Utorok 14. júla. Meniny má Kamil

Ranný prehľad trhov 3. 6. 2020

Investície 03.06.2020 | 09:20 0 Komentárov
  • Akciové trhy pokračujú v spanilej rally, ktorá čerpá silu z reštartu globálnej ekonomiky po koronavíruse a zlepšovaní sa makroukazovateľov v kombinácii s monetárnou a fiškálnou stimuláciou.
  • Konštruktívna nálada na trhoch tlačí nahor už aj výnosy bezpečne vnímaných amerických štátnych dlhopisov pri pokračovaní kompresie rizikových prirážok podnikových bondov.
  • Ochota podstupovať riziko sa pretavuje aj do poklesu cien zlata a straty dolára na devízových trhoch.
  • Kombinácia poklesu ťažby ropy a rastu dopytu po nej pre odraz ekonomickej aktivity sa odzrkadlila do rastu cien ropy na trojmesačné maximá, keď sa brent obchoduje nad 40-dolárovou métou.
  • Nálada v čínskej ekonomike je podľa májového ukazovateľa Caixin PMI Composite najlepšia od januára 2011.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie aj bez výraznejších kurzotvorných správ pokračovali v rastovom trende a technologické tituly sa nachádzajú už len tri percentá od svojich maxím. Záplava obrovskej likvidity zo strany Fedu tak zatiaľ zatieňuje dopady pandémie koronavírusu na reálnu ekonomiku, ktorá by sa mohla v druhom kvartáli prepadnúť až o viac ako polovicu. Optimizmus ťaží z reštartu ekonomiky a signálov hospodárskeho oživenia, pričom investori zatiaľ ignorujú rozsiahle sociálne nepokoje, ktoré sa rozpútali v USA. S rastúcou cenou ropy sa darilo predovšetkým energetickému sektoru, ale slušné zisky si pripísali aj výrobcovia zbraní potom, ako americký prezident Donald Trump nariadil mobilizáciu civilných a vojenských síl v krajine. Na rastovej vlne sa niesli aj európske akcie, pričom najlepšie sa darilo tým nemeckým, ktoré akoby potrebovali dohnať ostatné trhy, nakoľko v pondelok sa s nimi neobchodovalo.

DLHOPISOVÉ TRHY

S ústupom rizikovej averzie, ktorý sa prelial do zvýšeného dopytu po akciách, klesal záujem o bezpečne vnímané americké štátne dlhopisy, ktorých výnosové krivky výraznejšie rástli. Výnosy štátnych dlhopisov v jadre eurozóny zostali stabilné, prípadne mierne klesali. Veľmi dobrá odolnosť bezpečných aktív a lepšia relatívna výkonnosť Európy naznačuje dobrú prácu ECB, ktorá pravdepodobne na svojom zajtrajšom zasadnutí zhorší prognózu, ale špekuluje sa, že by mohla rozšíriť balík menovej pomoci, čo trhy vnímajú obecne ako dobrý signál.

KOMODITNÉ TRHY

Napriek oslabujúcemu doláru strácalo zlato, keď ho do úzadia tlačil zvýšený záujem o akcie. S vidinou predĺženia rekordného obmedzenia ťažby kartelom OPEC a jeho spojencami minimálne do prvého septembra, vystúpila ropa na svoje trojmesačné maximá. Komodite naďalej pomáha aj oživujúci sa dopyt po opätovnom reštarte ekonomík vo svete. Plusom sú aj správy, že súčasná úroveň škrtov produkcie v rámci OPECu+ by mohla byť predĺžená o ďalší mesiac.

DEVÍZOVÉ TRHY

V oslabovaní pokračoval dolár, keď medzi investormi rastie záujem o rizikovejšie meny vďaka náznakom, že najhorší hospodársky pokles spôsobený koronavírusom je už minulosťou. V čele rastu je euro, ktoré voči doláru posilnilo až k 11-týždňovému maximu na hranici 112 dolárových centov. Nahor letí česká koruna, ktorá za posledné dva týždne posilnila k euru o viac ako korunu. Okrem uvoľňovania opatrení jej v posilňovaní pomohli aj lepšie čísla o domácom HDP.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  •  Väčšina hlavných tried aktív vymazala vyše polovicu koronavírusom iniciovaných strát z marcového dna, americké technologické akcie ako víťaz koronakrízy už vyše 90 percent. Nadpriemerne získavali aj rizikové aktíva, ktoré priamo nakupovali centrálne banky- teda podnikové dlhopisy. Zníženie nervozity a napätia medzi trhovými hráčmi sa pretavilo aj do rádovo 70-percentného poklesu volatility naprieč trhmi s výnimkou emerging segmentu. Za všetkými týmito pohybmi stálo globálne uvoľňovanie reštriktívnych vládnych opatrení v súvislosti s koronavírusom a reštart ekonomickej aktivity v systémovo najdôležitejších krajinách. Pozitivizmu dodávalo forsáž zverejnenie viacerých predstihových makrodát, ktoré ukazujú, že dno ekonomického spomalenia má väčšina najväčších ekonomík už sebou. Naopak otázniky a skepsa, ako rýchlo sa ekonomická aktivita vráti na predkrízovú úroveň, boli zatlačené do úzadia. To isté platilo aj o bublajúcom sinoamerickom politicko-ekonomickom napätí, ktoré trhy viac začali vnímať až v závere minulého týždňa. Byť optimistický je cestou ľahšieho odporu, keď centrálne banky nemajú takmer žiadne zábrany v stimulovaní ekonomiky, navyše aj fiškálna odpoveď vlád je rýchla a veľká. Hlavné svetové ekonomické regióny: Čína, Japonsko, Spojené štáty a (konečne aj) Európska únia pritom plánujú ďalšie fiškálne výdaje, vďaka čomu sa hospodársky výpadok pandémie Covidu 19 stlmí asi na polovicu. Strach z premeškania rally rizikových aktív tak rastie, čo jej dodáva len ďalšiu energiu.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V skorých ranných hodinách bol zverejnený prieskum nálady v službách v Číne podľa Caixin PMI za máj, ktorý ukázal robustné zlepšenie sa na 55,0 bodu z aprílových 44,4 bodu. Ide o najlepšiu náladu v nevýrobnom sektore od októbra 2010. Kompozitný PMI sa odrazil na 54,5 bodu, čo je najviac od januára 2011. To by napovedalo „V“ obnove čínskej ekonomiky po koronakríze.
  • Dopoludnia budú zverejnené finálne čísla májových prieskumov PMI v službách a kompozitný PMI v hlavných európskych ekonomikách, kde by mal byť potvrdený odraz z aprílového historického koronavírusového dna.
  • V Nemecku bude zverejnená aj májová miera nezamestnanosti, kde sa predpokladá rast na 6,2 percenta z aprílových 5,8 percenta.
  • Popoludní budú v USA takisto zverejnené finálne čísla PMI služieb za máj a následne aj kompozitný ukazovateľ PMI. Trhy si budú pozorne všímať aj dáta paralelného prieskumu ISM nevýrobného sektora, kde sa čaká odraz z aprílového dna. Okrem toho dorazia aj dáta z trhu práce v podobe ADP reportu tvorby pracovných miest súkromným sektorom za máj, kde trh čaká čistý úbytok deväť miliónov pozícií.

ZAUJALO NÁS

Najlepšie plateným šéfom je po prvý krát žena

Rebríček najlepšie platených riaditeľov na svete zaznamenal historickú zmenu. Prvé miesto po prvý krát obsadila žena. Je ňou Lisa Suová, šéfka predstavenstva technologickej firmy AMD, ktorá v minulom roky zarobila 58,5 milióna dolárov. Pritom v roku 2018 bol jej zárobok až o 45 miliónov nižší, takže v rebríčku je aj najväčším skokanom roka. Medzi 300 najlepšie zarábajúcimi šéfmi sa nachádza len 20 žien. Suovej základný plat činí len jeden milión dolárov. Jej zisky hnal nahor predovšetkým značný rast akcií AMD, ktorých hodnota len za minulý rok vzrástla o 156 percent. Druhé miesto zaujal David Zaslav z televíznej spoločnosti Discovery, ktorý si prišiel na 45,8 milióna dolárov.  Medián ročných príjmov šéfov firiem zahrnutých v indexe S&P 500 dosiahol 12,3 milióna dolárov, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu roku nárast o 4,1 percenta.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *