Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 28. júla

Investície 28.07.2016 | 10:01 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Akciové trhy zmiešane, v USA titulom nepriali korporátne výsledky, Fed a ropa. 
  • Americký Fed ponechal sadzby bez zmeny, ponúkol len neutrálny slovník.
  • Rast HDP Veľkej Británie za druhý kvartál prekonal očakávania.
  • Reálna federálna minimálna mzda v USA je menšia ako pred 50 rokmi.

Akciové trhy

Európske akciové trhy zatvorili v stredu so ziskami, avšak tlmenými, keď investori vyčkávali na večerné ukončenie zasadnutia Fedu, pričom sentiment na trhoch zlepšili aj lepšie ako očakávané čísla rastu HDP Veľkej Británie za druhý štvrťrok. Wall Street zatvárala včera zmiešane, pričom z hlavných indexov sa darilo len technologickému indexu NASDAQ. Index hlavne podporil rast akcií Apple, keď firma vďaka lepším ako očakávaným korporátnym výsledkom zaznamenala svoj najlepší deň od apríla 2014. Skôr neutrálny slovník Fedu spolu so sériou makrodát a poklesom cien ropy však americké akcie držali pod tlakom.

 

Dlhopisové trhy

Výnosy európskych vládnych dlhopisov v stredu hromadne oslabili, keď investori hľadali útočisko v bezpečí vládneho dlhu pred ukončením zasadnutia amerického Fedu. Svoju rolu hrajú aj klesajúce ceny ropy, ktoré majú zo strany ECB neželaný vplyv na infláciu a centrálna banka eurozóny tak bude pod tlakom potreby ďalších krokov na podporu rastu cien. Americké‘ vládne dlhopisy takisto rástli, keď výnosy klesali v reakcii na vyhlásenie Fedu, ktorý síce podľa očakávaní ponechal svoje sadzby bez zmeny, no poukázal na pretrvávajúcu nízku infláciu.

Komoditné trhy

Zlato včera prudko posilnilo a stúplo už nad 1330 dolárov za uncu po tom, čo Fed ponechal svoje sadzby bez zmeny a dolár v reakcii voči košu svetových mien oslabil. Ceny ropy včera oslabili v priemere skoro o tri percentá, pričom americká ropa WTI klesla na trojmesačné minimum po tom, čo americké vládne čísla poukázali prekvapujúci nárast zásob ropy a benzínov.

Devízové trhy

Euro voči doláru sa včera najskôr obchodovalo v úzkom pásme, no vo večerných hodinách posilnilo, keď investori reagovali na ukončenie zasadnutia amerického Fedu, ktorý ponechal svoje sadzby bez zmeny a ponúkol len vlažný slovník. Asi o pol percenta klesol v reakcii na Fed aj dolárový index. Voči euru oslabil naďalej aj japonský jen.

Dôležité správy z ekonomiky

Najsledovanejšou udalosťou včerajška bolo večerné ukončenie dvojdňového zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) amerického Fedu. Výbor ponechal podľa očakávaní sadzby bez zmeny, a to aj napriek priznania zlepšujúcemu sa ekonomickému stavu americkej ekonomiky ako tomu bolo na zasadnutí minulý mesiac. Členovia výboru vyzdvihli predovšetkým silnejúci trh práce, avšak výhľad pre infláciu ostáva naďalej utlmený, hlavne v blízkej budúcnosti. Okrem toho podľa Fedu klesli hrozby externých šokov, čím si de facto Fed pripravil pôdu pre zvyšovanie sadzieb už v septembri. Napriek tomu si banka uvedomuje krehkosť finančného trhu a naďalej monitoruje situáciu, čo je signálom, že Fed naďalej ostáva opatrný. Tón zo zasadnutia tak bol bez jasného smeru, pričom podľa Fedu stále platí, že zvyšovanie sadzieb môže byť len pozvoľné a postupné.
Vo Veľkej Británii bol včera publikovaný prvý odhad rastu HDP za druhý kvartál. Britská ekonomika mierne prekonala očakávania trhu, ktorý predikoval medzikvartálny rast 0,5 percenta, oproti 0,4-percentnému rastu za prvý kvartál, keď narástla o 0,6 percenta. Neistota spojená s obdobím pred referendom o zotrvaní Veľkej Británie v Európskej únii tak mala minimálny dopad. Na anualizovanej báze rast takisto prekonal očakávania, keď dosiahol 2,2 percenta, oproti očakávaniam na 2,1 a predchádzajúcemu rastu 2,0 percenta. Nedávne prieskumy však naznačujú, že odchod z EU doručil silnú ranu podnikateľskému a spotrebiteľskému sentimentu. Zvyšuje sa taktiež pravdepodobnosť poklesu HDP v nasledujúcich obdobia, čo by uvrhlo Veľkú Britániu do prvej recesie od roku 2009. Zasiahnuté budú najmä investície, pracovné miesta a spotreba obyvateľstva čo vytvára tlak na Bank of England a vládu Theresy May na zavedenie monetárnych, pripadne fiškálnych stimulov.

Z amerických makrodát včera zaujali júnové čísla objednávok tovarov dlhodobej spotreby, ktoré klesli viac ako očakával trh a to o 4,0 percenta, čo je najväčší pokles od augusta 2014, oproti očakávanému poklesu 1,1 percent. Májové čísla boli pritom revidované nadol z –2,3 percenta na –2,8 percenta. Dopyt po ťažkej technike a sérii ďalších tovarov dlhodobej spotreby tak naďalej ostáva v USA pod tlakom, čo by malo pokračovať aj naďalej, keď americkým výrobcom s výnimkou tých automobilových sa nedarí zvýšiť záujem zákazníkov a teda tržby. V neposlednom rade včera na očakávaniach sklamali aj čísla rozrobených kontraktov existujúcich domov za jún, ktoré oproti očakávanému 1,7-percentnému rastu v júni medzimesačne len stagnovali pri 0,2 percentnom raste.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes dopoludnia bude pozornosť trhu upriamená na Nemecko, kde budú zverejnené júlové čísla z trhu práce v podobe miery a zmeny nezamestnanosti ako aj inflačné čísla, rovnako za júl.
  • Za eurozónu ako celok bude zverejnená júlová ekonomická nálada.
  • V Spojených štátoch okrem pravidelných týždenných čísiel nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti zaujmú aj júnové dáta amerického medzinárodného obchodu v tovaroch. V neposlednom rade zaujme aj index výroby z Kansas City Fed.
  • Svoj prejav má dnes na programe Benoit Coeure z ECB.

Zaujalo nás

Reálna federálna minimálna mzda v USA je menšia ako pred 50 rokmi

Federálna minimálna mzda v USA už takmer sedem rokov stagnuje na úrovni 7,25 dolára za hodinu, pričom aj napriek postupnému zvyšovaniu, z dlhodobého hľadiska nedrží krok s infláciou. Federálne štatistiky ukazujú, že v roku 1968 bola minimálna mzda ekvivalentná k 10,9 dolára v roku 2015, teda takmer o štyri doláre viac ako dnešná úroveň. Tento problém vyriešilo 29 štátov a Washington D.C., ktoré stanovili minimálnu mzdu nad federálnou úrovňou.

Kalifornia a New York sa pravdepodobne dokonca stanú štátmi s najvyššou minimálnou mzdou ktorá by sa v budúcnosti mala pohybovať okolo 15 dolárov za hodinu. Zamestnávatelia sú napriek tomu ochotní zaplatiť zamestnancov vyššou mzdou. Odmenou sú väčšinou kvalitnejší zamestnanci a nižšia fluktuácia. Rovnako ako pri ponuke a dopyte tovarov, je dôležité mat lepšiu ponuku ako konkurencia.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *