Sobota 15. decembra. Meniny má Ivica

Ranný prehľad trhov 3. novembra

Investície 03.11.2016 | 08:40 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Blížiace sa prezidentské voľby v Spojených štátoch dominujú na trhoch.
  • Fed včera podľa očakávaní nezmenil nastavenie menovej politiky.
  • Miera nezamestanosti v Nemecku na nových minimách od znovuzjednotenia.
  • Ropa ďalej klesá pri raste produkcie OPECu.

Akciové trhy

Akciové trhy na oboch brehoch Atlantiku končili stredajšie obchodovanie v stratách pre pokračujúci rast nervozity pred budúcotýždňovými prezidentskými voľbami v Spojených štátoch ako aj pre pokles cien ropy. To, že Fed včera nezmenil nastavenie menovej politiky trhy v zásade nijako neovplyvnilo, keďže išlo o široko očakávaný výsledok.

Dlhopisové trhy

Zvyšujúca sa averzia voči riziku pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami v USA, ako aj pokles cien ropy, čo znižuje inflačné tlaky, sa pretavil do rastu cien bezpečných aktív v podobe štátnych dlhopisov USA či Nemecka.

Komoditné trhy

Zlato sa posunulo nad 1300-dolárovú hranicu, keď bolo ďalším beneficientom zo zvýšenej volatility na trhoch. Naďalej ho podporuje obnovenie vyšetrovania FBI ohľadne neautorizovaného používania súkromného emailového serveru americkej prezidentskej demokratickej kandidátky Hillary Clintonovej z čias, keď bola ministerkou zahraničných vecí.

To zvyšuje šance na zvolenie kontroverzného republikána Donalda Trumpa. Ropa ďalej klesala, keď ju nadol stiahol najväčší týždenný nárast jej amerických zásob v histórii ako aj rastúca produkcia krajín OPECu. Obchodníci pritom čoraz viac pochybujú, že sa združenie koncom mesiaca definitívne dohodne na obmedzení ťažby ropy.

Devízové trhy

Dolár bol aj včera v defenzíve voči hlavným svetovým menám, keď sa trhy obávajú možného víťazstva republikána Donalda Trumpa v prezidentských voľbách, s ktorým je spojených príliš veľa „neznámych neznám“. Euro sa tak posilnilo až k 111 dolárovým centom.

Dôležité správy z ekonomiky

Štandardne býva zasadnutie Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC) amerického Fedu pozorne sledovaná udalosť. Včera síce trh akoby zo zvyku sledoval jeho výsledok a nezmenenie nastavenia menových podmienok, no nebol z toho vôbec vzrušený vzhľadom k tomu, že panoval na ňom široký konsenzus o tom, že Fed necelý týždeň pred prezidentskými voľbami nič neurobí.Vyhlásenie po zasadnutí sa príliš nezmenilo od toho septembrového a Fed si vytvoril dobrú prípravu pre to, že tak urobí s najväčšou pravdepodobnosťou v decembri.
Miera nezamestnanosti v Nemecku v októbri klesla na rekordné minimá, keď sa ich počet znížil o 13-tisíc na 2,662 milióna, v percentuálnom vyjadrení pokles o jednu desatinu na 6,0 percenta. Zverejnenie tak výrazne prekonalo očakávania poklesu o tisíc. Nezamestnanosť tak klesla na najnižšie hodnoty od zjednotenia krajiny. Finalizovaný index nákupných manažérov vo výrobnom sektore Nemecka v októbri len mierne poklesol o jednu desatinu bodu na 55 bodov, ostávajúc tak stále relatívne vysoko nad hranicou 50 bodov deliacich expanziu od recesie. Nemecko tak pravdepodobne zaznamená silnejší štvrtý kvartál vzhľadom na silný sentiment vo výrobnom aj nevýrobnom sektore, nasledujúc tak neistotu z brexitu a očakávaného spomalenia svetovej ekonomiky.
Súkromný sektor USA v októbri podľa spoločnosti ADP zvýšil počet zamestnaných o 147 tisíc, napriek očakávaniam rastu o 154 tisíc. Report predchádza oficiálnemu mesačnému zverejneniu v piatok, ktoré očakáva rast v októbri na úrovni 175 tisíc, čo pravdepodobne vráti mieru nezamestnanosti opäť na 4,9 percenta. Solídne dáta z trhu práce pokračujú v poskytovaní argumentov jastrabích členov Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC), ktorí chcú zvýšiť úrokovú sadzbu v decembri.

Kľúčové očakávané udalosti

  • Už v skorých ranných hodinách bol zverejnený októbrový prieskum nálady v sektore služieb (PMI) z Číny podľa Caixin spolu s kompozitným ukazovateľom (za výrobný a nevýrobný sektor spolu) od rovnakej organizácie, ktorý ukázal na zlepšenie sa sentimentu oproti predošlému mesiacu.
  • Dnes budú napriek Európou zverejnené septembrové čísla miery nezamestnanosti. Vo Veľkej Británii sa pozornosť trhov bude sústreďovať na zasadnutie Bank of England, pričom z ECB bude mať prejav šéf nemeckej Bundesbanky Jens Weidmann.
  • Na druhej strane Atlantiku v USA bude trhy zaujímať predovšetkým októbrový prieskum sentimentu v nevýrobnom sektore podľa ISM (ISM Non- manufacturing) spolu s konkurenčným ukazovateľov PMI služieb za rovnaký mesiac. Okrem toho budú zverejnené aj septembrové podnikové objednávky a pravidelné týždenné nové a pokračujúce žiadosti o podporu v nezamestnanosti.

Zaujalo nás

Youtube a nemeckí umelci zakopali vojnovú sekeru

Tisíce videí boli odblokované pre nemeckých užívateľov platformy YouTube, po dohode s organizáciou Gema, ktorá zastupuje práva tvorcov obsahu. Sedem rokov tiahnuci sa súdny proces o licenciách skončil výhrou pre umelcov. Približne 70-tisíc umelcov tak bude za svoj chránený obsah získavať odmeny za ich zverejňovanie na YouTube. Súd totiž uznal YouTube zodpovedný za monitorovanie zneužití autorských práv.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *