Stvrtok 24. január. Meniny má Timotej

Ranný prehľad trhov 30. 11.

Investície 30.11.2015 | 11:19 2 komentáre

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

Highlights

 • Cena zlata najnižšia od februára 2010.
 • Euro kleslo voči doláru na osemmesačné dná.
 • Spotrebiteteľská dôvera v eurozóne na švorročných maximách.

Akciové trhy

Európske akciové trhy končili v piatok v červených číslach a ustúpili z trojmesačných maxím. Za korekciou stál negatívny sentiment prameniaci z Číny, kde regulátory vyšetrujú dvoch veľkých brokerov a navyše októbrové štatistiky ukazujú ďalší pokles ziskov priemyselných podnikov, čo opätovne zvyšuje obavy zo spomaľovania sa miestnej ekonomiky. Wall Street stagnovala pri najnižšom tohtoročnom objeme obchodov, keď mnohí obchodníci si po štvrtkovom dni Vďakyvzdania predĺžili víkend.

Dlhopisové trhy

Výnosy vládnych dlhopisov USA mali tendenciu klesať pre návrat nervozity z ďalšieho smerovania čínskej ekonomiky. Cenám európskych dlhopisov pomohlo aj očakávania rozšírenia menových stimulov ECB a čiastočne aj nervozita okolo turecko-ruského sporu.

Komoditné trhy

Zlato stratilo vyše jedno percento a zaznamenalo už šiesty týždenný pokles v rade. Cena pod 1060 dolárov je najnižšia od februára 2010. Na žltý kov vplýva najmä presvedčenie trhov, že FED v decembri zvýši úrokové sadzby, čo má priaznivý dopad na dolár. Navyše fyzický dopyt z Číny a Indie v ostatnom čase slabne. Ropa WTI klesla o vyše tri percentá a v stratách skončil aj Brent, keď sa nervozita okolo turecko-ruského problému dostáva do úzadia. Trh sa viac koncentruje rekordný stav zásob a pokračujúci previs ponuky na trhoch pričom nečaká, že OPEC na decembrovom zasadnutí obmedzí produkciu. Mínusom preň v piatok bola aj čínska panika, keď regulátori začali vyšetrovať dvoch najväčších brokerov na akciových trhoch.

Devízové trhy

Dolár v piatok posilňoval voči väčšine hlavných svetových mien, keď sa pozornosť trhu začína obracať od toho či FED zvýši sadzby v decembri smerom k tomu, koľko krát ich zvýši počas budúceho roka. Euro kleslo voči zelenej bankovke pod 106 dolárových centov na osemmesačné minimá. Výrazne strácal aj švajčiarsky frank – voči doláru je najslabší od augusta 2010, kde trh špekuluje, že lokálna centrálna banka by mohla opätovne znížiť už teraz negatívne sadzby.

Dôležité správy z ekonomiky

V piatok boli publikované čísla rastu HDP Veľkej Británie v treťom kvartáli. Medzikvartálny rast ostal podľa očakávaní na hodnote flashového odhadu a to 0,5 percenta, čo predstavuje spomalenie oproti 0,7-percentnej expanzii v predchádzajúcom období. Rovnako tomu bolo aj medziročne, kde rast ostal podľa očakávaní a prvotnom odhade na 2,3 percenta. Dáta poukazujú na pozitívny rast ekonomiky britských ostrovov už 11 kvartálov v rade, čo je najdlhšia séria od finančnej krízy. Najväčší negatívny dopad na rast HDP mal čistý zahraničný obchod, ktorý z neho vymazal až 1,5 percentuálneho bodu, čo je najviac od počiatku meraní (1999). Zisk s exportov (+0,9 percenta bol výrazne vymazaný nárastom importov (+5,5 percenta), pričom zahraničný dopyt po britských produktoch znížila silná domáca mena. Masívny deficit zahraničného obchodu však pomohol vymazať významný domáci dopyt (spotreba domácností), ktoré v treťom kvartáli medzikvartálne narástli o 0,8 percenta, medziročne až o 3,1 percenta.
Za eurozónu ako celok bola v piatok predpoludním publikovaná finalizácia novembrových čísiel spotrebiteľskej dôvery. Tá dosiahla svoje viac ako štvorročné maximum, keď oproti prvotnému odhadu –7,9 bodu si polepšil na –5,9 bodu, oproti októbrovým –7,5 bodu. Európska komisia však varovala, že väčšina dát pre prieskum bola zozbieraná ešte pred teroristickými útokm iv Paríži zo dňa 13. novembra. Ekonomický sentiment ostal v novembri stabilne na 106,1 bodu, zlepšená ekonomická dôvera medzi spotrebiteľmi bola vymazaná horšou morálkou medzi výrobcami. Októbrové čísla boli však revidované mierne nahor z pôvodných 105,9 na 106,1 bodu. Očakávania inflácie sa v oboch sektoroch podľa Európskej komisie zlepšili. 

Kľúčové očakávané udalosti

 • Ráno boli publikované z Európy čísla maloobchodných tržieb z Nemecka za október, ktoré zaostali za očakávaniami. Trh si okrem toho bude všímať aj predbežné inflačné čísla z tejto krajiny za november.
 • Popoludní bude radar trhov zameraný najmä na novembrové čísla prieskumu aktivity v okolí Chicaga merané Indexom nákupných manažérov (PMI) a nerealizovaných predajov domov za október.
Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

2 odpovede na “Ranný prehľad trhov 30. 11.”

 1. Cryptoinvestor píše:

  Pekný prehľad. K tým čínskym brokerom by som doplnil, že ako nastúpil online trading tak sa vynorilo obrovské množstvo brokerov. Samozrejme rada z nich nie je riadne regulovaná a koleduje si o sankcie. Ja som hľadal kvalitných brokerov pre obchodovanie kryptomien a zaujímavé porovnanie som našiel tuto: https://bitcoinkurz.sk/porovnanie-brokerov-prehlad-kryptomeny/ . Možno to niekomu taktiež pomôže.

 2. Trade77 píše:

  S brokermi to nie je sranda. Veľa z nich sa snaží obíjsť nové nariadenia ESMA. Zase kvalitní regulovaní brokeri túto reguláciu akceptujú a nemajú s ňou problém. Celkom pekné porovnanie brokerov je: https://uspesnynaburze.sk/porovnanie-brokerov/ . Ako zastávam názor, že je dobré obchodovať cez brokera, ktorý je regulovaný v EÚ.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *