Nedeľa 29. novembra. Meniny má Vratko

Ranný prehľad trhov 29. 10. 2020

Investície 29.10.2020 | 09:15 0 Komentárov
  • Akciové trhy končili včerajšie obchodovanie v ťažkých stratách, americké burzy klesli okolo 3,5 percenta a nemecký DAX o 4,4 percenta, keď vývoj diktovala plnotučná panika v súvislosti s druhou vlnou pandémie koronavírusu a zavádzaním lockdownov v Nemecku a Francúzsku, ktoré zrejme vyústia do poklesu týchto ekonomík v štvrtom kvartáli.
  • Index strachu VIX sa posunul nad 40-bodovú métu, na najvyššie úrovne od začiatku júna pri poklese 10-ročného nemeckého výnosu pod -0,6 percenta.
  • Ropa odovzdala včera takmer šesť percent, keď rastú obavy zo slabého dopytu v dôsledku rastu prípadov COVID-19.
  • Trhy budú dnes ostro sledovať zasadnutie ECB, ktorá zrejme naznačí dodanie ďalších stimulov ešte pred koncom roka pri klesajúcich inflačných tlakoch a oživovaní sa ekonomiky eurozóny v riziku pre druhú vlnu COVIDU-19. Rastie aj šanca prekvapenia okamžitých stimulov, keď sa makrovýhľad zhoršuje a sprísňujú aj finančné podmienky.

AKCIOVÉ TRHY

Globálne akciové trhy zachvátila vlna paniky, ktorá vyústila do masívnych výpredajov. Výnimkou neboli ani americké akcie, ktoré si prešli najhorším dňom za ostatné štyri mesiace, keď stratili viac ako 3,5 percenta. Situácia aktuálne pripomína tú z jari a nie je sa čomu diviť. Koronavírus naberá na sile v USA, ktoré momentálne zápasia už s treťou vlnou pandémie a naďalej sa zhoršuje epidemiologická situácia v Európe, kde chystajú už aj Nemecko a Francúzsko plošné karantény, čo fakticky smeruje k lockdownom. Na nálade nepridávajú ani obavy investorov z blížiacich sa amerických prezidentských volieb a fakt, že pred nimi nebude schválený balík pomoci americkej ekonomike, čo už pripustil aj súčasný prezident Donald Trump. Súčasná situácia výrazne zatieňuje aj solídne pokračujúcu výsledkovú sezónu, ktorá momentálne hrá len „druhé husle“. Kvôli obavám z ekonomických dopadov pandémie, ktorá si v Európe v tomto týždni vyžiadala o 40 percent viac mŕtvych, sa prepadali aj európske akcie. Nezachránili ich ani informácie, že Berlín chystá 10 miliardový balík pomoci pre firmy, ktoré postihla druhá vlna pandémie.

DLHOPISOVÉ TRHY

Rast rizikovej averzie sa pretavil do ďalšieho poklesu výnosov bezpečne vnímaných nemeckých dlhopisov, kde sa 10-ročný výnos dostal pod -0,6 percenta. Prekvapujúco rástli výnosy amerických dlhopisov, čo do značnej miery súvisí zrejme s odpákovávaním pozícií.

KOMODITNÉ TRHY

Investori sa v snahe zaplátať stratové akciové pozície zbavovali zlata, čo sa spolu s posilňujúcim dolárom odzrkadlilo aj na jeho výraznom poklese pod 1900 dolárovú hranicu. Pod drvivý predajný tlak sa dostala ropa, kde zavládli obavy z oslabenia dopytu ako tomu bolo aj na jar počas prvej vlny pandémie koronavírusu. Vývoju napomohol aj omnoho výraznejší nárast amerických zásob ako sa očakávalo, a to až o 4,3 milióna barelov. Výpredaj nedokázala stlmiť ani tropická búrka Zeta, ktorá posilnila na hurikán a zastavila dve tretiny produkcie v mexickom zálive.

DEVÍZOVÉ TRHY

V prudkom náraste rizikovej averzie a redukcii rizikových pozícii posilňoval americký dolár, ktorý investori aj naďalej využívajú ako bezpečné útočisko v čase neistoty. Naopak vzhľadom k zhoršujúcej sa situácii v Európe a chystaným plošným karanténam v Nemecku a Francúzsku, pokleslo euro voči doláru na týždňové minimum.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Rizikové aktíva sa dostali včera pod masívny predajný tlak v dôsledku zrýchľovania šírenia sa COVIDU-19 na Západe, špeciálne v Európe, kde dve najväčšie ekonomiky- Nemecko a Francúzsko pristúpili (zatiaľ) k mesačnému lockdownu, ktorý pravdepodobne úplne zastaví oživovanie sa ich ekonomík v štvrtom kvartáli s negatívnym dopadom na ich všetkých hlavných obchodných partnerov vrátane Slovenska. Je pritom možné, že zoznam krajín s opätovným plošným zavádzaním viac či menej prísnych lockdownov sa bude rozširovať.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Hlavnou udalosťou dňa bude zasadnutie ECB. Už pred plným vypuknutím druhého kola koronavírusu bolo zrejmé, že ECB bude musieť „priliať olej do ohňa“ kvantitatívneho uvoľňovania, aby podporila ekonomické oživenie ako aj inflačné tlaky. Dnes je táto potreba ešte urgentnejšia. V základnom však scenári očakávame, že v decembri po aktualizovanej ekonomickej prognóze dodá ďalšie stimuly. Nebudeme sa však čudovať, ak by konala už okamžite, čím by dokázala, podobne ako pri PEPP programe na jar, že nie je pomalá veľryba, ale šťuka, ktorá dokáže čiperne reagovať na vývoj.
  • Z makrodát bude zverejnená séria dát z nemeckého trhu práce za október, indikátor ekonomického sentimentu z eurozóny takisto za október, ktorý by mal mierne klesnúť oproti septembru vzhľadom na druhú vlnu COVIDU-19. Popoludní dorazí aj rýchly odhad rastu spotrebiteľských cien z Nemecka za október.
  • V USA bude zverejnený prvý rýchly odhad rastu HDP za tretí kvartál, kde sa očakáva medzikvartálne anualizované tempo 31 percent (nízka porovnávania báza s 2. kvartálom, kedy ekonomika klesla medzikvartálne anualizovane o 31,4 percenta pre koronavírus). Okrem toho budú zverejnené pravidelné týždenné dáta z amerického trhu práce a septembrové nedokončené predaje domov.

ZAUJALO NÁS

Volebný rok v USA je najdrahší v histórii

Tohtoročné voľby v USA budú najdrahšie v histórii. Celkové náklady Republikánskej a Demokratickej strany na predvolebné kampane sa vyšplhajú až na 14 miliárd dolárov. Z toho 6,6 miliardy zhltne kampaň prezidentská a viceprezidentská. Zvyšok pripadne na voľby do Kongresu. Obrovskú túžbu uspieť majú hlavne demokrati, ktorý vynakladajú na voľby takmer dvojnásobok toho čo republikáni.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T Banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial