Utorok 22. septembra. Meniny má Móric

Ranný prehľad trhov 3. 8. 2020

Investície 03.08.2020 | 09:31 0 Komentárov
 • Wall Street v piatok rástla v reakcii na zverejnenie supersilných kvartálnych výsledkov technologických firiem ako Apple, Facebook či Amazon.
 • Big Tech spoločnosť Apple sa vďaka piatkovému rastu o vyše 10 percent stala firmou s najväčšou trhovou kapitalizáciou na svete, ktorá presiahla 1,8 bilióna dolárov, čím prekonala aj saudskoarabský ropný gigant Aramco.
 • Zlato sa pre pokles výnosov bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov posunulo v piatok na nové historické maximá nad 1990 dolárov, pričom futures sa miestami obchodovali nad 2000-dolárovou métou.
 • Ekonomika eurozóny, EÚ a Spojených štátov zaznamenala v druhom štvrťroku rekordný pokles v dôsledku koronakrízy.

AKCIOVÉ TRHY

Wall Street sa v piatok dokázala striasť z úvodných strát prameniacich z obáv o vädnutie ekonomického oživovania sa v Spojených štátoch pre prichádzajúcu druhú vlnu koronavírusu. Nahor ich ťahala predovšetkým solídna kvartálna podniková výsledková sezóna, najmä čo sa týka supersilných čísel veľkých technologických firiem ako Apple, Facebook či Amazon, ale aj Alphabet. Európske burzy končili však v stratách, keď na nich absentujú tieto Big Tech mená a prevážil na nich faktor obavy, či sa súčasné tempo ekonomickej aktivity po koronašoku udrží, najmä po zverejnení rekordného poklesu HDP EÚ a eurozóny za druhý kvartál.

DLHOPISOVÉ TRHY

Rast skepsy medzi trhovými hráčmi ohľadne udržania oživovania sa ekonomiky z dna koronakrízy v dôsledku toho, že koronavírus nie je úplne pod kontrolou najmä v USA tlačil nadol výnosy bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov. Krátky koniec americkej výnosovej krivky sa dokonca posunul na rekordné dno, s trojročným výnosom na 0,12 percentách. Prispeli k tomu aj správy o tom, že Demokrati a Republikáni sú zatiaľ ďaleko od dohody na ďalšom fiškálnom stimule. Navyše negatívne pôsobilo aj zverejnenie rekordného poklesu HDP ekonomík USA a EÚ za druhý kvartál, v dôsledku koronašoku.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa v piatok posunulo po jednodňovej prestávke na nové historické maximá nad 1990 dolárov, pričom futures sa chvíľu obchodovali nad okrúhlou métou 2000 dolárov. Jednoducho na trhoch rastie dopyt po bezpečných prístavoch pri raste pochybností o udržanie súčasného odrazu ekonomickej aktivity z dna koronakrízy. K tomu sa pridávajú záporné reálne úrokové sadzby pri uvoľnenej menovej politike a kvantitatívnom uvoľňovaní, ktoré sa stáva novým normálom. Investori navyše očakávajú, že takéto prostredie tu bude ešte dlho, keďže veľké fiškálne stimuly na zmiernenie dopadov koronašoku boli financované na dlh a na to, aby ho vlády dokázali manažovať budú potrebovať pomoc centrálnych bánk vo forme finančnej represie, kde sú nominálne úrokové sadzby nižšie ako inflácia. Ropa sa v piatok dokázala pozviechať a odraziť, keď benefitovala zo správ, ktoré ukázali na rekordný pokles americkej ťažby v máji. Tento faktor dokázal vykompenzovať obavy zo spomaľovania sa obnovy ekonomiky, a teda aj dopytu po komodite, po koronašoku.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár v piatok pokračoval vo výraznom poklese voči košu hlavných svetových mien a voči euru sa krátko obchodoval dokonca na 119 centoch na najslabších úrovniach od mája 2018. Stoja za tým signály spomaľovania oživovania sa americkej ekonomiky v dôsledku druhej vlny koronavírusu, pričom zvyšok vyspelého sveta má COVID-19 zvládnutí lepšie ako Američania. Navyše euro stále profituje z dohody lídrov EÚ na záchrannom fonde obnovy, keďže viac prerozdeľovania peňazí prostredníctvom tohto inštrumentu zo severu Únie na juh znamená z okamžitého hľadiska nižšie riziko pravdepodobnosti bankrotov krajín na jej periférii.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • V piatok ráno boli z Číny zverejnené oficiálny štátne prieskumy aktivity PMI za júl, ktoré ukázali na zlepšenie sa sentimentu vo výrobnom sektore na 51,1 bodu z júnových 50,9 bodu.
 • Hlavným makročíslom z Európy v piatok bol prvý rýchly odhad rastu HDP eurozóny za druhý kvartál, ktorý ukázal na medziročný pokles o 15,0 percenta a na medziročnej báze o 12,1 percenta v dôsledku koronašoku. Ide o najhlbší pád ekonomiky eurozóny (a aj EÚ) v histórii meraní (od roku 1995). Z eurozóny okrem toho dorazil prvý rýchly odhad rastu spotrebiteľských cien za júl, ktorý ukázal na mierne zrýchlenie inflačných tlakov (0,4 percenta medziročne vs. 0,3 percenta v júni), pri raste jadrovej inflácie na 1,2 percenta medziročne po 0,8-percentnej dynamike v júni, čo prekonalo očakávania. Výška inflácie je však stále ďaleko za cieľom ECB.
 • V piatok bol publikovaný aj predbežný rýchly odhad rastu HDP Spojených štátov, ktoré v dôsledku koronakrízy takisto zaznamenali rekordný pokles. Na medzikvartálnej anualizovanej báze klesol o 32,9 percenta. Po upravení na „európsku metodiku“, resp. klasický medzikvartálny (neanualizovaný pokles) sa však americká ekonomika scvrkla „len“ o 9,6 percenta a na medziročnej báze o 7,0 percenta. V Spojených štátov boli takisto okrem čísel HDP zverejnené aj inflačné dáta na základe PCE indexov za jún, ktoré ukázali takisto určité zrýchlenie sa tempa rastu, no 0,8-percentné tempo po 0,5-percentnej dynamike za máj stále ukazuje na, z hľadiska cieľa menovej politiky, nízke inflačné tlaky. Najmä keď jadrová inflácia mierne spomalila tempo rastu na 0,9 percenta z májových 1,0 percenta. V USA boli v závere týždňa zverejnené aj júnové dáta osobných príjmov, ktoré na medzimesačnej báze klesli o 1,1 percenta po 4,4-percentách v máji, čo je pozitívny signál pre možné oživenie sa spotreby. Osobné výdaje v USA na medzimesačnej báze za rovnaké obdobie koniec koncov rástli 5,6-percentným tempom po 8,5-percentnom skoku v máji (aj vďaka bázickému efektu aprílového dna koronakrízy). Ďalší makroúdaj, ktorý dorazil z USA v piatok bol prieskum aktivity Chicago PMI za júl, ktorý ukázal na razantné zlepšenie sa na 51,9 bodu z júnových 36,6 bodu. Okrem toho bola zverejnená finalizácia júlovej spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity na úrovni 72,5 bodu, čo je určitý ústup z 78,1-bodovej úrovne z júna, za čím zrejme stojí príchod druhej vlny koronavírusu do USA.
 • Cez víkend vyhlásil americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo, že  Biely dom prijme viacero opatrení proti čínskym softvérových firmám, ktoré predstavujú riziko pre národnú bezpečnosť. Už v piatok pritom prezident Donald Trump povedal, že zvažuje zákaz čínskej aplikácie TikTok v krajine.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Už v skorých ranných hodinách bol zverejnený júlový prieskum Caixin PMI výrobného sektora v Číne, ktorý ukázal ďalšie zlepšenie sa aktivity na 52,8 bodu z júnových 51,2 bodu.
 • V priebehu dopoludnia budú zverejnené finálne čísla PMI výrobného sektora naprieč Európou a popoludní aj PMI výroby z USA za júl. Okrem toho bude  z USA publikovaný aj prieskum ISM výrobného sektora za júl, kde sa očakáva zlepšenie už tretí mesiac po sebe.
 • Večer budú mať vystúpenia americkí centrálni bankári Charles Evans a James Bullard.
 • Naďalej prebieha v plnom prúde kvartálna korporátna výsledková sezóna.

ZAUJALO NÁS

Rekordné dno dlhopisov

Priemerný globálny dlhopisový výnos dosiahol podľa indexu Bloomberg Barclay´s Global_Aggregate Yield to Worst nové historické dno na úrovni 0,84 percenta.  Stojí za tým najmä kvatitatívne uvoľňovanie centrálnych bánk. Ak preto sa objem negatívne úročených dlhopisov blíži k historickému maximu z roku 2019 a dosahuje necelých 16 biliónov dolárov a ceny zlata atakujú 2000-dolárovú métu.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial