Utorok 22. január. Meniny má Zora

Ranný prehľad trhov 28. septembra

Investície 28.09.2016 | 09:23 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Európske akcie negatívne ovplyvnil vývoj okolo Deutsche Bank.
  • Ropa výrazne strácala, keď Irán, Líbya a Nigéria budú pokračovať vo zvyšovaní ťažby.
  • Americká spotrebiteľská dôvera v septembri na deväťročných maximách.

Akciové trhy

Európske akciové burzy pokračovali v stratách aj v utorok, keď naďalej na ne negatívne vplývali obavy z ďalšieho osudu Deutsche Bank, ktorej akcie opäť prepisovali historické minimá. Mínusom bol aj pokles cien ropy. Wall Street sa však odrazila a končila  ziskoch, keď väčší vplyv mala na ňu úľava po prvej televíznej debate medzi kandidátmi na prezidenta USA, ktorú lepšie zvládla demokratka Hillary Clintonová. Tá je vnímaná medzi investormi ako menšie zlo v porovnaní s kontroverzným republikánom Donaldom Trumpom. Americkým akciám pomohlo aj zverejnenie zlepšenia sa spotrebiteľskej dôvery za september.

Dlhopisové trhy

Výnosy na trhu štátnych dlhopisov klesali, keď trhoví hráči očakávajú pokračovanie menovej akomodácie hlavných svetových centrálnych bánk, kde sa počíta, že ECB bude musieť skôr či neskôr dodať ďalšie stimuly a Fed bude veľmi lenivý pri zvyšovaní sadzieb.

Komoditné trhy

Zlato napriek poklesom výnosov na dlhopisových trhoch kleslo o jedno percento na 1 330 dolárov. Väčší vplyv na obchodovanie mala úľava po prvej televíznej debate amerických prezidentských kandidátov, kde si lepšie počínala Hillary Clintonová, ktorú trhy vnímajú ako status quo na rozdiel od Donald Trumpa, od ktorého nikto presne nevie, akú politiku bude presadzovať. Ropa pokračovala v obchodovaní ako na hojdačke a výrazne sa oslabila po vyhláseniach ministra energetiky Saudskej Arábie Khalida al Faliha o tom, že Iránu, Líbyi a Nigérii by malo byť dovolené pokračovať vo zvyšovaní ťažby.

Devízové trhy

Dolár mazal straty voči euru, keď profitoval z toho, že Hillary Clintonová dominovala v debate prezidentských kandidátov nad kontroverným Donaldom Trumpom. Euro poškodili aj pokračujúce obavy o Deutsche Bank.

Dôležité správy z ekonomiky

Augustové čísla menových agregátov v eurozóne ukázali síce na zrýchlenie dynamiky rastu agregátu M3 z 4,8 percenta na 5,1 percenta, no išlo najmä o dôsledkok rastu likvidných depozít. Rast úverov pre podniky bol negatívny, čo by mohlo naznačovať pomalší rast HDP.
Odhad indexu nákupných manažérov (PMI) v nevýrobnom sektore USA v septembri vzrástol o deväť desatín na 51,9 bodov čo je osem desatín nad konsenzom. Sektor služieb zmazal straty z predošlého mesiaca keď padol na šesťmesačné minimum a odrazil sa nad hranicou 50 bodov deliacich recesiu od expanzie. Kompozitný PMI si tak pridal pol bodu na 52 bodov. Zverejnené dáta ponúkajú pozitívnu zmenu po poklese maloobchodných tržieb, pomalom raste cien výrobcov a prudkom poklese priemyselnej produkcie, ktoré dokopy vrhajú tieň neistoty na robustnosť ekonomiky USA.
Spotrebiteľská dôvera v USA vzrástla v septembri na 104,1 bodu čo je najvyššia úroveň za posledných deväť rokov, prekonávajúc tak očakávania poklesu na 99,8 bodov. Nálade medzi spotrebiteľmi pomáhajú nízke ceny ropy ale najmä zlepšujúce sa podmienky na trhu práce. Spotrebiteľská dôvera predstavuje svetlo nádeje, zatiaľ čo časť indikátorov rastu ekonomiky signalizujú jej spomalenie.
Stanley Fischer z Fedu povedal, že pri nezamestnanosti pod piatimi percentami začína americká ekonomika cítiť ovocie tlakov na trhu práce (ktoré by sa mali premietnuť aj do inflácie).

Kľúčové očakávané udalosti

  • Pozornosť trhov sa dnes bude sústrediť najmä na zverejnenie rýchleho odhadu objednávok tovarov dlhodobej spotreby z USA za august a na vystúpenia viacerých centrálnych bankárov, najmä na šéfku Fedu Janet Yellenovú a prezidenta ECB Maria Draghiho.
  • Trhy budú pozorne sledovať aj vývoj diskusie hlavných svetových producentov ropy.

Zaujalo nás

Mier v Južnej Amerike

Mierové rozhovory medzi Kolumbijskou vládou a marxistickým rebelujúcim hnutím FARC (Fuerzas Armadas revolucionarias de Colombia) ukončili 52-ročný konflikt. Štvorročné vyjednávania priniesli dohodu, v ktorej sa kolumbijská vláda zaväzuje rozvoj zanedbaného vidieka krajiny a zastúpenie FARC v parlamente. Návrh však najprv musí prejsť hlasovaním kongresu a následne nezáväzného referenda.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Tagy akcie trhy

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *