Nedeľa 09. decembra. Meniny má Izabela

Ranný prehľad trhov 3. 3. 2017

Investície 03.03.2017 | 09:22 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Jastrabí slovník predstaviteľov Fedu pokračuje.
  • Dolár na sedemtýždňových maximách.
  • Rusko vo februári nedodržalo dohodu o znížení ťažby ropy.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na oboch stranách Atlantiku končili štvrtkové obchodovanie v stratách, keď investori pristúpili k výberu ziskov po predošlej rally amerických akcií na nové historické maximá. Prišlo totiž precitnutie investorov z toho, že šéf Bieleho domu Donald Trump dokáže rýchlo doručiť zníženie daní či veľké infraštruktúrne investície.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov USA ďalej rástli, keď ďalší americkí centrálni bankári – Jerome Powell a Laela Brainardová naznačili, že dozrel čas na opätovné zvýšenie sadzieb Fedom. To pomohlo pri raste šancí na víťazstvo Emmanuela Macrona vo francúzskych prezidentských voľbách aj k odrazu výnosov dlhopisov eurozóny.

KOMODITNÉ TRHY

Rast pravdepodobnosti zvýšenie sadzieb Fedom na vyše 80 percent po sérii jastrabích komentárov viacerých predstaviteľov Fedu pri dynamickom raste americkej ekonomiky, ktorá dosahuje úroveň plnej zamestnanosti tlačili nadol ceny zlata. Ceny ropy klesli o vyše dve percentá po tom, ako dáta ukázali, že Rusko vôbec vo februári neznížili svoju ťažbu a v podstate nedodržalo dohodu OPECu, ku ktorej pristúpilo. Mínusom pre ceny ropy bol aj silnejší dolár.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posunul na sedemtýždňové maximá voči košu hlavných svetových mien, keď trhy vidia vysokú, približne 80-percentnú, pravdepodobnosť zvýšenia sadzieb Fedom o necelé dva týždne. Inflácia v USA totiž už dosiahla cieľ centrálnej banky podobne ako trh práce a predstavitelia Fedu pokračujú v jastrabích vyhláseniach.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Z makrodát boli včera zverejnené indexy cien výrobcov (PPI) v eurozóne za január, ktoré medziročne vzrástli o 3,5 percenta, čo je viac ako dvojnásobok hodnoty z predchádzajúceho mesiaca. Rastúce ceny výrobcov často indikujú budúce inflačné tlaky pre spotrebiteľov, ktorých index (CPI) vo februári taktiež zvýšil tempo rastu. Index spotrebiteľských cien (CPI) za február akceleroval medziročne na dvojpercentné tempo rastu v súlade s očakávaniami konsenzu. Jadrový CPI, ktorý je očistený o volatilné ceny potravín a energií, však ani naďalej nedosahuje ani polovicu dvojpercentného cieľového tempa ECB, keď zverejnená hodnota dosiahla 0,9 percenta podľa očakávaní. Miera nezamestnanosti v eurozóne v januári zostala nezmenená na úrovni 9,6 percenta. Vo štvrtok zverejnené nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v USA, za týždeň končiaci sa 25. februárom, poklesli o 19 tisíc na 223 tisíc, čím sa dostali na takmer 44-ročné minimá. Zverejnenie poprelo očakávania konsenzu rastu na 245 tisíc žiadateľov a vykresľuje solídny obraz amerického trhu práce. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci sa 18. februárom len mierne vzrástli o tri tisíc na 2066 tisíc. Silný trh práce tak aj naďalej poskytuje argumenty jastrabím predstaviteľom centrálnej banky pre zvyšovanie úrokovej sadzby a uťahovania tak monetárnej politiky.
  • Včera mali vystúpenia aj dvaja centrálni bankári Fedu. Zvyčajne holubičia Laela Brainardová naznačila, že by bolo primerané zvýšiť sadzby „čoskoro“, keďže ekonomika pracuje na úrovni plnej zamestnanosti, inflácia sa postupne posúva smerok k cieľu Fedu, pričom aj zahraničný rast je solídny. Veľmi podobný slovník použil aj Jerome Powell, keď takisto povedal, že ekonomika je blízko duálnych cieľov Fedu (plná zamestnanosť a dvojpercentná inflácia), čo je dôvod prečo by mohli byť už na marcovom zasadnutí zvyšované sadzby.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnený prieskum nálady v sektore služieb Číny za február podľa indexov nákupných manažérov (PMI), ktorý oproti januáru nepatrne poklesol na 52,6 bodu z 53,1 bodu. Kompozitný PMI sa však zlepšil na 52,6 bodu z 52,2 bodu.
  • Dnes budú naprieč Európou vrátane USA zverejnené finálne čísla PMI služieb za február. V USA bude zverejnený zároveň aj konkurenčný a pozornejšie sledovaný prieskum ISM nevýrobného sektora za rovnaký mesiac.
  • Dnes vystúpi opäť niekoľko centrálnych bankárov Fedu na čele s jeho šéfkou Janet Yellenovou.

ZAUJALO NÁS

Automatizácia klope na dvere bánk

JPMorgan Chase vyvinula softvér, ktorý by mal analyzovať finančné obchody, ktorým sa právne tímy venovali tisícky hodín. Program s názvom Contract Intelligence skrátene COIN, tak nahradí procesy, ktoré do júna, kedy bol spustený, vyžadovali približne 360-tisíc hodín práce právnikov a administratívnych pracovníkov. Softvér totiž dokáže zanalyzovať dokumenty v sekundách, je menej náchylný na chyby a na rozdiel od ľudí, nepotrebuje prestávku. Banky sa spôsobom automatizácie, vzhľadom na lacnú výpočtovú silu snažia udržať si zákazníkov a konkurencieschopnosť, vzhľadom na rastúci počet rôznych startupov.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *