Pondelok 21. január. Meniny má Vincent

Ranný prehľad trhov 28. októbra

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Trh kalkuluje s takmer 80-percentnou pravdepodobnosťou decembrového zvýšenia sadzieb Fedom.
  • Britská ekonomika za tretí kvartál prekvapujúco odolná voči neistote brexitu.
  • OPEC naznačil ochotu znížiť ťažbu ropy o štyri percentá zo súčasného vrcholu.

Akciové trhy

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku len stagnovali napriek rastu cien ropy. Zverejnené korporátne výsledky za tretí kvartál síce neboli zlé, no ani tak dobré, aby oprávňovali na ďalší rast už teraz bohato nacenených akcií, pričom zvyšovanie sadzieb Fedom je za rohom.

Dlhopisové trhy

Výnosy amerických dlhopisov sa prvý krát od mája dostali pri 10-ročnej splatnosti nad 1,8 percenta, keď zvýšenie sadzieb Fedom do konca decembra považujú trhy za hotovú vec. Rástli aj výnosy v eurozóne, keď na ne vplýval pokračujúci výpredaj britských dlhopisov napriek zverejneniu silnejších dáta rastu lokálnej ekonomiky za tretí kvartál. Jednoducho pri slabej libre rastú inflačné očakávania, čo škodí cenám britských dlhopisov.

Komoditné trhy

Napriek silnému doláru a rastu presvedčenia trhov o zvýšení sadzieb Fedom do konca roka pri raste výnosov amerických štátnych dlhopisov zlato výrazne nestrácalo, práve naopak. Stál za tým silný fyzický dopyt z Indie pri začiatku festivalovej sezóny. Ropa sa výrazne odrazila po tom ako americký zásoby v Cushingu poklesli a najmä po výrokoch predstaviteľov Saudskej Arábie a ďalších krajín OPECu o ochote znížiť produkciu ropy o štyri percentá z aktuálnych vrcholov.

Devízové trhy

Trh kalkuluje na základe ceny derivátov, že Fed z takmer 80-percentnou pravdepodobnosťou zvýši v decembri sadzby, čo drží dolár naďalej na silných úrovniach voči väčšine hlavných svetových mien. Vzájomný výmenný kurz eura voči doláru sa pohybuje tesne nad 109 dolárovými centami, keď časť obchodníkov pristúpila k výberu ziskov zo stávok na posilnenie americkej meny. Vo všeobecnosti trh očakáva, že dolár by mohol ešte mierne posilniť. Veľký pohyb bol na švédskej korune, ktorá sa výrazne oslabila po tom, ako švédska centrálna banka oznámila, že vidí zvyšujúcu sa pravdepodobnosť ďalšieho zníženia sadzieb pričom naznačila, že ich nezdvihne skôr ako pred rokom 2018.

Dôležité správy z ekonomiky

Prvý rýchly odhad rastu hrubého domáceho produktu Veľkej Británie v treťom štvrťroku je na medzikvartálnej báze o dve desatiny vyšší ako očakával konsenzus trhu, keď dosiahol 0,5 percenta. Oproti predchádzajúcemu kvartálu však spomalil o dve desatiny. Medziročne rástla ekonomika o 2,3 percenta, čo je takisto lepšie číslo ako čakal trh. Motorom rastu ostáva dominantný nevýrobný sektor, ktorý vzrástol až o osem desatín percent. Ostatné tri hlavné sektory – stavebný, poľnohospodársky a výrobný však poklesli. Ekonomika však napriek spomaleniu prekonala očakávania, ktoré boli prevažne pesimistickejšie vzhľadom na neistotu vyplývajúcu z blížiaceho sa brexitu.

Objednávky dlhodobej spotreby podľa odhadu v septembri poklesli  medzimesačne o jednu desatinu percenta, napriek očakávaniu ich rastu o 0,1 percenta. Revidácia predchádzajúceho mesiaca navyše vzrástla na 0,3 percentný rast. Objednávky očistené o transportný sektor však odhalili negatívny vplyv práve transportu, keď rástli o dve desatiny percenta v súlade s očakávaniami. Predchádzajúci mesiac bol rovnako kladne revidovaný na rast jednej desatiny percenta. 

Dáta z trhu práce sa stále držia na solídnej úrovni, keď nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA za týždeň končiaci sa 22. októbrom s hodnotou 258 tisíc sa už po 86. týždeň v rade držia pod úrovňou 300 tisíc žiadateľov. Nové žiadosti tak klesli o tri tisíc, konsenzus však očakával pokles o päťtisíc žiadateľov. Väčší pokles zaznamenali pokračujúce žiadosti, keď sa ich počet oproti predchádzajúcemu týždňu znížil o 15 tisíc, keď trh očakával len mierny pokles o 2 tisíc. Pokračujúce žiadosti tak padli na najnižšiu úroveň od roku 2000. 

Vzhľadom na vysokú zamestnanosť a obmedzenú ponuku kvalifikovaných zamestnancov, zamestnávatelia nemajú tendenciu prepúšťať svojich zamestnancov. Dáta nedokončených predajov domov v USA za mesiac september rástli medzimesačne o 1,5 percenta, keď minulý mesiac ich počet klesol o 2,4 percenta. Medziročne rast poklesol z 3,9 percenta na 2,0 percenta. Realitný trh tak v tomto mesiaci zaznamenal oživenie predajov, po poklesoch v auguste.

Zaujalo nás

Púšť na juhu Španielska

Južné Španielsko by sa podľa nových štúdií mohlo premeniť na púšť, pričom by stratilo svoje lesy na tomto území, pokiaľ nebude spomalené globálne otepľovanie. Vedci použili historické dáta a počítačové modely na predikciu pravdepodobných dopadov klimatických zmien na Stredozemný región, založený na cieľoch limitovania globálneho otepľovania 195 krajín, ktoré sa dohodli na poslednom summite vo Francúzsku len minulý rok.

Podľa toho by sa malo limitovať na 2 stupne Celsius alebo nižšie. Podľa štyroch scenárov, ktoré vedci vymodelovali, by pri aktuálnom 1 stupni ostal ekosystém Stredozemia zachovaný. Pri extréme 2 stupňov by sa však juh Španielska premenil na púšť.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *