Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Ranný prehľad trhov 3. 1. 2018

Investície 03.01.2018 | 09:45 0 Komentárov
  • Americké akcie v prvý obchodný deň roka prepísali historické maximá.
  • Nálada v sektore výroby v eurozóne na historických maximách.
  • Euro sa posilňuje pre rast špekulácií, že ECB by mohla v septembri vypnúť kvantitatívne uvoľňovanie.
  • Veľká Británia neformále rokuje o vstupe do Transpacifického partnerstva.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy v prvom obchodnom dni roka 2018 strácali pod tiažou posilňujúceho sa eura. Wall Street však opäť prepisovala historické maximá, keď na nej stále pokračuje optimistická atmosféra prameniaca z robustného ekonomického rastu a zníženia daní v USA, čo by sa malo pretaviť aj do ďalšieho rastu firemných ziskov. Navyše inflácia sa oživuje len pomaly, čo bude znamenať, že aj menová politika bude normalizovaná len pomaly.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov Spojených štátov v úvode roka rástli, keď sa časť investorov začalo pripravovať na väčší odraz inflácie pri očakávaní dynamického ekonomického rastu a predpoklade ďalšieho zlepšovania sa lokálneho trhu práce.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato rástlo už ôsmy obchodný deň v rade na trojmesačné maximá nad 1300 dolárov, za čím stál v rozhodujúcej miere vädnúci dolár na devízových trhoch. Čiastočne pomohla žltému kovu aj geopolitická nervozita okolo Severnej Kórey či protivládnych protestov v Iráne. Ropa sa konsolidovala v okolí najvyšších úrovní od leta 2015, keď prišlo k obnoveniu činností predtým odstavených ropovodov v Severnom mori a Líbyi a zároveň narástla americká ťažba na 46-ročné maximá, no protivládne protesty v Iráne bránili k výraznejšiemu poklesu komodity.

DEVÍZOVÉ TRHY

Euro sa posilnilo na 120,5 dolárového centu na tri a pol mesačné maximá, keď profitovalo z jastrabieho slovníka Benoita Coeureho z ECB o tom, že kvantitatívne uvoľňovania by mohlo byť po septembri už vypnuté vzhľadom na solídne zdravie ekonomiky eurozóny. Trhy pritom ďalej spochybňujú pokračovanie sprísňovania menovej politiky Fedom.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Člen výkonnej rady ECB Benoit Coeure naznačil, že vzhľadom na silné zdravie ekonomiky existuje šanca, že ostatné predĺženie kvantitatívneho uvoľňovania centrálnou bankou (do septembra 2018) bolo posledným. Jeho kolega Ewald Nowotny povedal, že koniec kvantitatívneho uvoľňovania je už na dohľad. No zároveň dodal, že bude trvať roky, kým sa začne nafúknutá bilancia ECB zmenšovať od momentu zastavenia nových nákupov. Ohľadne akciových trhov povedal, že vníma americké ako veľmi prehriate, čo by mohlo znamenať, že viac kapitálu začne prúdiť do Európy, takže bude potrebné byť opatrný, aby tu nevznikla cenová bublina.
  • Britský minister pre brexit David Davis sebavedomo vyhlásil, že EÚ si nemôže vyberať „hrozienka z koláča“, ktoré časti hospodárskych vzťahov si chce udržať s Londýnom po odchode a súčasne povedal, že celková dohoda by mala pokrývať aj finančný sektor, čo je v rozpore s pozíciou Bruselu. Okrem toho povedal, že je realistické, aby dohoda na prechodnom období (po brexite) bola dosiahnutá do konca marca. Zaujímavosťou ohľadne brexitu sú správy denníka Financial Times o tom, že Londýn už neformálne rokuje, aby sa mohol stať súčasťou Transpacifického partnerstva.
  • Včera boli v Európe zverejnené finálne čísla aktivity vo výrobnom sektore za december podľa prieskumov PMI. Za eurozónu bol potvrdený flashový odhad na úrovni 60,6 bodu, čo je najlepší sentiment od roku 1997, odkedy sa tieto dáta zbierajú. V Nemecku bol takisto potvrdený flashový PMI na úrovni 63,3 bodu, čo je takisto rekordná úroveň. PMI výrobného sektora bolo zverejnené aj v Spojenom kráľovstve, kde kleslo z štvorročného maxima 58,2 bodu na aktuálnych 56,3 bodu. Finálne dáta PMI spracovateľského sektora za december boli zverejnené aj zo Spojených štátov, kde dosiahli 55,1 bodu, čo je najvyššia úroveň od marca 2016.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Dnes bude v Európe zverejnená decembrová miera nezamestnanosti z Nemecka. V USA sa bude pozornosť trhov sústreďovať najmä na čísla nálady vo výrobnom sektore podľa decembrového prieskumu ISM. Okrem toho bude zverejnená zápisnica z ostatného zasadnutia Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) americkej centrálnej banky.

ZAUJALO NÁS

Charita na vzostupe

V minulom roku až tri miliardárske rodiny darovali nadáciám viac ako miliardu dolárov. Najväčším darcom bol zakladateľ Microsoftu Bill Gates a jeho žena Melinda, ktorí sa vzdali v prospech svojej nadácie akcií Microsoftu s hodnotou 4,6 miliardy dolárov. Druhý najväčší filantropický dar je od zakladateľa Facebooku Marca Zuckerberga a jeho ženy Priscilly Chanovej, ktorí prispeli sumou 1,9 miliardy dolárov do Chan Zuckerberg nádácie. Tretím vyše miliardovým darcom bol zakladateľ ďalšej technologickej firmy Dell Michael Dell, ktorý so svojou ženou Susan vložili do svojej nadácie rovnú miliardu dolárov. Vyplýva to zo štatistík Chronicle of Philanntropy.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *