Utorok 07. júla. Meniny má Oliver

Ranný prehľad trhov 3. 12. 2019

Investície 03.12.2019 | 10:05 0 Komentárov
  • Nervozita okolo protekcionizmu v zahraničnom obchode a slabé dáta nálady v americkom výrobnom sektore podľa ISM sa pretavili do korekcie amerických akcií z historických maxím.
  • Minister obchodu Spojených štátov Wilbur Ross potvrdil, že ak Washington nebude schopný uzavrieť dohodu s Pekingom, zvýši clá na čínske dovozy.
  • Spojené štáty navrhli clá vo výške 2,4 miliardy dolárov na francúzske dovozy, ako odpoveď na francúzske uvalenie daní na digitálne príjmy amerických technologických gigantov.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie vstúpili do nového mesiaca ľavou nohou, keď sa po dlhšom čase výraznejšie vzdialili svojim maximám. Hlavný akciový index S&P 500 predviedol najväčší denný pokles za ostatné dva mesiace. Negatívnym spúšťačom bol opäť americký prezident Donald Trump a jeho neustále sa meniace názory na vývoj obchodných rokovaní medzi USA a Čínou. Sentiment podkopalo aj rozhodnutie Bieleho domu obnoviť clá na oceľ a hliník z Argentíny a Brazílie, pričom obe krajiny USA obvinila zo systematickej devalvácie svojich mien v záujme získania nefér obchodnej výhody. Ďalšie výpredaje podporili aj slabšie novembrové ISM dáta zo spracovateľského priemyslu, keď aktivita klesala štvrtým mesiacom a nové objednávky poklesli až na najnižšie hodnoty od roku 2012. Z dôvodu ďalšej vlny protekcionizmu vo svetovom obchode sa pod predajný tlak dostali aj európske akcie, ktoré odpisovali až dvojpercentné straty.

DLHOPISOVÉ TRHY

Štátne dlhopisy prekvapivo nereagovali na rast rizikovej averzie a aj napriek slabým americkým údajom z výroby a stavebníctva ich výnosové krivky výrazne rástli. Americký 10-ročný výnos sa vrátil nad hodnotu 1,8 percenta. Odraz európskej ekonomiky podľa finálnych novembrových čísel PMI výrobného sektora podporil rast európskych výnosov a nemecký 10-ročný výnos vzrástol pod -0,3 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Akciový výpredaj a slabší dolár nenakopli ani cenu zlata, keď rastúce dlhopisové výnosy a pozitívne správy z čínskej a európskej výrobnej sféry prispeli k jeho menšej korekcii smerom nadol.  Ropa predviedla zmiešané obchodovanie, keď ľahká ropa WTI dokázala vďaka oživeniu výroby v Číne a Európe zmazať časť svojich strát zo záveru minulého týždňa, ale ropa brent bola aj naďalej pod tlakom neistoty ako dopadne štvrtkové zasadnutie OPECU a jeho partnerov pri dohadovaní ďalšieho obmedzenia produkcie kartelu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Pod tlakom prekvapujúco slabých dát nálady v americkom výrobnom sektore podľa novembrového prieskumu ISM strácal americký dolár, k čomu prispelo aj rozširovanie americkej obchodnej vojny do Južnej Ameriky. Naopak oživenie európskej výroby pomohlo euru, ktoré voči americkej mene získalo viac ako pol percenta.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Minister obchodu Spojených štátov Wilbur Ross potvrdil, že ak Washington nebude schopný uzavrieť dohodu z Pekingom, zvýši clá na čínske dovozy.
  • Čínske štátne média informovali, že vláda čoskoro zverejní zoznam „nespoľahlivých subjektov“, čo by mohlo viesť k uvaleniu sankcií na americké firmy. Ide o reakciu na americký  krok podpory hongkonských protestujúcich formou legislatívy v americkom Kongrese.
  • Spojené štáty navrhli clá vo výške 2,4 miliardy dolárov na francúzske dovozy, ako odpoveď na francúzske uvalenie daní na digitálne príjmy amerických technologických gigantov.
  • Včera mala vystúpenie pred Európskym parlamentom nová prezidentka ECB Christine Lagardeová. Ohľadne menovej politiky vyhlásila, že ECB bude rázna ohľadne nastolenia cenovej stability pod jej vedením (otázne ako to chce dosiahnuť, keď banka už chronicky niekoľko rokov nevie dosiahnuť dvojpercentný inflačný cieľ). Dodala, že prichádzajúca revízia stratégie ECB bude široká a bude zahŕňať aj veci ako klimatické zmeny.

ZAUJALO NÁS

E-sport prvýkrát na burze

Dánsky e-sportový tím Astralis sa rozhodol vstúpiť na burzu. Klan majstrov v hraní počítačovej hry Counter Strike, ktorý je na čele svetového rebríčka v tejto hre už niekoľko rokov, sa stal prvým vo svete hráčov videohier, ktorý sa vydáva na akciové trhy. Z predaja akcií by materská spoločnosť Astralis Group v decembri rada získala 18 až 20 miliónov dolárov. Jedna akcia bude stáť 8,95 dánskych korún a podľa zákulisných informácií bude záujemcov o nákup akcií dostatok. Okrem výhier z turnajov živí e-sportové tímy aj reklama. Investorov lákajú rastúce tržby odvetvia, ktoré by dvoch rokov mali dosiahnuť dve miliardy dolárov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *