Pondelok 23. júla. Meniny má Oľga

Ranný prehľad trhov 30. 6. 2017

Investície 30.06.2017 | 09:41 0 Komentárov

Prinášame pravidelný prehľad vývoja na finančných trhoch a zoznam očakávaných udalostí.

 • Prezident ECB Mario Draghi otvoril Pandorinu skrinku úpravy menových stimulov, čo spôsobuje pokles cien dlhopisov a rast sily eura.
 • Technologické akcie opätovne pod predajným tlakom.
 • Finálne čísla rastu HDP Spojených štátov za prvý kvartál nad očakávania.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy na Západe klesali, keď sa medzi obchodníkmi opätovne dostali pod predajný tlak akcie technologického sektora, kde sa do pozornosti znova dostali relatívne bohaté valuácie.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy na dlhopisových trhoch pokračovali v raste, keď stále pretrvávajú dozvuky jastrabích slov šéfa ECB Mario Draghiho o možnom znížení menových stimulov. Hoci sa snažil naznačiť, že jeho slová boli zle pochopené a nezmenajú okamžité odstránenie menovej akomodácie, už len naznačením možnosti otvoril Pandorinu skrinku. 10-ročný nemecký výnos sa posunul na 0,45 percenta, čo je najvyššia úroveň od marca.

KOMODITNÉ TRHY

Posun výnosových kriviek dlhopisov nahor sa odzrkadlil do poklesu ceny zlata, hoci dolár ďalej oslaboval. Ropa sa posunula mierne nahor len vďaka slabšiemu doláru, keď naďalej panuje skepsa voči tomu, že sa rýchlo znížia jej vysoké svetové zásoby.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár ostával pod predajným tlakom, keď trhy na jednej strane neveria, že Fed by mohol pokračovať vo zvyšovaní sadzieb a na druhej strane špekulujú, že ECB čoskoro zredukuje stimuly a Bank of Canada či Bank of England pristúpia k zvýšeniu sadzieb.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

 • Dôvera nemeckých spotrebiteľov za júl podľa inštitútu GfK vzrástla o dve desatiny bodu na 10,6 bodov. 
 • Ekonomický sentiment sa zlepšil za eurozónu v mesiaci jún, keď vzrástol o 1,9 bodu na 111,1 bodov. Nezmenená ostala podľa očakávaní spotrebiteľská dôvera v eurozóne podľa júnovej finalizácie na úrovni záporných 1,3 bodu.
 • V Nemecku bol v poobedných hodinách zverejnený aj odhad indexu spotrebiteľských cien za jún. Ten medzimesačne vzrástol o dve desatiny percenta, pri očakávaniach stagnácie. Medziročne rástli ceny o 1,6 percenta oproti 1,4 percentnému konsenzu. Do najväčšej ekonomiky eurozóny sa tak v šiestom mesiaci vrátil rast cenovej hladiny, po obavách z nižších inflačných tlakov.
 • Za Atlantickým oceánom bol v USA zverejnený tretí a finálny odhad rastu hrubého domáceho produktu za prvý kvartál, ktorý ukázal 1,4 pecentné anualizované tempo, čo je o dve desatiny viac ako čakal konsenzus. Štvrtkové makrodáta ukončili pravidelné reporty žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA. Nové žiadosti za týždeň končiaci 24. júnom len mierne vzrástli o dve tisíc na 244 tisíc, pričom trh očakával pohyb v tomto objeme, avšak nadol. Pokračujúce žiadosti končiace 17. júnom vzrástli o šesť tisíc na 1948 tisíc, pri očakávanom poklese o 7 tisíc z predchádzajúcej hodnoty.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

 • Už v noci boli zverejnené oficiálne čísla PMI výrobného aj nevýrobného sektora z Číny za jún, ktoré ukazujú na zlepšenie sa aktivity oproti máju.
 • Už ráno boli zverejnené májové maloobchodné tržby z Nemecka, ktoré rástli výrazne nad očakávania. Okrem toho bude z Nemecka zverejnená ešte júnová miera nezamestnanosti.
 • Na úrovni eurozóny bude publikovaný rýchly odhad inflácie za jún a vo Veľkej Británii budú zverejnené finálne čísla rastu HDP za prvý kvartál.
 • V USA sa dočkáme zverejnenia finálnych dát spotrebiteľskej dôvery podľa Michiganskej univerzity za jún spolu s Chicago PMI za rovnaký mesiac. Navyše budú reportované aj štatistiky osobnej spotreby a príjmov za máj.

ZAUJALO NÁS

Autonómne autá sú na Indické cesty zatiaľ krátke

Napriek zákazu autonómnych áut v krajine vytvorila jedna z najväčších automobiliek Tata Motors testovacie prostredie, ktoré sa má podobať chaotickej indickej doprave. To predstavuje chodcov prechádzajúcich pomedzi autá, neoznačené pruhy, slabé značenie, ale aj potulujúci sa dobytok popri ceste. Do týchto pretekov sa zároveň zapájajú aj Mahindra Group či niekoľko ďalších startupov, ktoré sa chcú zapojiť do sektora, ktoré výrobca čipov Intel odhaduje do roku 2050 na 7 biliónový trh. India by sa podľa odhadov navyše mala čoskoro stať tretím najväčším automobilovým trhom na svete.

Stanislav Pánis, Tomáš Rajtar – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *