Stvrtok 18. január. Meniny má Drahomíra

Ranný prehľad trhov 30. 3. 2017

Investície 30.03.2017 | 09:21 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Reforma zdravotníctva v USA možno vstane z popola.
  • Zdroje z ECB hovoria, že zvýšenie sadzieb pred koncom kvantitatívneho uvoľňovania by bolo nočnou morou.
  • Jastrabí slovník predstaviteľov Fedu pokračuje.

AKCIOVÉ TRHY

Americké aj európske akciové trhy rástli vďaka rastúcej cene ropy, ako aj indikáciám, že sa investorom vracia pozitívny sentiment založený na pro-rastovej agende Donalda Trumpa. Na trhoch sa totiž začali objavovať správy, že mŕtva reforma zdravotníctva by sa mohla vrátiť naspäť do Kongresu. Solídny rast ekonomiky podporujú aj vyhlásenia predstaviteľov Fedu, ktorí naďalej vidia dve zvýšenia úrokovej sadzby v tomto roku.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy štátnych dlhopisov USA a Nemecka vnímaných ako bezpečný prístav pre investorov včera poklesli, keď sa v Európe oficiálne spustil dvojročný odpočet odchodu Veľkej Británie z Európskej únie. Veľký vplyv na pokles výnosov dlhopisov eurozóny mal aj článok agentúry Reuters, podľa ktorej ECB rozhodne nebude zvyšovať sadzby pred koncom kvantitatívneho uvoľňovania.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato ostalo takmer nezmenené, len s takmer zanedbateľným rastom, keď mu investori nevenovali prílišnú pozornosť. Významný pohyb zaznamenala najmä ropa, ktorá hýbala aj s akciovými trhmi. Pomohlo jej zverejnenie zásob ropy v USA, ktoré prekvapilo trhy omnoho nižším prírastkom ako očakával konsenzus.

DEVÍZOVÉ TRHY

Včerajší deň poznačený oficiálnym spustením dvojročného rozvodu Veľkej Británie a Európskej únie, zhodnotili trhy negatívnejšie pre euro. Spoločná mena únie klesala voči britskej libre, ako aj voči americkému doláru. Voči doláru euro oslabilo aj napriek tomu, že americká mena poklesla voči košu hlavných zahraničných mien. 

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • V priebehu včerajšieho dňa sa objavovali správy, že republikáni by sa mohli pokúsiť oživiť nateraz mŕtvu reformu zdravotníctva a s opätovným pokusom ju schváliť, čo dodalo trhu určitú nádej, že vláda prezidenta Donalda Trumpa predsa len dokáže dynamicky presadiť reformy.
  • Ďalším významným faktorom, ktorý ovplyvnil obchodovania, najmä na dlhopisových trhoch bola správa agentúry Reuters, že ECB nechce zvyšovať sadzby pred koncom kvantitatívneho uvoľňovania, napriek tomu, že v ostatných dňoch sa objavovali takéto špekulácie. Komunikačný odkaz ECB na ostatnom zasadnutí nebol trhmi prijatý, tak ako by ECB chcela- teda v podobe zníženia rizika rastu a deflácie. Namiesto toho trhy začali započítavať exitovú stratégiu. Zdroje článku tvrdia, že zvýšenie sadzieb pred koncom kvantitatívneho uvoľňovania by boli „komunikačnou nočnou morou“ a „ak zvýšite sadzby, nemôžete to odkomunikovať to ako jednorazovú záležitosť pretože, trh začne okamžite zaceňovať ďalšie sprísňovanie“.
  • Včera mali vystúpenia aj dvaja centrálni bankári Fedu, pričom obe sa niesli v ostrom jastrabom slovníku. Šéf bostonského Fedu Eric Rosengren povedal, že základné nastavenie Fedu by malo byť zvyšovania sadzieb na každom druhom mítingu do konca roka, čo naznačuje tri ďalšie zvýšenia sadzieb. John Williams, prezident sanfranciského Fedu takisto nevylúčil viac ako tri zvýšenia sadzieb.

ZAUJALO NÁS

Brusel odmietol spojenie LSE a Deutsche Boerse

EÚ odmietla spojenie LSE a Deutsche Boerse len niekoľko hodín pred oficiálnym spustením dvojročného odchodu Veľkej Británie z Európskej únie. Zaniklo tak 14 mesiacov vyjednávaní o vytvorení jedného z najväčších finančných centier na svete, ktoré by konkurovali americkým burzám. Na schvaľovanie Európskej komisie totiž po odhlasovaní brexitu v júni začali vplývať dovtedy nepodstatné problémy, ako kde sa bude nachádzať centrála a kde bude klíringové centrum pre eurové obchody.

Stanislav Pánis, Rudolf Vrábel – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *