Pondelok 30. novembra. Meniny má Ondrej, Andrej

Ranný prehľad trhov 30. 10. 2020

Investície 30.10.2020 | 09:46 0 Komentárov
  • Prvý krát v histórii zasadnutí ECB včera centrálni bankári jednohlasne dopredu signalizovali, že na najbližšom mítingu v decembri ďalej uvoľnia menovú politiku vzhľadom k rýchlemu spomaľovaniu sa odrazu ekonomiky menovej únie pre druhú vlnu koronavírusu a rastúce deflačné tlaky.
  • Wall Street sa síce včera odrazila k čomu prispel aj rekordný rast HDP za tretí kvartál až 33,1-percentným anualizovaným medzikvartálnym tempom, no futures po zatvorení trhov masívne klesali, keď ich ťahal nadol technologický sektor po reportovaní síce solídnych kvartálnych výsledkov hospodárenia firiem ako Apple alebo Amazon, čo však investorom stále nestačilo a pozerali sa na neistotu do budúcnosti spätú s koronavírusom či prezidentskými voľbami v USA.

AKCIOVÉ TRHY

Americké akcie zakončili včerajšie obchodovanie v zelených farbách a čiastočne tak skorigovali masívny stredajší výpredaj. Medzi investormi zavládol optimizmus z výkonu americkej ekonomiky, ktorá po rekordnom poklese v druhom kvartáli šliapla na plyn v tom treťom, keď predviedla historicky najrýchlejší rast o 33 percent. I tak sa však ešte nestihla vrátiť na predkrízovú úroveň, čo mierne tlmí eufóriu. Motorom rastu boli pred očakávaným poobchodným zverejnením výsledkov gigantov zo skupiny FAANG hlavne technologické tituly. Európa neudržala zisky z úvodu dňa a opäť skončila v strate. Pomerne volatilný vývoj nedokázala zvrátiť ani ECB, ktorá síce aktuálne nezmenila svoju menovú politiku, ale z dôvodu straty dynamiky oživovania v eurozóne a zhoršenej prognózy sľúbila, že v decembri bude konať a dodá ďalšie stimuly s cieľom podporiť ekonomickú aktivitu a znegovať negatívny dopad pandémie na hospodárstvo a infláciu.

DLHOPISOVÉ TRHY

S optimizmom z robustného rastu americkej ekonomiky v treťom kvartáli, prudko vzrástli výnosy bezpečne vnímaných amerických štátnych dlhopisov. Naďalej pokračoval pokles európskych výnosov, ktorý sa stupňoval posunom z jadra na okraj eurozóny. Investorom sa dostalo uistenie, že ECB je pripravená konať a v decembri pravdepodobne ohlási ešte väčšie nákupy aktív ako doteraz a zmení aj parametre dlhodobých cielených refinančných tendrov s cieľom podporiť úverovanie. Udržanie priaznivých finančných podmienok, akokoľvek pochybne efektívnych, totiž dáva zmysel, pokiaľ vo vzduchu visí ďalší prepad ekonomiky s druhou vlnou pandémie.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato má pod tlakom silného dolára nakročené k najhoršiemu týždňu za ostatný mesiac. Ešte horšie je na tom ropa, ktorá v obavách z klesajúceho dopytu po komodite, kvôli obmedzovaniu ekonomickej aktivity vo svete v snahe obmedziť šírenie pandémie koronavírusu, miery k najhoršiemu týždňovému výkonu od apríla.

DEVÍZOVÉ TRHY

Na devízovom trhu posilňoval americký dolár, ktorému pomohli skvelé čísla výkonu americkej ekonomiky. Euro sa voči nemu zosunulo až na mesačné potom, ako šéfka ECB Christine Lagardeová signalizovala ďalšie uvoľňovanie menovej politiky už v decembri. K oslabovaniu eura prispel aj prehlbujúci sa pokles októbrových spotrebiteľských cien v Nemecku.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Najdôležitejšou udalosťou štvrtka bolo zasadnutie ECB, ktorá jasne a jednohlasne signalizovala (prvý krát v histórii dopredu), že v decembri na najbližšom zasadnutí ďalej uvoľní menovú politku pričom k tomu využije „všetky nástroje“. Pravdepodobne nastane úprava parametrov dlhodobých cielených refinančných tendrov TLTRO  s cieľom podporiť úverovanie súkromného sektora, zvýši sa objem a predĺži program PEPP programu s cieľom znegovať negatívny dopad pandémie koronavírusu na hosporástvo a navýši sa aj  „klasické“ kvantitatívne uvoľňovanie cez APP program s cieľom zúčtovať s nízkou infláciou či lepšie povedané prehlbujúcimi sa deflačnými tlakmi. Prezidentka banky Christine Lagardová, hneď v úvode tlačovej konferencie po zasadnutí banky konštatovala, že ekonomická obnova stráca momentum rýchlejšie ako očakávali v dôsledku rastu infekcií na COVID-19, čo bude obrovským protivetrom v štvrtom kvartáli. V tejto súvislosti povedala, že pandémia predstavuje výzvu pre ekonomický rast, kde sú riziká nasmerované nadol, keď sa krátkodobý výhľad jasne zhoršil pri opatrnosti spotrebiteľov, neistote ktorá negatívne vplýva na investície spolu so zoslabnutými súvahami firiem. Headline inflácia je pod tlakom  v dôsledku nízkych cien energií a slabého dopytu, pričom ostane negatívna do zaciatku roka 2021, dodala Lagardová, čo bude ECB mimoriadne prekážať a bude ju nútiť ďalej uvoľniť menovú politiku. Okrem toho Lagardová vyhlásila, že vyzýva na fiškálnu podporu ekonomiky, koordinované fiškálne opatrenia by mali byt cielené a dočasné. V tomto smere vyzvala aby bol Fond obnovy operatívny bez zdržaní.
  • Zo Spojených štátov bol zverejnený predbežný rýchly odhad rastu HDP za tretí kvartál, ktorý dosiahol 33,1 percenta medzikvartálne anualizovane- t.j. vyjadruje ako by ekonomika rástla za rok, ak by rástla tempom za ostatný kvartál. Ide pochopiteľne o rekordný rast americkej ekonomiky odkedy sa sledujú údaje, čo je spôsobené nízkou porovnávacou bázou v dôsledku koronašoku, keď v druhom kvartáli nastal rekordný pokles o 31,4 percenta. Samotné číslo mierne prekonalo očakávania na úrovni 31 percent. Odchýlka je však minimálna a vzhľadom na veľkú koronaneistotu možno v zásade povedať, že ekonomika rástla viac menej podľa konsenzu. V štvrtom kvartáli však príde výrazné pribrzdenie jednak pre vyššiu porovnávaciu bázu, jednak pre protivetry ďalšej vlny koronavírusu a jednak aj pre vyprchávanie efektu fiškálnych stimulov, pričom ďalší balíček ešte nebol schválený. Okrem toho dorazili z USA aj solídne čísla z realitného trhu, keď nedokončené predaje domov rástli v septembri na medziročnej báze o 20,5 percenta, hoci na medzimesačnej báze mierne klesli o 2,2 percenta. Pravidelné týždenné dáta z amerického trhu práce takisto ukazujú na zlepšovanie sa ekonomiky, keď nové žiadosti o podporu v nezamestnanosti klesli na 751-tisíc oproti 791-tisícom za predchádzajúce reportované obdobie. Pokračujúce žiadosti klesli pod osem miliónov na 7,76 milióna, pričom pred týždňom sa pohybovali ešte na úrovni  8,47 milióna osôb.
  • Z Nemecka včera dorazili aktuálne údaje z trhu práce za september, kde harmonizovaná miera nezamestnanosti ostala na 4,5 percentách ako v auguste. Zmena počtu nezamestnaných klesla o 35-tisíc, čo prekonalo konsenzus, ktorý nečakal zmenu, výsledkom čoho bolo, že národná miera nezamestnanosti klesla na 6,2 percenta z augustových 6,3 percenta. Celkovo tak trh práce v Nemecku vykazoval slabé zlepšenie. Problémom je, že druhá vlna koronavírusu a lockdown počas novembra čísla z trhu práce opäť výrazne zhoršia. Okrem toho bol zverejnený aj rýchly odhad inflácie z Nemecka za október, ktorý ukázal, že krajina ostáva stále v miernej deflácii pri poklese cien energií a slabých dopytových tlakoch. Medziročný pokles cien dosiahol 0,2 percenta (podľa harmonizovanej metodiky eurostatu dokonca 0,5 percenta), podobne ako v septembri a predpokladáme, že pod nulou ostane inflácia nielen v Nemecku, ale v celej eurozóne až do začiatku roka 2021.
  • Na úrovni eurozóny bola zverejnený ukazovateľ ekonomického sentimentu za október, ktorý stagnoval na úrovni 90,9 bodu zo septembra pri miernom poklesu spotrebiteľskej dôvery a raste dôvery v priemysle. Myslíme si, že novembrové čísla klesnú výrazne nadol pri lockdownoch Nemecka a Francúzska, dvoch najväčších ekonomík EÚ, pričom viaceré ďalšie krajiny zavádzajú reštriktívne opatrenia na spomalenie šírenia sa koronavírusu, vrátane lockdownov.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Už ráno boli zverejnené nemecké septembrové maloobchodné tržby, ktoré rástli 6,5-percentým medziročným tempom.
  • Okrem toho bude dnes zverejnený aj predbežný rýchly odhad rastu HDP Nemecka ako aj eurozóny ako celku za tretí kvartál, kde sa očakáva najrýchlejší rast na medzikvartálnej báze v histórii (vďaka nízkej porovnávacej báze druhého koronakrízou zasiahnutého štvrťroku).
  • V USA potom príde na rad PCE inflácia za september a finálne čísla októbrovej spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity.
  • Trhy budú naďalej citlivo reagovať na druhú vlnu koronavírusu a ostro sledované budú aj firemné výsledky za tretí kvartál.

ZAUJALO NÁS

Kryptomeny opäť dobýjajú finančný svet

Svet kryptomien razantne otočil svoje smerovanie a s nástupom druhej vlny pandémie koronavírusu dobýva svoje stratené pozície. Trhová kapitalizácia všetkých virtuálnych mincí aktuálne dosahuje 390 miliárd dolárov, čo je najvyššia hodnota od jari 2018. Ide zároveň o trojnásobok hodnoty, ktorú mal trh na vrchole prepadu finančných trhov v priebehu jarnej vlny pandémie. Kryptomeny tak od marcových otrasov narástli takmer sedemnásobným tempom ako akciový trh na Wall Street. Kryptomenám sa totiž na pozadí globálnej krízy podarilo upevniť svoju pozíciu vo finančnom svete a investori ich zobrali na milosť nie len pod dojmom ich relatívne rýchleho rastu, ale aj ako poistku proti hrozbe erózie tradičných finančných inštrumentov.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial