Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 28. júna

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Aj v podelok pokračovali výpredaje na akciových trhoch v reakcii na brexit.
  • Pretrvával útek ku kvalite v podobe vybraných štátnych dlhopisov a zlata.
  • Libra klesla na nové 31-ročné minimá voči doláru, ktorý sa ďalej posilňoval voči euru.
  • Ratingové agentúry znížili Veľkej Británii rating.

Akciové trhy

Hlavné svetové akciové trhy pokračovali v stratách aj v pondelok, keď hlavným faktorom tohto smerovania bolo britské referendové hlasovanie za vystúpenie z EÚ a následný nejasný osud piatej najväčšej ekonomiky sveta. Zároveň vznikajú otázniky aj nad ďalším vývojom vo zvyšku EÚ, kde by mohli v mnohých krajinách silnieť hlasy volajúce po vystúpení zo spoločenstva, ktorého priemerný ekonomický rast sa každou dekádou spomaľuje, pričom regulácie z Bruselu neustále rastú. Britská vláda aj Bank of England sa snažili vyslať na trhy upokojujúce signály, no slovník predstaviteľov EÚ, ktorý chcú čo najskorší odchod Britov z únie mal presne opačný efekt. Tento politický chaos bude znamenať signifikantné spomalenie sa rastu HDP v celej Európe.

Dlhopisové trhy

Pokračovanie averzie voči riziku po britskom referendovom odmietnutí zotrvania v manželstve s Európu sa pretavilo do pokračovania úteku ku kvalite bezpečne vnímaných dlhopisov Nemecka či Spojených štátov. 10-ročný britský výnos klesol prvý krát v histórii pod jednopercentnú úroveň. Paradoxne agentúra S&P znížila rating Veľkej Británia hneď o dva stupne z „AAA“ na „AA“ a Fitch o jeden stupeň z „AA+“ na „AA“, keď spomínajú neistoty spojené s brexitom.

Komoditné trhy

Zlato opäť profitovalo z pozície bezpečného prístavu v čase otáznikov nad brexitovým smerovaním Londýna a udomácnilo sa nad 1300-dolárovou hranicou. Ropa neprekvapujúco pokračovala v poklese pre otázniky nad vývojom svetovej ekonomiky v dôsledku brexitového zemetrasenia. To by mohlo znamenať aj pomalší rast dopytu po komodite.

Devízové trhy

Libra pokračovala v stratách voči zvyšku sveta. Voči doláru sa ponorila na 31-ročné minimá pod 132 dolárových centov, keď sa očakáva výrazne spomalenie sa rastu britskej ekonomiky. Navyše existujú aj obavy o jednotu krajiny, keď opätovne silnejú hlasy po vypísaní referenda za škótsku samostatnosť, čo bude spôsobovať ďalšie prehĺbenie neistôt. Euro strácalo ďalej voči doláru, ktorý je vnímaný ako silnejšia a stabilnejšia mena v čase nejasností nad ďalším politickým vývojom v Európe, keď trhy začínajú opäť započítavať do cien eurových aktív rizikovú prirážku rozpadu eurozóny.

Dôležité správy z ekonomiky

V súvislosti s brexitom hneď dve ratingové agentúry znížili rating Veľkej Británie. S&P hneď o dva stupne z „AAA“ na „AA“ s negatívnym výhľadom, čo odôvodňovala zhoršenými externými finančnými podmienkami, slabším výhľadom rastu a širšími konštitučnými otáznikmi. Konkurenčná Fitch takisto znížila britský rating o jeden stupeň z „AA+“ na „AA“ takisto s negatívnymi výhľadom. Okrem Georga Osborna, britského ministra financií, ktorý ubezpečoval, že britská ekonomika zvládne vystúpenie z EÚ a je dostatočne silná, mal prejav aj odstupujúci britský premiér David Cameron. Odmietol úvahy o zopakovaní si referenda a takisto vyjadril presvedčenie, že krajina je v silnej pozícii. Ďalej pripomenul, že odchod z EÚ neznamená otočenie sa chrbtom Európe alebo zvyšku sveta. 

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident Francois Hollande, taliansky premiér Matteo Renzi sa na stretnutí v Berlíne dohodli, že nebudú z Londýnom rokovať o podmienkach vystúpenia, kým oficiálne podľa článku 50 Lisabonskej zmluvy oficiálne o to nepožiada. Zároveň ju tlačia, aby tak urobila okamžite s cieľom skrátiť obdobie neistoty. Na druhej strane, Briti by tak chceli urobiť najskôr po tom, keď bude na jeseň známy nový britský premiér. A možno aj neskôr, keď budú mať samy jasnú predstavu, aké postavenie by chceli mať v Európe a akú stratégiu by chceli viesť. V tejto chvíli presne zrejme nevie ani zvyšok EÚ, akým smerom sa pri rokovaniach s Veľkou Britániou vybrať. Tlačenie na čo ich najskorší začiatok sa javí ako zbytočné „tlačenie na pílu“, ktoré zvyšuje nervozitu na trhoch a nie ich upokojuje.

Z pohľadu makrodát bolo zverejnené včera štatistiky menových a úverových agregátov v eurozóne za apríl. Agregát M3 zrýchlil dynamiku rastu na 4,9 percenta medziročne, pričom samotný rast úverovo domácnostiam akceleroval na 1,6 percenta na ročnej báze z 1,5 percenta v marci. Rast podnikových úverov takisto pridal na 1,4– percentné tempo z 1,2-percentného. Bude zaujímavé vidieť letné štatistiky vývoja tohto ukazovateľa po zohľadnení brexitu.
V USA boli včera zverejnené štatistiky zahraničného obchodu z USA za máj, kde schodoch narástol na 60,6 miliardy dolárov. Zároveň sa výrobná aktivita v okolí Dalasu zlepšila za jún slabšie ako čakal trh. Pričom dáta aktivity v sektore služieb podľa PMI za jún ukazujú síce expanziu, no relatívne utlmenú.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Téma brexitu bude naďalej hrať dominantnú rolu nielen vo finančnom svete.
  • Dnes začína dvojdňový samit lídrov EÚ, kde sa bude diskutovať aj o tom, ako ďalej s brexitom.
  • Guvernér čínskej centrálnej banky Zhou Xiaochuan vystúpi na fóre ECB.
  • Z makrodát bude hrať najdôležitejšiu úlohu júnová spotrebiteľská dôvera z USA.

Zaujalo nás

Brexit mal rekordné negatívne dopady na akciové trhy

V piatok 24. júna zaznamenali globálne finančné trhy v reakcii na britské hlasovanie za brexit masívne výpredaje. Trhová kapitalizácia klesla podľa dát S&P Global o 2000 miliard dolárov. Išlo o najväčší jednodenný pokles hodnoty akcií v histórii, ktorý prekonal aj najhoršie dni na začiatku finančnej krízy v septembri 2008. Jednodenné straty v tom období dosiahli najviac 1900 miliárd dolárov. Podľa dát Billionaires Index Bloombergu sa hodnota bohatstva 400 najbohatších ľudí sveta v piatok znížila dokopy o 127 miliárd dolárov.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *