Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Ranný prehľad trhov 29. júla

Investície 29.07.2016 | 09:42 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Dnes budú výsledky európskych bankových stres testov.
  • Ceny ropy pokračujú v poklese na trojmesačné minimá.
  • Inflácia v Nemecku za júl podľa očakávaní s miernym zrýchlením.
  • Rekordný predaj čínskych toxických aktív.

Akciové trhy

Európske akciové trhy vo štvrtok zatvárali v negatívnom teritóriu, keď investori reagovali na stredajšie zasadnutie Fedu ako aj na ďalšiu sériu korporátnych výsledkov. Sentimentu v Európe nepomáhala ani nepresvedčivá nálada investorov v USA. Americké akciové trhy zatvorili štvrtkové obchodovanie zmiešane v okolí zelenej nuly, keď vymazali svoje straty zo začiatku obchodovania. Náladu na trhoch spočiatku štiepil pokles cien ropy a neskôr aj korporátne výsledky. Na druhej strane veľkým pozitívom boli lepšie ako očakávané výsledky spoločnosti Facebook, čo podporilo aj index NASDAQ.

Dlhopisové trhy

Výnosy európskych vládnych dlhopisov pokračovali v poklese, keď negatívny sentiment na trhoch a opatrnosť investorov pred dnešnou publikáciou výsledkov bankových stres testov ich posielala do bezpečia vládneho dlhu. Americké vládne dlhopisy ostávali včera bez zmeny, keď trhu chýbala smerodajná správa či impulz.

Komoditné trhy

Trh so zlatom včera zatvoril zmiešane keď rástla cena futureových kontraktov na zlato pri slabšom dolári, pričom spotovú cenu brzdili špekulácie, že Fed môže byť na ceste zvyšovania sadzieb neskôr v tomto roku. Ceny ropy včera oslabili o asi dve percentá a klesli tak na trojmesačné minimá po tom, čo na ich cenu vplýval šok nárastu zásob na mieste dodania ropy v USA. U investorov tak narastali obavy, že producenti opäť presycujú trh s čiernym zlatom a rebalansovanie dopytu a ponuky sa tak odkladá.

Devízové trhy

Euro voči doláru včera mierne posilnilo, keď ho podporil mierny odraz inflácie v Nemecku a voči zelenej bankovke zatvorilo na 110,8 dolárového centu. Opäť oslaboval japonský jen, keď agentúra Reuters včera reportovala, že Bank of Japan je pod tlakom japonskej vlády aby expandovala svoje menové stimuly s cieľom podporiť infláciu.

Dôležité správy z ekonomiky

Rýchly odhad indexu spotrebiteľských cien Nemecka za mesiac júl vzrástol nad očakávania. Na medzimesačnej úrovni vzrástla inflácia na 0,3 percenta z očakávaných 0,2 percenta a medziročnej na 0,4 percenta z očakávaných 0,3 percenta. Možno ešte zaujímavejšou bude finálna publikácia inflácie Nemecka o dva týždne. Táto mierne pozitívna správa prišla len týždeň po tom, čo prezident ECB Mario Draghi vyhlásil, že nebude váhať s rozširovaním ekonomických stimulov ak by výsledok britského referenda ohrozil rast a cenovú stabilitu eurozóny.
Ekonomický sentiment eurozóny za júl včera nečakane narástol, keď finalizácia tohto indikátoru poukázala na nízke implikácie negatívnych dopadov referenda vo veľkej Británii, v ktorom si krajina zvolila odchod z EÚ. Ekonomický sentiment narástol z júnových 104,4 na 104,6 bodu. pričom ekonómovia očakávali pokles na 103,5 bodu.
V Spojených štátoch boli včera zverejnené pravidelné týždenné čísla nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti, ktoré v oboch prípadoch mierne sklamali na očakávaniach. Rovnako horšie čísla ako očakával trh si pripísal aj medzinárodných obchod USA v tovaroch, ktorému nepraje jednak globálny pokles medzinárodného obchodu ako aj silnejší dolár.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes nadránom boli v Nemecku publikované júnové čísla maloobchodných tržieb, ktoré dopadli zmiešane, pričom medzimesačne stagnovali a medziročne si pripísali solídny rast.
  • Pozornosť trhu bude dnes v eurozóne na predbežné júlové čísla indexu spotrebiteľských cien ako aj mierny nezamestnanosti za jún.
  • V Spojených štátoch bude dnes hlavným bodom makrokalendáa prvý odhad rastu HDP za druhý kvartál, kde oproti prvému sa očakáva výrazné zlepšenie.  Okrem toho môže zaujať júlový PMI index z okolia Chicaga ako aj finalizácia spotrebiteľskej dôvery podľa University of Michigan za júl.

Zaujalo nás

Rekordný predaj čínskych toxických aktív

Agricultural Bank of China plánuje zatiaľ najväčší predaj čínskych toxických aktív ich transformáciou na aktívami kryté cenné papiere (asset-backed securities). Banka plánuje predať cenné papiere v hodnote 1,6 miliardy dolárov nesplácaných pôžičiek (non-performing loans) na medzibankovom trhu. Predajná cena sa bude rovnať 29 percentám menovitej hodnoty s predpokladanou mierou návratnosti 41 percent.

Zvyšovaním sa zadlženosti a poklesom ekonomického rastu čelia čínske banky nárastu zlých pôžičiek (bad debt). Podľa spoločnosti Pacific Investment Management bude musieť čínske Ministerstvo financií eventuálne stimulovať bankový sektor.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *