Piatok 14. augusta. Meniny má Mojmír

Ranný prehľad trhov 3. 7. 2020

Investície 03.07.2020 | 10:05 0 Komentárov

Akciové trhy vo štvrtok pokračovali v raste v reakcii na rekordnú júnovú tvorbu pracovných miest v Spojených štátoch.

Americká ekonomika za ostatné dva mesiace obnovila už tretinu počas koronakrízy stratených pracovných miest.

Nálada v čínskej ekonomike sa v júni posunula na rekordné maximá, keď sa krajina definitívne otriasla z koronaproblémov.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy pokračovali aj vo štvrtok v raste, keď ich podporilo zverejnenie rekordného prírastku pracovných miest v USA, až 4,8 milióna za jún podľa nonfarm payrolls reportu, čo výrazne prekonalo 3,2 miliónový konsenzus. Trh práce v USA sa postupne zotavuje a dokázal obnoviť už tretinu počas koronakrízy stratených miest. Odraz búrz však bol limitovaný zrýchľovaním sa denného počtu novoinfikovaných na COVID-19 v Spojených štátoch.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy amerických dlhopisov sa po zverejnení silného júnového nonfarm payrolls reportu odrazili nahor, no neudržali sa tam a po pár hodinách klesli, keď sa k slovu znova na trhoch prihlásili obavy z druhej vlny koronavírusu.Podobne reagovali aj ostatné časti dlhopisového trhu.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa dostávalo do defenzívy pri konštruktívnej nálade na trhoch a po zverejnení rekordného nonfarm payrolls reportu z amerického trhu práce za jún. Straty však boli limitované rizikom druhej vlny koronavírusu, keď počet novoinfikovaných v niektorých štátoch USA je rekordným. Ropa sa takisto posúvala na vyššie úrovne, keď sa zvyšuje dopyt po nej a ponuka klesá pre obmedzovanie ťažby OPECom+ ako aj zatváraním mnohých severoamerických vrtov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa posilňoval naprieč devízovými trhmi, keď profitoval jednak zo silného júnového nofarm payrolls reportu z amerického trhu práce, a jednak pre pretrvávajúce obavy z druhej vlny koronavírusu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

Hlavným včerajším makrozverejnením bol júnový nonfarm payrolls report z amerického trhu práce, ktorý ukázal na rekordný prírast pracovných miest 4,8 milióna po 2,7 miliónoch za máj. Americký trh práce sa tak začína spamätávať z koronašoku rýchlejšie ako boli predpoklady, keď sa oživuje spoločenský a ekonomický život a postupne sú uvoľňované reštrikcie na zastavenie šírenia sa COVIDU- 19. Miera nezamestnanosti v USA klesla na 11,1 percenta z májových 13,3 percenta pri raste participácie na pracovnom trhu na 61,5 percenta z májových 60,8 percenta. Okrem toho z USA dorazili aj pravidelné týždenné štatistiky nových a pokračujúcich žiadostí o podporu v nezamestnanosti. Nové dosiahli za týždeň končiaci sa 26. júnom 1,43 milióna, čo je ďalší pokles oproti predchádzajúcemu týždňu, keď sa pohybovali na úrovni 1,48 milióna. Pokračujúce žiadosti za týždeň končiaci 19. júnom dosiahli 19,29 milióna, čo je mierny nárast oproti predchádzajúcemu obdobiu na úrovni 19,23 milióna. Aj tvrdé dáta podnikových objednávok z USA za máj ukazujú na oživovanie sa výrobnej aktivity, keď rástli medzimesačne o 8,0 percenta po aprílovom poklese o 13,5 percenta. Ďalším číslom, ktoré bolo včera v USA zverejnené bola májová bilancia zahraničného obchodu, ktorá narástla na -54,6 miliardy dolárov z aprílových 49,8 miliardy dolárov. Stál za tým pokles exportu na najnižšie úrovne od novembra 2009.

Včera bola na úrovni eurozóny zverejnená miera nezamestnanosti za máj, ktorá narástla na 7,4 percenta z aprílových 7,3 percenta. Ide o menší nárast ako odhadoval konsenzus trhu (7,8 percenta), keď rôzne protekcionistické opatrenia a štátna pomoc firmám či efektívny systém kurzarbeit v Nemecku bránia raketovému prepúšťaniu počas koronaproblémov na rozdiel od oveľa menej zviazaného a liberálnejšieho pracovného trhu v Spojených štátoch.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

Už v skorých ranných hodinách bol zverejnený súkromný prieskum Caixin PMI v sektore služieb v Číne za jún, ktorý ukázal zlepšenie sa nálady na 58,4 bodu (rekordné maximá)  z májových 55,0 bodu. Následne kompozitný PMI dosiahol takisto rekordnú hodnotu 55,7 bodu oproti májovým  54,5 bodom. Ide o ďalšie čísla, ktoré ukazuje, že čínska ekonomika zo seba viac menej úplne striasla koronaproblémy.

Okrem toho budú dnes naprieč Európou zverejnené finálne čísla PMI služieb za jún ako aj kompozitný PMI, ktoré by mali potvrdzovať pokračovanie rastu aktivity, hoci celkovo je stále v kontrakčnom pásme.

Zo Spojených štátov dnes nebudú zverejnené žiadne dáta, keďže lokálne trhy sú zatvorené a je tam de facto deň pracovného pokoja pred sobotňajším štátnym sviatkom- Dňom nezávislosti.

ZAUJALO NÁS

Futbalovým klubom v Európe hrozia miliardové výpadky príjmov.

Podľa analýzy Deutsche bank by TOP 20 európskych futbalových klubov z najväčšími príjmami mohlo v ešte neskončenom ročníku 2019/2020 prísť o 1,2 až 2,8 miliardy eur príjmov v dôsledku výpadkov spätých z renegociáciou televíznych vysielacích zmlúv, nižších príjmov z reklamy a straty príjmov z predaja vstupeniek, keď sa zápasy musia hrať pred prázdnym publikom, či pre to, že niektoré súťaže (ako napríklad francúzska liga) boli predčasne ukončené. Len straty FC Barcelona, ako klubu s najväčšími príjami (841 miliónov eur z minulej sezóny) by sa mohli pohybovať v rozmedzí 120 až 260 miliónov eur.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial