Streda 15. júla. Meniny má Henrich

Ranný prehľad trhov 29. 5. 2020

Investície 29.05.2020 | 10:05 0 Komentárov
  • Čínsko-americké napätie začalo výraznejšie podkopávať náladu na finančných trhoch.
  • Plán Európskej komisie na obnovu ekonomiky Európskej únie spoločnou emisiou dlhu podporil kurz eura a znížil rizikové prirážky dlhopisov periférií eurozóny.
  • Tempo rastu nemeckých spotrebiteľských cien sa v máji spomalilo na najnižšiu úroveň od roku 2016, za čím stojí koronaefekt.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy končili včera v ziskoch, keď na nich dominovala konštruktívna atmosféra uvoľňovania reštriktívnych vládnych opatrení v súvislosti s koronavírusom a reštartu ekonomík, pričom mnohé predstihové ukazovatele ukazujú, že dno ekonomického spomalenia má celý svet už za sebou. Wall Street takisto z tohto dôvodu rástla, no v závere obchodovania zisky neudržala, keď sa k slovu prihlásilo čínsko-americké politicko-ekonomické napätie. Americký prezident Donald Trump oznámil na dnes tlačovú konferenciu ohľadne Číny, po tom ako Peking prijal kontroverzne vnímanú legislatívu národnej bezpečnosti platnú na území Hongkongu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov Spojených štátov či Nemecka stagnovali, keď na jednej strane väčšinu času akciové trhy včera rástli pre signály oživovania sa ekonomík, na druhej strane mali investori skepsu, aká rýchla bude obnova a centrálne banky tlačili cez kvantitatívne uvoľňovanie výnosy nadol. Rizikové prirážky južanských krajín eurozóny ďalej klesali, keď plán Európskej komisie na obnovu ekonomiky únie po koronakríze znamená väčšie prerozdeľovanie zdrojov na centrálnej úrovni v Bruseli smerom k týmto nízkokonkurencieschopným krajinám, čo znamená, že pravdepodobnosť ich bankrotu klesá.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa odrazilo pri raste napätia medzi Čínou a Spojenými štátmi okolo Hongkongu a dlhodobému napätiu okolo čínskej zodpovednosti za koronavírus ako aj pre pretrvávajúce obchodné spory. Ropa zastavila svoj dlhý tiahli odraz z aprílových miním, keď štatistiky ukázali na výrazný rast jej amerických komerčných zásob za predchádzajúci týždeň a obnovu skepsy, že dopyt po komodite sa rýchlo zotaví.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa prvých krát od marca pozrelo nad hladinu 110 dolárových centov, keď spoločná mena benefituje z plánu Európskej komisie na obnovu ekonomiky Európskej únie spoločnou emisiou dlhopisov, peniaze z ktorých budú smerovať najmä na slabý juh eurozóny.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Rýchly odhad nemeckej inflácie za máj ukázal pokračovanie dizinflačných tlakov v dôsledku obmedzenia ekonomickej aktivity v súvislosti s koronavírusom. Medzimesačnej ceny klesli o 0,1 percenta (0,0 percenta podľa harmonizovanej metodiky) a medziročne sa tempo spomalilo na 0,6 percenta (0,5 podľa harmonizovanej metodiky).
  • Včera zverejnila Európska komisia indikátory dôvery v ekonomike za máj. Celkovo sa indikátor ekonomického sentimentu zlepšil na 67,5 bodu z aprílového dna 64,9 bodu. Pod zlepšenie sa podpísalo zlepšenie sa nálady medzi spotrebiteľmi, priemyselná dôvera, no nálada v službách klesla na rekordné dno. Indikátor biznis klímy v eurozóne sa takisto zhoršil na -2,43 bodu z aprílových -1,99 bodu a dostal sa na nové rekordné dno. Celkovo teda možno konštatovať, že ekonomika eurozóny sa snaží odraziť z koronavírusového dna a predpokladáme, že júnové čísla by mali byť už lepšie.
  • Zo Spojených štátov včera dorazili čísla objednávok tovarov dlhodobej spotreby za apríl, ktoré medzimesačne klesli o 17,2 percenta, pričom konsenzus trhu čakal pokles až o 19 percent. Apríl by mal signalizovať dno a situácia by sa mala po otváraní sa ekonomiky postupne zlepšovať. Okrem toho z USA dorazili aj pravidelné týždenné nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti, ktoré za posledný reportovaný týždeň opäť narástli menej ako ten predchádzajúci a dosiahli 2,1 milióna. Hlavná vlna prepúšťania v krajine už prebehla, no predpokladáme, že naberanie ľudí naspäť do práce nebude rýchle a zrejme až koncom roka sa nezamestnanosť dostane pod dvojciferné úrovne. Aprílové nedokončené predaje domov v USA klesli medziročne o 33,8 percenta po marcovom poklese o 16,3 percenta a na medzimesačnej báze poklesli o vyše 21 percent. Opäť si myslíme, že ide o koronavírusové dno. Včera bola zverejnená aj finalizácia HDP za prvý kvartál, kde bol flashový odhad upravený na -5,0 percenta kvartálne anualizovane z pôvodnej úrovne -4,8 percenta.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno boli zverejnené aprílové maloobchodné tržby z Nemecka, ktoré medziročne poklesli o 6,6 percenta no trh sa obával poklesu až o 14 percent.
  • Dopoludnia bude prvý rýchly odhad rastu spotrebiteľských cien z eurozóny za máj.
  • Pozorne budú sledované aj čísla aprílového vývoja peňažného agregátu M3 z eurozóny a štatistika úverov za tento mesiac.
  • Popoludní dorazia zo Spojených štátov dáta PCE inflácia za apríl, obchodnej bilancie za apríl ako aj predstihové indikátory Chicago PMI za máj a spotrebiteľská dôvera podľa Michiganskej univerzity za rovnaký mesiac, ktoré by mali ukazovať, že ekonomika USA sa začína odrážať z dna koronakrízy, hoci čísla stále budú hovoriť o kontrakcii.

ZAUJALO NÁS

Medzinárodný menový fond varuje pred nepresnosťou makrodát

Medzinárodný menový fond v blogu na svojej web stránke vysvetľuje, že reštriktívne opatrenia sociálneho odstupu znemožnili fyzickú návštevu prevádzok na skontrolovanie cien a mnohé firmy boli zatvorené a neodpovedali na dotazníky o plánoch výroby či investícií. Všetky tieto komplikácie môžu vyústiť do nepresnosti makrodát, ktoré sú v súčasnosti zbierané, čo môže poskytnúť skreslený obraz o realite a o tom, ako veľmi pandémia Covidu 19 poškodila svetovú ekonomiku. Fond sa preto zamýšľa, že by bolo potrebné vyvinúť inovatívne spôsoby zberu dát a alternatívne zdroje dát.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *