Utorok 11. decembra. Meniny má Hilda

Ranný prehľad trhov 29. júna

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • V utorok dorazila na akciové trhy úľavová rally, ceny dlhopisov a zlata klesali a ropa rástla.
  • Čoraz častejšie sa objavujú špekulácie, že vo Veľkej Británii by mohlo byť vypísané opakované referendum.
  • Libra prvý krát po referende posilnila.
  • Stále však pretrvávajú nejasnosti nad rozvodovým konaním medzi Londýnom a Bruselom.

Akciové trhy

Svetové akciové trhy sa v utorok prudko odrazili nahor po dvoch dňoch masívnych výpredajov v reakcii na brexit. Jednoducho prach po britskom referende sa začína trocha usádzať, ustupuje bezbrehá skepsa a investori si začínajú uvedomovať, že život bude pokračovať aj po britskom referende. K brexitu pritom príde až v priebehu pár rokov a objavujú sa aj špekulácie, že rastie pravdepodobnosť opakovania referenda, keď túto možnosť naznačili aj viacerí významní politickí komentátori.

Dlhopisové trhy

Zastavenie nervozity na trhoch, ktorá sa javila po britskom hlasovaní za brexit ako prestrelená, znamenalo rast výnosov bezpečne vnímaných amerických či nemeckých dlhopisov pričom prišlo aj k zníženiu rizikových prirážok dlhopisov periférií eurozóny.

Komoditné trhy

Zlato ako bezpečný prístav včera strácalo, keď sa zrejme len dočasne zlepšil sentiment na finančných trhoch po britskom hlasovaní za brexit. Ropa sa naopak z rovnakých príčin odrazila nahor, k čomu pomohol aj črtajúci sa štrajk na nórskych ropných plošinách.

Devízové trhy

Britská libra korigovala svoje postreferendové straty, keď sa jej ostatný prepad javil ako prirýchly. Časť obchodníkov preto pristúpila k výberu ziskov zo stávok na jej pokles. Z rovnakých príčin sa odrazilo aj euro voči doláru a dolár voči jenu.

Dôležité správy z ekonomiky

Téma brexitu aj v utorok dominovala na trhoch. Čoraz častejšie sa však začínajú vynárať špekulácie, že k brexitu by predsa len nemuselo prísť a že bude vypísané druhé referendum a potenciálne pred ním ešte nové voľby vo Veľkej Británii. Pred pár dňami to bolo vnímané ako úplne krajná možnosť, ktorá sa postupne zbavuje tejto nálepky.
Prezident ECB Mario Draghi vystupoval na tému ultrauvoľnenej menovej politiky, ktorá spôsobila negatívne vedľajšie efekty. K brexitu sa vyjadril len stroho, keď povedal, že je z toho smutný a dnes by mal povedať viac. Okrem toho naznačil, že brexit spôsobí spomalenie rastu ekonomiky eurozóny o 0,5 percentuálneho bodu počas nasledujúcich troch rokov. K brexitu sa vyjadril aj šéf chicagskeho Fedu Jerome Powell, keď globálne riziká sa po britskom referendovom hlasovaní za brexit zvýšili. Zároveň však povedal, že je príliš skoro posudzovať efekty brexitu na ekonomiku.
Zo zverejnených makrodát druhá revízia rastu amerického HDP za prvý kvartál ukázala na jeho zrýchlenie na 1,1 percenta medzikvartálne anualizovane oproti pôvodným 0,8 percentám. Stálo za tým zrevidovanie finálnych predajov (teda HDP po očistení o zásoby) nahor a rovnako sa ukázalo, že prepad investícií bol menší. Na druhej strane súkromná spotreba bola takisto zrevidovaná mierne nadol. Čistý export mal pritom mierne pozitívny príspevok k rastu, pričom pôvodný odhad hovoril o mierne negatívnom príspevku.
Okrem toho boli zverejnené aj čísla spotrebiteľskej dôvery z USA za jún, ktorá sa posunula na najvyššie úrovne od októbra minulého roka.  Hodnotenie súčasnej situácie bolo pritom na úrovniach, ktoré boli presiahnuté len raz v histórii – v septembri 2007. Ide síce o dobré správy, no brexit pravdepodobne úplne zmení situácia a júlové či augustové čísla môžu byť podstatne horšie.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Téme brexitu bude opäť v centre pozornosti, pričom dnes pokračuje samil lídrov EÚ no už bez britského premiéra Davida Camerona.
  • V skorých ranných hodinách boli zverejnené čísla spotrebiteľskej dôvery z Nemecka za jún, ktorá sa zvýšila na najvyššie úrovne od leta 2015. Okrem toho bude z krajiny zverejnený a flashový odhad inflácie za jún. Na úrovni eurozóny bude zverejnený indikátor biznis klímy a spotrebiteľská dôvera za jún. Okrem toho sa čakajú prejavy Vitora Constancia a Maria Draghiho z ECB.
  • V USA budú zverejnené májové dáta nerealizovaných predajov domov a osobných výdajov.

Zaujalo nás

Cartier možno v Londýne nakúpiť s diskontom

Vzhľadom k výraznému poklesu britskej libry voči doláru a ďalším hlavným svetovým menám po britskom referendovom hlasovaní za brexit možno v Londýne nakúpiť luxusné módne doplnky s výrazným diskontom voči kontinentálnej Európe. Napríklad jedny z najdrahších hodiniek od švajčiarskeho Cartiera – The Cle de Cartier Flying Tourbillon stoja v Spojenom kráľovstve po prepočítaní 154-tisíc dolárov, no vo Francúzsku sú o 15-tisíc dolárov drahšie. Táto cenová výhoda však nepotrvá dlho vzhľadom na to, že výrobca pravidelne upravuje ceny o kurzové pohyby s cieľom zabránenia rozdielov v cenách.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *