Pondelok 17. júna. Meniny má Adolf

Ranný prehľad trhov 3. 1. 2019

Investície 03.01.2019 | 10:03 0 Komentárov
  • Trhy vstúpili do nového roka volatilným a mimoriadne nervóznym obchodovaním.
  • Apple prvýkrát po takmer 20 rokoch znížil výhľad príjmov, čo ešte prehĺbilo stres na trhoch.
  • Ropa sa včera odrazila v reakcii na signály zníženia ťažby Saudskou Arábiou.
  • Zlato rástlo na šesťmesačné maximá ako bezpečný prístav pri poklese výnosov dlhopisov.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v USA vykazovali v prvý obchodný deň nového roka vysokú volatilitu, spočiatku negatívne reagovali na dáta o poklese aktivity vo výrobnom sektore Číny za december, ako aj na finálne výsledky indexov nákupných manažérov zverejňovaných naprieč Európou, čo prehlbovalo obavy zo spomaľovania globálneho rastu. Večer sa však vývoj otočil aj vďaka odrazu cien ropy. Európske akcie na to už nestihli reagovať a prepadli sa po vzore tých ázijských, keď sa investorom nepodarilo zbaviť negatívnych sentimentov zo záveru roka a do konca obchodovania sa nestihli spamätať a končili v strate.

DLHOPISOVÉ TRHY

Štátne dlhopisy odštartovali rok ostrým poklesom výnosov, keď investorov neuspokojili údaje z čínskeho výrobného sektora, čo vytvára obavy o výkonnosť druhej najväčšej ekonomiky sveta.

KOMODITNÉ TRHY

Skeptická nálada podporila zlato, ktoré pôsobilo ako bezpečný prístav pre príliv investícií z ostatných trhov a vyšplhalo na najvyššiu úroveň od júna. Údaje o poklese vývozu ropu zo Saudskej Arábie v decembri vystrelili cenu ropy, ktorá si polepšila o viac ako dve percentá.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár si polepšil oproti svojím hlavným konkurentom po tom, čo kolo slabých čínskych ekonomických údajov podčiarklo starosti o globálny rast.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včerajšia séria dát potvrdila chladnutie rastu globálnej ekonomiky pri stále solídnom tempe ekonomickej expanzie v Spojených štátoch. Vládny prieskum PMI nálady vo výrobnom sektore v Číne za december klesol na 49,7 bodu z 50,2 bodu v novembri, čo zaostalo za konsenzami a dostalo sa do pásma kontrakcie aktivity a vyvolalo veľké znepokojenie na trhu. Finálne čísla rýchlych odhadov PMI vo výrobnom sektore v eurozóne potvrdili flashové odhady – teda, že ekonomika menovej únie zvoľňuje tempo rastu. Decembrový PMI výroby v Spojenom kráľovstve ukázal nečakane zlepšenie sa sentimentu na 54,2 bodu z 53,1 bodu. A napokon finálne čísla PMI výroby v Spojených štátoch len potvrdili dynamické tempo aktivity.
  • Včera sa americký prezident Donald Trump opäť raz vyjadroval k obchodným rokovaniam s Čínou a konštatoval, že prebiehajú veľmi dobre. Ľudia blízki Bielemu domu však tvrdili, že Trump preceňuje pokroky v rokovaniach, ku ktorým prišlo.
  • Čínska centrálna banka vyhlásila, že upraví spôsoby výpočtu povinných minimálnych rezerv niektorých bánk s cieľom podporiť dosahy nedávnych krokov uvoľnenia menovej politiky (a zníženia rezervných pomerov bánk), ktorá má podporiť spomaľujúcu sa ekonomiku.
  • Lídri strán amerického Kongresu ani včera na stretnutí s prezidentom Donaldom Trumpom nedokázali uzavrieť dohodu, ktorá by viedla k ukončeniu zavretia niektorých vládnych úradov (tzv. government shutdown). Rokovania budú pokračovať v piatok.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Najdôležitejším dnešným makrozverejnením bude prieskum aktivity vo výrobnom sektore v USA za december podľa ISM. Okrem toho budú zverejnené aj dáta z pracovného trhu v podobe tvorby pracovných miest súkromným sektorom podľa ADP, takisto za december, a pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

ZAUJALO NÁS

Čína prepíše históriu

Čína sa ako prvá krajina pokúsi pristáť na odvrátenej strane mesiaca. Misia Chang’e 4 začala už začiatkom decembra. Kozmickej lodi trvalo 3 dni, aby sa dostala na obežnú dráhu mesiaca, kde sa v súčasnosti pripravuje na pristátie. Pristátie na druhej strane je technickou výzvou, keďže neexistuje žiadny priamy spôsob komunikácie s kozmickou loďou, keď sa bude blížiť ku svojmu cieľu. Táto odvážna misia bude stáť celkovo približne 25 miliárd dolárov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *