Piatok 20. októbra. Meniny má Vendelín

Ranný prehľad trhov 3. 8. 2017

Investície 03.08.2017 | 09:25 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Americký akciový index Dow Jones prvý krát v histórii pokoril 22-tisícovú métu.
  • Dopyt po benzínoch v USA dosiahol historické maximá.
  • John Williams z Fedu vidí normálnu úrokovú sadzbu na 2,5-pecentnej úrovni.

AKCIOVÉ TRHY

Európske akciové trhy v stredu klesli, keď bola zverejnená séria horších ako očakávaných korporátnych výsledkov vrátane ťažiarskej firmy Rio Tinto či francúzskej banky Societe Generale. Americký index Dow Jones prepisoval historické maximá a prvý krát sa dostal nad métu 22-tisíc bodov po tom, ako technologický gigant Apple reportoval silné kvartálne hospodárske výsledky a jeho výhľad na nasledujúce štvrťroky bol lepší ako čakali analytici.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch len stagnovali, keď im chýbal výraznejší impulz pre pohyb. Obchodníci čakajú na piatkový júlové nonfarm payrolls report z trhu práce.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato podobne ako ceny dlhopisov len stagnovalo. Ropa sa odrazila nahor, keď dopyt po benzínoch v USA dosiahol historické maximá.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár pokračoval v oslabovaní sa voči väčšine hlavných svetových mien. Vzájomný výmenný kurz k euru sa dostal až na 1,1868, čo je najslabšia hodnota od januára 2015, keď trhy neveria, že Fed by mohol zvyšovať sadzby takým tempom ako naznačil v dot-plot grafe.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera boli z eurozóny zverejnené len júnové ceny výrobcov, ktoré na medzimesačnej báze poklesli o 0,1 percenta a na medziročnej báze spomalili dynamiku rastu z 3,4 percenta na 2,5 percenta.
  • V Spojených štátoch bol publikovaný júlový ADP report tvorby pracovných miest súkromným sektorom, ktorý ukázal prírastok 178 tisíc pracovných miest, čo bolo 12-tisíc pod konsenzom. No na druhej strane júnové číslo bolo revidované nahor o 33-tisíc na 191-tisíc.
  • Včera mal vystúpenie šéf sanfranciského Fedu John Williams, ktorý povedal, že nová „normálna“ (v zmysle neutrálna) úroková sadzba je 2,5 percenta. Okrem toho naznačil, že bude primerané začať s normalizáciou nafúknutej bilancie Fedu na jeseň. Jeho kolegyňa Loretta Mesterová povedala, že znižuje odhad udržateľnej miery nezamestnanosti z 5,0 percenta na 4,75 percenta. Toto číslo je však vyššie ako súčasná miera.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené júlové čísla súkromného prieskumu nálady v sektore služieb Caixin PMI, ktoré ukázali na akceleráciu aktivity oproti júnu. Kompozitný PMI sa v júli oproti júnu v zásade nezmenil a je nad 50-bodovou hranicou oddeľujúcou rast aktivity od spomaľovania.
  • Dnes bude naprieč Európou zverejnená finalizácia júlových indexov nákupných manažérov (PMI) v službách a kompozitný PMI a okrem toho zasadá Bank of England.
  • V Spojených štátoch budú takisto publikované finálne čísla PMI v službách ako aj konkurenčný ukazovateľ ISM nevýrobného sektora za júl. Okrem toho budú zverejnené júnové podnikové objednávky a pravidelné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

ZAUJALO NÁS

Rizikové prirážky katalánskych dlhopisov rastú

Na 1. októbra tohto roka vypísala katalánska regionálna vláda referendum o odtrhnutí sa regiónu od Španielska, hoci Madrid povedal, že toto hlasovanie bude blokovať. S blížiacim sa termínom udalosti rastie nervozita na dlhopisových trhoch katalánskych regionálnych dlhopisov, ktorých riziková prirážka voči španielskym vládnym sa zvyšuje. Napríklad dlhopis, ktorý maturuje v roku 2018 nesie výnos 1,56 percenta, kým pred mesiacom to bolo len 0,9 percenta.

Španielske dlhopisy so splatnosťou do 12 mesiacov pritom nesú záporný výnos okolo 0,4 percenta. Agentúra S&P v marci minulého roka znížila rating Katalánska z „BB-„ na „B+“ pre slabnúci finančný manažment, vysokú zadlženosť ako aj pre politické napätie, keďže Katalánsko je finančne závislé od centrálnej vlády.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *