Utorok 07. apríla. Meniny má Zoltán

Ranný prehľad trhov 3. 2. 2020

Investície 03.02.2020 | 10:14 0 Komentárov
 • Od víkendu má EÚ už len 27 členských krajín, keď sa brexit stal realitou.
 • Čínske akcie dnes zaznamenali takmer osempercentné straty, keď sa lokálne trhy po týždni opäť otvorili. Hlavným dôvodom bola nervozita okolo koronavírusu.
 • Averzia voči riziku je zvýšená naprieč trhmi, kde investorov okrem koronavírusu ovláda aj strach zo série slabších makrodát.
 • Náladu na trhoch môže podkopať aj začiatok primárnych volieb amerických demokratov dnes v Iowe, kde má veľké šanca na víťaztsvo socialistický antitrhový kandidát Bernie Sanders.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie na záver týždňa zmietla výpredajová vlna a indexy postupne vymazali všetky svoje tohtoročné zisky. K prepadu prispela rastúca panika a obavy z ekonomických dôsledkov šírenia čínskeho koronavírusu. Spojené štáty po vzore Svetovej zdravotníckej organizácie  taktiež vyhlásili stav zdravotnej núdze a zakázali vstup do krajiny cudzincom, ktorý v posledných 14 dňoch navštívili Čínu. Negatívny vplyv mali taktiež nepresvedčivé americké dáta a horšie kvartálne výsledky hospodárenia niektorých veľkých firiem v čele s energetickými spoločnosťami Chevron, či Exxon Mobile. Víťazom dňa bol Amazon, ktorý zaznamenal v poslednom štvrťroku 2019 vysoký zisk a rovnako aj záujem o cloudové služby. Pre strach zo šírenia koronavírusu to vrelo aj na starom kontinente a akcie odpisovali viac ako percento zo svojej hodnoty. Na nálade nepridal ani rýchly odhad HDP eurozóny. Ekonomika krajín platiacich eurom totiž v minulom roku vzrástla len o 1,2 percenta, čo bolo najpomalšie tempo od roku 2013.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výsledkom rastúcej rizikovej averzie investorov bol útek k bezpečne vnímaným štátnym dlhopisom, čo podnietilo ich výnosové krivky v strmhlavom prepade smerom nadol. Americký 10-ročný výnos spadol až k  1,5 percentu a nemecký výnos s rovnakou splatnosťou sa pohybuje pod hranicou -0,4 percenta.

KOMODITNÉ TRHY

Na akciový výpredaj reagovalo pozitívne zlato, ktoré si pripísalo takmer percento a priblížilo sa na dostrel 1600 dolárovej hranici. V nastolenom trende pokračovala ropa, ktorá v obavách z naštrbenia globálneho ekonomického oživenia a tým pádom aj poklesu dopytu po energii stratila ďalšie percento. Koniec koncov Čína reportuje 20-percentný pokles spotreby ropy pre spomalenie sa ekonomickej aktivity v dôsledku opatrení boja proti koronavírusu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Vplyvom nepresvedčivých decembrových spotrebiteľských dát výraznejšie oslaboval americký dolár. Straty prehĺbilo oznámenie leteckej spoločnosti American Airlines, že ruší svoje linky do Číny. Naďalej však pretrvával záujem o bezpečne vnímané meny ako japonský jen a švajčiarsky frank. Zo slabosti dolára ťažilo euro, ktoré napriek sklamaniu z minuloročného HDP eurozóny, ktoré nenaplnilo optimistické očakávania a slabšej januárovej inflácii v eurobloku, dokázalo paradoxne voči americkej mene posilniť o pol percenta. Libra posilnená odchodom krajiny z EÚ výraznejšie apreciovala.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • V piatok boli zverejnené aj dáta aktivity v čínskej ekonomike podľa prieskumov PMI, ktoré ukázali na mierne zhoršenie sa sentimentu v januári. Kompozitný PMI klesol na 53,0 bodu z 53,4 bodu. PMI výroby kleslo na 50,0 bodu z 50,2 bodu, ale v službách sa sentiment zlepšil na 54,1 bodu z 53,5 bodu. Ide však o čísla, pod ktoré sa nepodpísal koronavírus a preto nie je potrebné ich úplne brať do úvahy.
 • V závere týždňa boli v Európe zverejnené prvé predbežné rýchle odhady rastu ekonomiky za posledný kvartál roka 2019, ktoré zaostali za očakávaniami. Ekonomika eurozóny rástla na medziročnej báze 1,0-percentným tempom po 1,2-percentnom tempe v lete. Na medzikvartálnej báze dosiahol rast 0,1 percenta po 0,2 percentnom raste v treťom kvartáli, pričom konsenzus očakáva 0,2-percentný rast. Na medzikvartálnej báze pritom francúzska a talianska ekonomika poklesli, čísla z Nemecka ešte neboli zverejnené. Z Berlína dorazili tragicky slabé decembrové maloobchodné tržby, ktoré ukázali len na 0,8-percentný medziročný rast tržieb, pričom trh očakával až 4,5-percentnú dynamiku.
 • Na úrovni eurozóny bol zverejnený aj prvý rýchly odhad rastu spotrebiteľských cien za január, kde hlavné inflačné číslo dosiahlo síce 1,4 percenta na medziročnej báze, čo bolo v súlade s očakávaniami, no jadrová inflácia spomalila tempo rastu na 1,1 percenta z 1,3 percenta v decembri.
 • Zo Spojených štátov dorazila v piatok PCE jadrová inflácia za december, ktorá dosiahla na medziročnej báze v súlade s očakávaniami 1,6 percenta, teda rovnaké tempo ako v novembri. Employment cost index, pozorne sledovaný inflačný ukazovateľ na úrovni platov dosiahol za štvrtý kvartál 0,7-percentný rast, rovnaký ako v predchádzajúcom kvartáli. Okrem toho však decembrové osobné príjmy aj osobná spotreba spomalili medzimesačne tempo svojich rastov, čo vyvoláva určité obavy z ochabovania spotrebiteľského dopytu, hlavného motora ekonomického rastu USA. V samotnom závere piatka bol zverejnený piatkový index Chicago PMI za január, ktorý klesol na 42,9 bodu z 48,9 bodu. Ide o naslabšiu hodnotu od decembra 2015, teda od času ázijskej kreditnej krízy.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • V Číne bol zverejnený súkromný prieskum aktivity vo výrobnom sektore Caixin PMI Manufacturing, ktorý ukázal na pokračovanie expanzie, keď dosiahol 51,1 bodu v januári po 51,0 bodu za december. Vypovedacia hodnota je však pomerne nízka vzhľadom na to, že zber dát bol ešte pred vypuknutím epidémie koronavírusu.
 • Dnes budú v Európe aj v Spojených štátoch zverejnené finálne čísla prieskumov aktivity vo výrobnom sektore za január.
 • Najdôležitejšie číslo z USA bude však januárový prieskum ISM výrobného sektora, ktorý takisto meria aktivitu v spracovateľskom sektore.

ZAUJALO NÁS

Technológie obrali investorov až o päť miliárd dolárov

Jednou z možností ako zarábať vo svete investícií je aj vysokorýchlostné obchodovanie. Stačí len vyvinúť dostatočne vyspelú technológiu a mať rýchle spojenie s burzou. Takéto obchodovanie totiž využíva medzery v spreadoch, ktoré sú kupujúci ochotný zaplatiť a umelo ich navyšujú. Rozhodujú milisekundy a zisk z jednej transakcie je pre vysokorýchlostného obchodníka minimálny. Avšak takýto obchodník je schopný spraviť obrovské množstvo transakcií. Tam, kde sú víťazi sú však aj porazení. „Pomalý“ investori podľa štúdie britského burzového regulátora FCA prichádzajú vplyvom vysokorýchlostných transakcií až o päť miliárd dolárov ročne.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *