Sobota 24. októbra. Meniny má Kvetoslava

Ranný prehľad trhov 29. 9. 2020

Investície 29.09.2020 | 12:16 0 Komentárov
  • ECB je pripravená v prípade potreby poskytnúť ekonomike ďalšie menové stimuly.
  • Dolár zostúpil zo svojich dvojmesačných maxím.
  • Veľký odraz globálnych akciových trhov asi nezastaví prvý mesačný pokles od marca.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie skraja týždňa výrazne posilňovali a naviazali tak na solídne piatkové zisky. Sentiment pozitívne ovplyvnila zvýšená aktivita na poli akvizícií a fúzií naprieč všetkými kontinentmi, správy z Číny, ktorej ekonomika má oživovať rýchlejšie ako sa očakávalo a nádej na možné priblíženie sa dohody v americkom Kongrese na ďalšom fiškálnom balíčku na podporu americkej ekonomiky. Pri optimizme treba byť však opatrný, pretože demokratmi navrhovaná pomoc v objeme 2,4 bilióna dolárov je výrazne nad čiastkami o ktorých sú ochotní uvažovať opoziční republikáni. Investori sa snažili výhodne nakupovať hlavne v sektoroch, na ktoré najviac dopadla pandémia covid-19. Na rastovej vlne sa niesli aj európske akcie, ktoré aspoň čiastočne napravili časť minulotýždňových strát. Do úzadia sa aspoň načas dostali obavy z dopadov druhej vlny pandémie, ktorá sa naplno rozhorela v Európe. Hviezdami obchodovania boli akcie bánk, ktorých široký európsky index klesol v piatok na historické minimum, teraz si však pripísali takmer šesť percent a čo bol prvý rast po ôsmych dňoch.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov na oboch brehoch Atlantiku zostali stabilné, keď konštruktívna nálada na trhoch kompenzovala obavy z rýchleho šírenia koronavírusu v Európe a jeho dopadov na globálnu ekonomiku. Investori v zámorí sledujú aj domáci politický vývoj a vyčkávajú na tvrdý boj o prezidentské kreslo v Bielom dome.

KOMODITNÉ TRHY

Napriek odrazu na akciových trhoch, pomohlo oslabovanie amerického dolára k nákupu drahých kovov, čím kompenzovali časť predchádzajúcich strát. Chuť riskovať sa pretavila aj do rastu cien ropy, ktorú pod tlakom drží šírenie koronavírusu vo svete a zavádzané reštriktívne opatrenia, ktoré by mohli viesť k oslabeniu dopytu po komodite.

KOMODITNÉ TRHY

Napriek odrazu na akciových trhoch, pomohlo oslabovanie amerického dolára k nákupu drahých kovov, čím kompenzovali časť predchádzajúcich strát. Chuť riskovať sa pretavila aj do rastu cien ropy, ktorú pod tlakom drží šírenie koronavírusu vo svete a zavádzané reštriktívne opatrenia, ktoré by mohli viesť k oslabeniu dopytu po komodite.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

Včera mala svoj pravidelný štvrťročný prejav v Európskom parlamente prezidentka ECB Christine Lagardeová, ktorá zopakovala, že oživenie európskej ekonomiky je zatiaľ neisté a neúplné, pričom spotrebitelia a firmy zostávajú aj naďalej opatrní, nakoľko sa zhoršuje epidemiologická situácia v Európe. Prezidentka ale uistila trhy, že ECB je pripravená v prípade potreby dodať ekonomike ďalšie monetárne stimuly.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Z Európy dnes dorazia údaje septembrovej spotrebiteľskej a podnikateľskej nálady za eurozónu, spoločne s nemeckými inflačnými číslami.
  • V Amerike bude zverejnená septembrová spotrebiteľská dôvera, augustová obchodná bilancia a veľkoobchodné zásoby, doplnené indexom cien nehnuteľností v 20 veľkých amerických mestách.
  • Veľká pozornosť bude upriamená aj na prvú verejnú debatu prezidentských kandidátov Bidena a Trumpa.

ZAUJALO NÁS

Centrálne banky dychtia po zlate

Zlaté rezervy centrálnych bánk vo svete stúpli v tomto roku na 35 tisíc ton, čo je ešte o päť tisíc ton viacej ako tomu bolo v roku 2019. Produkcia zlata dosiahla v minulom roku 3,5 tisíca ton. Takmer polovica z tohto množstva sa spotrebovala na výrobu šperkov, 29 percent tvorilo investičné zlato, 15 percent išlo do zlatých rezerv centrálnych bánk a zvyšok sa využil v technologických procesoch. Najväčším producentom je Čína, kde sa vyťažilo vlani 11 percent celosvetovej produkcie, nasledovaná Ruskom, Austráliou, USA a Kanadou.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial