Streda 18. júla. Meniny má Kamila

Ranný prehľad trhov 30. 5. 2017

Investície 30.05.2017 | 09:49 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

  • Talianske parlamentné voľby možno už na jeseň tohto roku.
  • Prezident ECB Mario Draghi zopakoval potrebu stále uvoľnenej menovej politiky v eurozóne.
  • John Williams z Fedu s jastrabím slovníkom troch zvýšení sadzieb v tomto roku.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy v Európe ostali po dnešnej pokojnej obchodnej seanse takmer nezmenené pri zatvorených akciových trhoch v USA pre štátny sviatok. Obchodovanie na americký Deň pamiatky padlých nerozhýbal príhovorom šéf San Franciského Fedu John Williams, ani prezident ECB Mario Draghi svojím holubičím slovníkom.

DLHOPISOVÉ TRHY

Americké štátne dlhopisy ostali nezmenené pre zatvorené burzy v USA. Výnosy nemeckých štátnych dlhopisov poklesli po vyjadrení Maria Draghiho, že eurozóna aj naďalej potrebuje podporu uvoľnenej monetárnej politiky ECB.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa pohybom výrazne nelíšilo od akcií a na konci obchodovania ostalo takmer bez zmeny. Ropa si aj dnes pripisovala mierne zisky, zatiaľ čo obchodníci zvažujú primeranosť štvrtkového poklesu.

DEVÍZOVÉ TRHY

Ani devízové trhy neboli výnimkou pokojnejšieho začiatku týždňa. Americký dolár len mierne posilnil voči euru po očakávaniach šéfa San Franciského Fedu Johna Williamsa, že bilancia americkej centrálnej banky by sa mohla začať pomaly zmenšovať už koncom tohto roka.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

  • Včera bol pomerne pokojný deň na trhoch, pri štátnych sviatkoch v Spojených štátoch aj v Spojenom kráľovstve. No nastali pohyby na talianskej politickej scéne. Hovorilo sa najmä o novom prijatí nového volebného systému, ktorý by následne umožnil konanie parlamentných volieb už na jeseň tohto roku, a nie až na jar budúceho. Aspoň takto sa vyjadroval bývalý premiér a líder Demokratickej strany Matteo Renzi, ktorý hovoril o zavedení nemeckého proporčného volebného systému a konaní volieb v rovnakom jesennom termíne ako budú nemecké. Tie sú naplánované na 24. septembra.
  • Trhy včera zaujal najmä štvrťročný príhovor prezidenta ECB Maria Draghiho na pôde Európskeho parlamentu. Podľa Draghiho eurozóna aj naďalej potrebuje uvoľnenú monetárnu politiku centrálnej banky pre stabilizáciu cenovej hladiny aj počas expandovania ekonomiky. Šéf ECB vidí nedostatky v inflačných tlakoch, ktoré nie sú podporené rastom miezd a nedokážu zabezpečiť udržateľný cieľ cenovej stability centrálnej banky, ktorá predstavuje dvojpercentnú infláciu.
  • Napriek americkému sviatku mal svoj príhovor aj šéf San Franciského Fedu John Williams, ktorý vyjadril očakávanie, že bilancia Fedu by o päť rokov mala byť omnoho menšia. Tento proces by podľa neho pomaly mohol začať už koncom tohto roka. Williams navyše podporil aj myšlienku troch zvýšení úrokovej sadzby v tomto roku, vzhľadom na veľmi dobré makroekonomické výsledky USA.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

  • Z Európy budú v priebehu dňa zverejnené čísla májového indikátora biznis klímy za eurozónu ako celok. V USA bude najdôležitejším zverejnením májová spotrebiteľská dôvera a prieskum výrobnej aktivity dallaského Fedu.

ZAUJALO NÁS

Japonci produkujú najviac patentov

Tokyo-Yokohama je oblasťou s najväčším počtom inovátorov na svete. Vyplýva to z prieskumu World Intellectual Propert Organisation, ktorá skúmala adresy približne 950 tisíc žiadateľov o patenty medzi rokmi 2011 a 2015. Oblasti Osaka-Kobe-Kyoto a Nagoya v tomto rebríčku mierne zaostávajú, no stále sa nachádzajú v prvej svetovej desiatke.

Americký Siicon Valley je na treťom mieste s čínskym Shenzhen-Hong Kong na druhom. Počet patentov japonskej jednotky je však dvojnásobne vyšší ako ďalší v poradí. V hodnotení zaostávajú európske mesta s Parížom na desiatom mieste, Frankfurt-Mannheim na dvanástom a Londýn až na dvadsiatom prvom mieste.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *