Piatok 19. októbra. Meniny má Kristián

Ranný prehľad trhov 3. októbra

Investície 03.10.2016 | 10:26 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

  • Špekulácie, že Deutsche Bank by mala dostať nižšiu pokutu v USA pomohli piatkovému odrazu na akciových trhoch.
  • Zníženie averzie voči riziku sa pretavilo do poklesu ceny zlata.
  • Veľká Británia chce aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy o vystúpení z EÚ do konca marca 2017.

Akciové trhy

Európske akciové otvárali v piatok v stratách v dôsledku pokračovania nervozity okolo Deutsche Bank. Vývoj sa však otočil a burzy sa odrazili po špekuláciách, že banka sa dohodla s americkým ministerstvom spravodlivosti na udelení o vyše 60 percent nižšej pokuty oproti pôvodným 14 miliardám dolárov za predaje cenných papierov naviazaných na hypotéky. Z tejto správy čerpala pozitívnu energiu aj Wall Street, ktorej pomohlo aj zverejnenie silných septembrových dát Chicagom PMI a finalizácie spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za rovnaký mesiac. 
 

Dlhopisové trhy

Pokles averzie voči riziku pri odraze akcií Deutsche Bank sa prelial aj do rastu výnosov amerických štátnych dlhopisov, pričom aj ceny nemeckých mali tendenciu klesať. Rast ich výnosov však bol limitovaný pri očakávaniach, že ECB zrejme ešte pristúpi k uvoľneniu menovej politiky. 

Komoditné trhy

Ceny zlata ako bezpečného prístavu klesali, čoho bezprostrednom príčinou bola úľava z toho, že pokuta, ktorú bude musieť zaplatiť Deutsche Bank v USA by nemala byť pre banku nakoniec likvidačná. Ropa pokračovala v raste, keď naďalej profitovala z predbežnej dohody zduženia OPECu obmedziť ťažbu, hoci Rusko je k dohode zatiaľ skeptické podobne ako napríklad investičná banka Goldman Sachs. 

Devízové trhy

Euro rástlo jasne nad 112 dolárových centov po nepotvrdených správach, že pokuta, ktorej čelí Deutsche Bank v USA by mala byť výrazne zredukovaná zhruba na 5,4 miliardy dolárov z pôvodných 14. 

Dôležité správy z ekonomiky

Dôvera spotrebiteľov Veľkej Británie podľa inštitútu GfK vzrástla v septembri o 6 bodov na –1. Spotrebiteľský sentiment sa tak dostáva na úrovne spred britského referenda o odchode z Európskej únie. Dôvodom je rast reálnych príjmov ako aj rekordne nízke úrokové sadzby, ktorými sa Bank of Englad snaží stimulovať ekonomiku. Finalizovaný hrubý domáci produkt Veľkej Británie za druhý kvartál rástol medzikvartálne v troch mesiacoch pred referendom za brexit o jednu desatinu percenta vyšším ako očakávaným tempom 0,7 percenta. Medziročný rast bol však revidovaný o jednu desatinu nižšie na 2,1 percenta. Zverejnené údaje indikujú že referendum zatiaľ nemalo očakávaný negatívny dopad na ekonomiku Veľkej Británie.

Index nákupných manažérov vo výrobe v Číne zverejnený nezávislou agentúrou Caixin v septembri indikoval mierny rast sentimentu na 50,1 bodov čo je len jednu desatinu nad hranicou deliacou expanziu od recesie.  Prieskum Caixinu je zameraný na menšie privátne firmy ktoré majú limitovaný prístup k pôžičkám a štátnej podpore a často sa líši od výsledkov vládneho prieskumu. Počas víkendu boli zverejnené aj oficiálne septembrové dáta PMI z Číny za sektor výroby aj služieb, ktorý sa udržal okolo augustových úrovní (v oboch prípadoch v pásme expanzie nad 50 bodmi) a teda možno hovoriť o určitej stabilizácii. Mnohé čínske lokálne vlády zároveň sprísnili pravidlá na kúpu nehnuteľností po tom, ako na národnej úrovni rastú ich ceny najrýchlejšie za ostatných šesť rokov. Cieľom je zabrániť bubline.

Nezamestnanosť eurozóny sa podľa augustového zverejnenia vytrvalo drží na päťročnom minime 10,1 percenta, napriek očakávaniam poklesu o jednu desatinu. Nad ostatnými krajinami vyčnieva najmä Grécko a Španielsko s 23,4 percentami a 19,5 percentami. Nemecko ukončuje zoznam krajín eurozóny s 4,2 percentami, no za EÚ je na tom najlepšie Česká republika s 3,9 percentami. Slovensko sa drží tesne pod priemerom s nezamestnanosťou 9,5 percenta. Odhad indexu spotrebiteľských cien v eurozóne v septembri vzrástol medziročne v súlade s očakávaniami o dve desatiny na úroveň 0,4 percenta. Odhad jadrového indexu spotrebiteľských cien v septembri medziročne poklesol o jednu desatinu percenta na 0,8 percenta. Jadrová inflácia je očistená o volatilné ceny potravín a energií.

Osobné príjmy v USA v auguste podľa očakávaní spomalili svoj rast na 0,2 percenta z 0,4 percenta z predchádzajúceho obdobia. Osobné výdavky v auguste stagnovali, napriek očakávaniam rastu 0,1 percenta. Jadrové výdavky osobnej spotreby v USA, spôsob merania inflácie, ktoré sleduje Fed v auguste vzrástôi o jednu desatinu na 1,7 percenta. Inflácia však stále ostáva pod hranicou dvoch percent, ktoré Fed určil ako jednu z cieľových hodnôt uťahovania monetárnej politiky. Výrobná aktivita stredného západu USA  (Chicago PMI) v septembri sa zlepšila nad očakávania o 2,2 bodu na 54,2 bodov

Počas víkendu britská premiérka Theresa Mayová na straníckej konferencii Konzervatívnej strany naznačila, že by Londýn by chcel aktivovať článok 50 Lisabonskej zmluvy o vystúpení z EÚ do konca marca 2017, čo by znamenalo, že vystúpenie by sa mohlo uskutočniť už v prvom štvrťroku 2019. Vláda zatiaľ vydáva signály podľa ktorých je kontrola migrácie dôležitejšia ako prístup na spoločný trh, čo nevíta britský podnikateľský sektor s úsmevom.

Kľúčové očakávané udalosti

Dnes bude naprieč Európou zverejnená séria finalizácii indexov nákupných manažérov (PMI) za september za sektor výroby, pričom v USA bude trhových hráčov viac zaujímať konkurenčný ukazovateľ ISM (index zásobovacích manažérov) za rovnaký mesiac. 

Zaujalo nás

Tajný alpský bunker plný zlata

Hlboko v švajčiarskych alpách, vedľa starého letiska, leží rozľahlý bunker ktorý pravdepodobne ukrýva najväčšie zásoby zlata na svete. Malé kovové dvere do granitovej skaly strážia ozbrojení vojaci. Za ďalšími dvomi dverami sa nachádzajú 3,5 tonové kovové dvere, ktoré sa otvárajú len po zadaní kódu, skene zreničiek a rozpoznania tváre. Za nimi sa nachádza spleť tunelov, ktoré kedysi využívala švajčiarska armáda. Vlastník tohto komplexu chce ostať v anonymite z bezpečnostných dôvodov. Tie sú dokonca tak prísne, že na každého klienta čo príjme, jedného alebo dvoch odmietne.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *