Piatok 10. apríla. Meniny má Igor

Ranný prehľad trhov 3. 9. 2019

Investície 03.09.2019 | 10:16 0 Komentárov
  • Ak dnes britskí poslanci zahlasujú proti tvrdému brexitu, v krajine sa pravdepodobne uskutočnia predčasné voľby 14. októbra.
  • Finálne čísla prieskumov PMI vo výrobnom sektore za august z eurozóny ukázali mierne zlepšenie sa nálady.
  • Washington a Peking sa nevedia dohodnúť na termíne septembrových obchodných rokovaní.

AKCIOVÉ TRHY

Včera sa v USA z dôvodu osláv sviatku práce „Labor Day“ neobchodovalo. Európske trhy mierne stúpali, keď investori priaznivo vnímali správy o spomalení poklesu výrobnej aktivity v Číne aj Európe. Politická situácia vo Veľkej Británii a rast rizika predčasných volieb a ešte väčšieho chaosu okolo brexitu však optimizmus čiastočne tlmila. Najúspešnejším sektorom boli finančné služby, ktoré si pripísali 0,9 percenta. Naopak najviac strácali technológie, ktoré stratili 0,6 percenta. Akciovým trhom v Európe vládol Londýn, ktorý si pripísal cez jedno percento, keď bol živený prudkým oslabením libry.

DLHOPISOVÉ TRHY

Prázdniny mal aj americký dlhopisový trh. Európske dlhopisové výnosy poväčšine stagnovali až na Veľkú Britániu, kde prudko padali pre rastúce obavy z tvrdého brexitu.

KOMODITNÉ TRHY

Obavy zo spomalenia globálneho hospodárstva vyvolaného zintenzívnením obchodnej vojny medzi USA a Čínou, udržali ceny zlata v blízkosti šesťročných maxím, keď si aj napriek silnejšiemu doláru pripísalo viac ako pol percenta. Ropa vykázala zmiešané obchodovanie, keď americká ľahká ropa WTI zostala okolo nuly, ale výraznejšie strácala ropa Brent, ktorá ostrejšie zareagovala na zavedenie ciel, aby v obavách z ďalšieho spomaľovania dopytu po energii nakoniec odpísala takmer tri percentá. Trh naďalej ťaží aj rastúca augustová produkcia kartelu OPEC a jeho spojencov.

DEVÍZOVÉ TRHY

Americký dolár ďalej posilňoval, keď ťažil predovšetkým zo slabosti svojich konkurentov. Euro kleslo na nové dvojročné minimum pod hranicou 110 dolárových centov, keď stále slabé ekonomické údaje z EÚ, v podobe indexov nákupných manažérov, podčiarkli očakávania, že ECB zakročí uvoľnením svojej menovej politiky. Spoločnej európskej mene neprialo ani súperenie britských zákonodarcov o kontrolu nad rokovaním o vystúpení krajiny z EÚ, ktoré však ešte viac zasiahlo libru, ktorá prudko oslabovala z prehlbujúcich sa obáv z tvrdého brexitu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera boli zverejnené augustové finálne čísla PMI výrobného sektora naprieč Európou, ktoré len potvrdili jeho slabosť a kontrakčnú úroveň. PMI výroby v Nemecku na úrovni 43,5 bodu, no predstavuje to marginálne zlepšenie sa oproti júlu. 47,0- bodová hranica v eurozóne je síce takisto tragická úroveň, no o niečo lepšia ako v júli. Sme však veľmi opatrní v hodnotení toho, že ide konečne o obrat sentimentu.
  • Britský premiér Boris Johnson vo včerajšom vystúpení zdôraznil, že krajina nebude žiadať o odklad termínu brexitu, ktorý je stanovený na 31. október. Vyzval vlastných poslancov Konzervatívnej strany, aby nehlasovali proti tzv. tvrdému brexitu a jeho odkladu. Všeobecne sa však špekuluje, že ak zákonodarcovia zahlasujú proti tvrdému brexitu, premiér vypíše na 14. októbra parlamentné voľby (áno potrebuje súhral dvoch tretín dolne komory parlament, ale to by mala byť formalita). Libra reagovala na tieto špekulácie výrazným oslabením sa.
  • Zaujímavou správou včerajšieho dňa bolo, že Spojené štáty a Čína sa nevedia dohodnúť na septembrovom termíne obchodných rokovaní, čo len podčiarkuje nervozitu a nepredvídateľnosť vývoja okolo obchodnej vojny.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • V Európe nebudú dopoludnia zverejnené žiadne dôležitejšie makrodáta.
  • V USA budú po predĺženom víkende pre Sviatok práce zverejnené finálne dáta prieskumu nálady vo výrobnom sektore podľa PMI za augusta a aj augustový prieskum ISM výrobného sektora.

ZAUJALO NÁS

Boháči menej míňajú

Bohatí Američania v obavách z možnej recesie začali obmedzovať celú škálu svojich výdavkov, od realít až po šperky. Aj napriek rastúcej spotrebe strednej vrstvy, náhly pokles výdavkov bohatých, by sa mohol preliať viac do reálnej ekonomiky a byť tak ďalšou brzdou hospodárskeho rastu. Trh luxusných nehnuteľností zažíva najhorší rok od finančnej krízy. Nepriaznivo sa darí aj luxusným obchodným domom. Stagnuje predaj luxusných automobilov. Dražby umeleckých predmetov poklesli na niekoľkoročné minimá. Predaj aukčnej siene Sotheby’s klesol medziročne o 10 percent a Christie’s až o 22 percent. Stráženie si peňaženiek bohatých Američanov však znamenalo, že v priebehu posledných dvoch rokov sa ich úspory viac ako zdvojnásobili.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *