť trhu sa dnes bude sústrediť na vystúpenie amerického prezidenta Donalda Trumpa pred Kongresom.
  • Dnes bude USA zverejnená druhá revízia rastu HDP za štvrtý kvartál 2016. Okrem toho budú zverejnené aj prieskumy Chicago PMI za február spolu so spotrebiteľskou dôverou za rovnaký mesiac.

ZAUJALO NÁS

Odvážna stávka investičných fondov na kobalt

Dodávatelia Tesly a iných výrobcov elektrických vozidiel sa snažia zabezpečiť si dostatočné dodávky kľúčového materiálu pri výrobe baterií – kobaltu po tom, ako skupina hedžových fondov skúpila obrovské množstvá ako špekuláciu na budúci rast jeho ceny. Do odvážnej stávky sa zapojilo šesť fondov, vrátane švajčiarskych a čínskych, odhadovaným nákupom 6000 ton tohto zriedkavo sa vyskytujúceho sa kovu v hodnote približne 280 miliónov amerických dolárov. Množstvo pritom zodpovedá približne 17 percentám minuloročnej produkcie. Cena kobaltu by sa totiž pri rozšírení výroby a využívania elektrických motorov mohla vyšplhať omnoho vyššie, pričom už teraz sa predpokladá, že dopyt preváži ponuku v tomto roku o približne 900 ton.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *