Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Ranný prehľad trhov 3. augusta

Investície 03.08.2016 | 09:10 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Akciové trhy v Európe a v USA klesali, opäť zavážila ropa.
  • Euro voči doláru včera stúplo už na päťtýždňové maximá.
  • Japonská vláda schválila balík fiškálnych stimulov.
  • Krajiny zvyšujú svoje zásoby zlata.

Akciové trhy

Európske akciové trhy zatvárali v utorok hlboko v negatívnom teritóriu, keď na investorský sentiment opätovne vplývali obavy ohľadom zdravia európskych bánk. Náladu nezlepšili ani ďalšia séria korporátnych výsledkov, pričom zavážil aj ďalší pokles cien ropy. Nedarilo sa ani americkým akciovým trhom, kde index Dow Jones počas dňa strácal až 150 bodov a zatvoril v červenom už siedmy deň v rade. Ústup investorov z drahých akcií podporil aj ďalší pokles cien ropy, pričom index S&P 500 včera prelomil aj technickú hranicu podpory.

Dlhopisové trhy

Výnosy európskych ako aj amerických vládnych dlhopisov včera hromadne narástli. Na pokles cien bezpečne vnímaného vládneho dlhu včera vplývalo prekvapivé rozhodnutie japonskej vlády stimulovať ekonomiku krajiny jedným z najväčších balíčkov od globálnej finančnej krízy.

Komoditné trhy

Zlato včera pokračovalo v raste a cena futures kontraktu stúpla už nad 1370 dolárov, pričom spotová cena zotrvala blízko hodnoty 1360 dolárov. Zlato rástlo vďaka poklesu akcií v Európe ako aj v USA či oslabeniu dolára voči euru z dôvodu poklesov stávok na zvyšovanie sadzieb Fedom v blízkej dobe. Darilo sa aj ostatným vzácnym kovom ako paládium či platina. Ceny ropy na oboch brehoch Atlantiku včera pokračovali v poklese, pričom americká ropa WTI zatvorila pod úrovňou 40 dolárov za barel po prvý krát od apríla. Previs ponuky nad dopytom spolu s prebytkom ropných produktov tlačí na cenu čierneho zlata aj v Európe, pričom európska ropa Brent zatvorila v blízkosti 42 dolárov za barel.

Devízové trhy

Euro voči doláru včera stúplo už na päťtýždňové maximá, keď dolár voči košu svetových mien klesol už na šesťtýždňové minimá. Dolár oslabujú očakávania, že Fed môže oddialiť zvyšovanie sadzieb, z dôvodu horších ako očakávaných makrodát z posledného obdobia. Euro voči doláru stúplo už nad 112 dolárových centov.

Dôležité správy z ekonomiky

Japonský kabinet premiéra Šinzo Abeho včera schválil vládny balíček ekonomických stimulov, ktorý obsahuje 7,5 bilióna jenov (66,2 miliardy eur) nových výdavkov. Program, ktorý má za cieľ stimulovať japonskú ekonomiku, je pri celkovej plánovanej veľkosti 28 biliónov jenov (247 miliárd eur) v Japonsku jedným z najväčších od nedávnej globálnej finančnej krízy. Spomínaná čiastka bude počas nasledujúcich rokov namierená napríklad na vládne investície do infraštruktúry, ako vylepšenia v prístavoch pre zahraničné výletné lode či výstavbu zariadení pre spracovanie jedla s cieľom zvýšenia exportov farmárskych produktov. Vláda plánuje počas fiškálneho roka končiaceho v marci priamo minúť ešte 4,6 bilióny jenov (40,6 miliardy eur), resp. 0,9 percenta japonského HDP. Japonsko sa tak pod taktovkou Abeho dostáva na čelo ústupu od úsporných opatrení a späť k uvoľnenej fiškálnej politike. 
Index nákupných manažérov vo výstavbe Veľkej Británie za júl klesol z 46 bodov na 45,9 bodu, najnižšie od roku 2009. Spoločnosti poukazujú na neistotu v sektore, ktorá má negatívny vplyv na ich objednávky. Všetky komponenty spomínaného indexu, ktoré zahŕňajú domy, komerčné stavby a infraštruktúru, sa nachádzajú pod úrovňou 50 bodov, signalizujúc recesiu. Séria slabých makrodát z britských ostrovov zvyšuje pravdepodobnosť uvoľnenia monetárnej politiky Bank of England už tento štvrtok.
Spotrebiteľské výdavky v USA rástli v júni viac ako sa očakávalo, keď domácnosti míňali viac na tovary a služby, čo by mohlo signalizovať pokračujúcu silnú spotrebu v USA. Spotrebiteľské výdavky, tvoriace viac ako 70 percent ekonomickej aktivity USA, narástli v júni medzimesačne o 0,4 percenta čo je rovnako ako v máji, pričom trh očakával rast 0,3 percenta. Príjmy v júni rovnako zotrvali na májovej hodnote, keď rástli 0,2-percentným tempom. Osobné výdavky spotrebiteľov tak v júni predbehli osobné príjmy, nútiac tak americké domácnosti načrieť viac do svojich úspor či využiť kredit.
Index jadrových cien výdavkov osobnej spotreby (PCE), dôležitého meradla inflácie, v júni v USA rástol len 0,1 percentným tempom, pri očakávaniach o raste na úrovni 0,2 percenta. Medziročný hlavný ako aj jadrový index zotrvali bez zmeny, čo poukazuje na slabú infláciu v USA a môže tak oddialiť zvyšovanie sadzieb Fedom.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Dnešný makrokalendár sa v Európe bude sústreďovať na finalizáciu júlových čísiel indexov nákupných manažérov v službách ako aj júlových kompozitných indexov, zahŕňajúcich aj nedávno zverejnený  sektor výroby.
  • Spomínané indexy budú zverejnené aj za eurozónu ako celok. Investorov môžu za eurozónu ako celok okrem toho zaujať aj júnové čísla maloobchodných tržieb.
  • V Spojených štátoch sa pozornosť trhu bude sústreďovať na júlové čísla ADP reportu zmeny nezamestnanosti, pričom podobne ako v Európe zaujme júlový index PMI v službách a konkurenčný ISM index.

Zaujalo nás

Krajiny zvyšujú svoje zásoby zlata

Čína a Rusko aktívne rozširujú svoje zásoby zlata, najmä ako ochranu pred rastúcou silou amerického dolára, v ktorom je tento drahý kov denominovaný. Tieto krajiny sa radia na prvé a tretie miesto v produkcii zlata a v rebríčku svetových zlatých rezerv na šieste a siedme miesto. Pri dnešnej miere rastu ich zásob zlata, by im trvalo približne šesť rokov aby sa vyrovnali krajinám na štvrtom a piatom mieste, teda Francúzsku a Taliansku. Čína minulý rok odhalila svoje zásoby zlata vo výške 1658 ton k júnu 2015. 

Peking tak po šiestich rokoch prelomil svoje mlčanie, keď posledná oficiálna hodnota predstavovala 1054 ton. Pre porovnanie USA má 8134 ton zlata, nasleduje ho Nemecko s 3380 tonami. Medzinárodný menový fond má 2814 ton, Taliansko 2452 ton, Francúzsko 2436 ton, Čína 1808 ton a Rusko 1499 ton oficiálnych zásob zlata. Vyplýva to z oficiálnych dát od Medzinárodného menového fondu. Podľa štatistík od World Gold Council, svetové rezervy zlata narástli minulý rok o 702,5 tony, oproti 176,7 tony v roku 2014. V decembri tak dosiahli 32 733 ton, čo je najviac od roku 2002.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *