Nedeľa 21. októbra. Meniny má Uršuľa

Ranný prehľad trhov 29. novembra

Investície 29.11.2016 | 11:06 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Trhy sa začali pripravovať na talianske referendum.
  • Americké akciové indexy sa stiahli z minulotýždňových maxím.
  • Výnosy štátnych dlhopisov poklesli. 

Akciové trhy

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku dnes končili obchodnú seansu v červených číslach, vzhľadom na upriamenie pozornosti investorov na nové politické riziká, medzi ktoré patrí talianske referendum, ktoré rozhodne o zotrvaní vlády. Americké akciové indexy sa tak stiahli z historických maxím na špekuláciách, že doterajší rast mohol byť prehnaný. 

Dlhopisové trhy

Výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov dnes výrazne klesli, zatiaľ čo sa investori pripravujú na referendum v Taliansku, ktoré by mohlo viesť k odstúpeniu vlády. V hre je navyše aj bankový sektor Talianska, ktorý by v prípade prehry predsedu vlády Mattea Renziho mohol čeliť vážnym problémom.

Komoditné trhy

Zlato včera výraznejšie vzrástlo, keď drahý kov vnímaný ako bezpečný prístav pre investície dostal rastový impulz, vzhľadom na potenciálne politické riziká a pochybnosti o prehnanom trhovom sentimente, pretrvávajúcom od prezidentských volieb v USA. Ropa dnes rovnako rástla, avšak dôvodom bola obnovená dôvera v potenciálnu dohodu OPEC-u spolu s nečlenskými krajinami o znížení produkcie ropy.

Devízové trhy

Dolár včera opäť oslabil voči košu hlavných svetových mien, vzhľadom na rýchle a dlhé posilňovanie dolára v predošlých týždňoch, ktoré investori využívajú na vyberanie ziskov. Dolár tak na ďalší rast bude pravdepodobne potrebovať nové impulzy.

Dôležité správy z ekonomiky

Výrobný sektor Texasu sa v novembri dostal nad nulovú úroveň po prvýkrát od roku 2014, pri indikáciách rastu americkej ekonomiky. Meranie výrobného sektora podľa Dallas Fed vyskočilo zo záporných 1,5 bodu na 10,2 bodov, prekonávajúc tak očakávanie 2 bodov, pričom hodnota nad 0 signalizuje expanziu. Indikátor sa nachádzal pod nulovou hranicou od januára 2015, vzhľadom na nízku cenu ropy, ktorá ťažila energetický sektor. Indikátor sa tak pridáva k sérii pozitívnych makrodát, ktoré napomáhajú očakávaniam vyššej úrokovej sadzby v decembri.

Včera mali vystúpenie viacerí predstavitelia ECB. Prezident banky Mario Draghi jasne naznačili, že britská ekonomika doplatí na rozhodnutie opustiť EÚ, ak bude viesť k protekcionistickým opatreniam. Jeho kolega Benoit Coeure sa vyjadroval len k záchrannému programu Grécka pričom naznačil, že vláda si musí udržať silné odhodlanie robiť reformy, aby bol program úspešne zavŕšený a aby Gréci získali prístup na dlhopisové trhy.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnes budú vystupovať centrálni bankári Fedu Jerome Powell a William Dudley. V USA bude ďalej zverejnený druhý upresnený odhad HDP za tretí kvartál. Trhy môže zaujať aj spotrebiteľská dôvera USA za mesiac november.
  • Za eurozónu ako celok bude zverejnený ekonomický sentiment za november a v Nemecku index spotrebiteľských cien za november.
 

Zaujalo nás

Európsky súd bude rozhodovať čo je Uber

Je Uber transportná spoločnosť alebo ponúka digitálne služby? Táto otázka dnes bude otvorená na Európskom súdnom dvore, keď sa okrem Uberu bude zaoberať tzv. ekonomikou zdieľania ako celku. Pokiaľ by bol Uber označený za čisto digitálnu spoločnosť, mohol by svoje služby jednoducho ponúkať naprieč EÚ. Ak bude však označený za klasickú transportnú spoločnosť, budú sa naňho vzťahovať oveľa prísnejšie regulačné opatrenia či dokonca jeho zákaz v jednotlivých krajinách. Medzi ostatné zasiahnuté spoločnosti patrí napríklad Aibnb, ktorý pomáha sprostredkovať prenájom bytu a Deliveroo, ktorý ponúka donášku jedla z luxusných reštaurácií.

 
Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *