Streda 17. január. Meniny má Bohdana

Ranný prehľad trhov 29. 6. 2017

Investície 29.06.2017 | 09:45 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Rast úverov v eurozóne neindikuje výraznejšiu akceleráciu rastu jej HDP.
  • Prezident ECB Mario Draghi sa snažil tlmiť očakávania skorej redukcie menových stimulov.
  • Euro pokračuje v raste na 12-mesačné maximá.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy len stagnovali, po tom, ako sa šéf ECB Mario Draghi snažil vyslať signál, že ho trhy v utorok zle pochopili ohľadne zmeny nastavenia menových stimulov. Draghi chcel signalizovať toleranciu pre periódu nižšej inflácie a nie okamžité odstraňovanie menovej akomodácie. Wall Street sa odrazila nahor, k čomu prispel jednak mierne slabší dolár ako aj odraz akcií technologických firiem. Plusom bol aj odraz akcií bankového sektora, ktorý profituje z rastu úrokových sadzieb, očakávanej deregulácie a zvýšenia dividend pre očakávania, že banky by mali prejsť záťažovými testami Fedu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosová krivka Spojených štátov aj eurozóny ostala na utorkových vyvýšených úrovniach napriek tomu, že sa začali šíriť správy, že vyjadrenia prezidenta ECB Maria Draghiho o zmene nastavenia stimulov nemali znamenať, že sa tak stane okamžite respektíve vo veľmi blízkej budúcnosti. A to napriek Draghiho pozitívnemu výhľadu na ekonomiku eurozóny či konštatovanie, že deflačné tlaky vystriedali reflačné.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosová krivka Spojených štátov aj eurozóny ostala na utorkových vyvýšených úrovniach napriek tomu, že sa začali šíriť správy, že vyjadrenia prezidenta ECB Maria Draghiho o zmene nastavenia stimulov nemali znamenať, že sa tak stane okamžite respektíve vo veľmi blízkej budúcnosti. A to napriek Draghiho pozitívnemu výhľadu na ekonomiku eurozóny či konštatovanie, že deflačné tlaky vystriedali reflačné.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro pokračovalo v posilňovaní sa voči doláru, napriek tomu, že na trhy prenikli správy o tom, že jastrabo pochopené slová šéfa ECB Maria Draghiho o zvažovaní redukcie menových stimulov obchodníci nesprávne pochopili. Je jasné, že raz k tomu príde ak sa ekonomike bude naďalej dariť takto dobre, ale Draghi celkovo vyjadril ochotu ponechať stále uvoľnené menové prostredie. Doláru podrážali nohy zrejme aj pokračujúce dozvuky odkladu hlasovania o zrušení Obamacare v Senáte amerického Kongresu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • ECB zverejnila rast menového agregátu M3 za máj, ktorý dosiahol 5,0-percentné medziročné tempo. Tempo rastu úverov pre domácnosti dosiahli 2,6 percenta, čo predstavuje nové cyklické maximá. Tempo rastu úverov pre firemný sektor bol 2,2 percenta. V rozpore s ostatnými indikátormi úverový impulz stále neindikuje výraznejšiu akceleráciu rastu ekonomiky eurozóny nad dvojpercentné tempo.
  • V USA bola zverejnená zmena v počte nedokončených predajov domov za mesiac máj. Tie medzimesačne poklesli o osem desatín percenta, napriek očakávaniam jednopercentného rastu, prehlbujúc tak stratu z predchádzajúceho mesiaca. Medziročne rástli očakávaným polpercentným tempom, čo je však len slabá náplasť na 5,8 percentný pokles v predchádzajúcom mesiaci. Pokles zaznamenal najmä severovýchod, juh a západ krajiny, zatiaľ čo stredozápad ostal nezmenený. Dopyt pri tom ostáva stále solídny, no stretáva sa s nestíhajúcou ponukou, ktorá sa prejavuje malým výberom a rapídnym rastom cien.
  • Neel Kashari z Fedu, ktorý je známy svojím holubičím slovníkom sa nezaprel ani včera, keď povedal, že ekonomika USA vydáva zmiešané signálny a nie je potrebné ju preto chladiť menovým sprísňovaním. Naopak jeho kolega John Williams, ktorý je jastrabom sa nechal počuť, že vidí znaky zrýchľovania rastu miezd pri zlepšovaní sa trhu práce.
  • Viceprezident ECB Vitor Constancio povedal, že ekonomika eurozóny je stále ochabnuté (a existuje priestor pre zlepšenie) viac ako naznačujú bežné odhady.
  • Guvernér Bank od England Mark Carney pripustil, že v budúcnosti bude musieť prísť k odstráneniu menových stimulov, keď sa rozdiel v názoroch jednotlivých centrálnych bankárov zmenší. No súčasne dodal, že je primerané nemeniť menovú politiku. Výnosy dlhopisov Spojeného kráľovstva ako aj libra reagovali na jeho slová rastom.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V eurozóne bude zverejnená júnová finalizácia spotrebiteľskej dôvery ako aj ekonomický sentiment za jún. V USA bude zverejnená posledná finalizácia HDP za 1. kvartál.

ZAUJALO NÁS

Svetové zadĺženie výrazne prekonalo 300 percent HDP

Celkový globálny dlh vzrástol v prvom kvartáli tohto roka na 217 biliónov amerických dolárov, čo je 327 percent svetového hrubého domáceho produktu ako ukazujú údaje Institute of International Finance. Dlh pri tom nie je rozdelený rovnomerne. Najviac sa zadlžujú rozvíjajúce sa krajiny, ale rozdiely možno sledovať aj v rôznych sektoroch. Enormný dlh má napríklad Čína, ktorá podľa inštitútu dosiahla v máji 304 percent HDP. Pokles zadĺženosti zaznamenali domácnosti v eurozóne, keď oproti prvému kvartálu minulého roku poklesla o takmer 6 biliónov na 97,7 biliónov amerických dolárov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *