Streda 15. júla. Meniny má Henrich

Ranný prehľad trhov 30. 6. 2020

Investície 30.06.2020 | 10:08 0 Komentárov
  • Wall Street v úvode týždňa striasla zo seba nervozitu okolo druhej vlny koronavírusu a rástla.
  • Nedávno zverejňované makrodáta potvrdzujú oživovanie sa globálnej ekonomiky po uvoľňovaní reštrikcií v súvislosti so šírením ochorenia COVID-19.
  • Zlato len 10 dolárov od maxím z októbra 2012, keď viacero zdrojov neistoty z trhov nezmizlo.

AKCIOVÉ TRHY

Akciové trhy sa v pondelok vrátili k rastu, keď sa nervozita z druhej vlny konronavírusu dostala do úzadia, hoci úplne z trhov nezmizla a je možné, že v najbližších dňoch bude ďalej spôsobovať zvýšenú volatilitu.

DLHOPISOVÉ TRHY

Výnosy dlhopisových trhov stagnovali, keď na jednej strane sa zvýšila ochota podstupovať riziko, no na druhej strane neistota okolo druhej vlny koronavírusu, ktorá by mohla spomaliť oživovanie sa ekonomiky pretrvávala.

KOMODITNÉ TRHY

Zlato sa konsolidovalo v blízkosti najvyšších úrovní od roka 2012, keď ho podporuje celá séria faktorov od druhej vlny koronavírusu, cez nízke úročenie dlhopisov až po presvedčenie, že obnova ekonomiky na predkoronakrízové úrovne bude hrboľatá a kvantitatívne uvoľňovanie bude dlhodobá činnosť centrálnych bánk. Ropa sa odrazila ako rizikové aktívum, keď ju podporila séria konštruktívnych makrodát, ktoré podporujú tézu robustnej obnovy ekonomiky.

DEVÍZOVÉ TRHY

Dolár sa včera najskôr mierne oslaboval pri návrate konštruktivizmu na trhy, no neskôr väčšinu strát vymazal, keď sa do popredia viac dostali neistoty okolo druhej vlny konronavírusu.

DÔLEŽITÉ SPRÁVY Z EKONOMIKY

• Včera bol zverejnený ukazovateľ ekonomického sentimentu Európskej komisie za jún, ktorý sa podľa očakávaní zlepšil na 75,7 bodu z májových 67,5 bodu. Ukazovateľ biznis klímy narástol na – 2,26 bodu z májových – 2,41 bodu. Zlepšila sa aj nálada v službách, priemysle a spotrebiteľská dôvera. Išlo o druhý mesiac zlepšovania všetkých ukazovateľov za sebou, čo signalizuje, že ekonomika po postupnom uvoľňovaní reštriktívnych opatrení na zastavenie šírenia koronavírusu ožíva.

• Včera boli zverejnené aj rýchle odhady inflácie z Nemecka za jún, ktoré prekvapili smerom nahor (aj klasická CPI aj HICP). Na medziročnej báze sa v júni CPI zrýchlila na 0,9 percenta z 0,6 percenta v máji a HICP takisto na 0,8 percenta z májových 0,5 percenta. Konsenzus trhu hovoril skôr o stagnácii dynamiky rastu. Na medzimesačnej báze následne vyskočili CPI a HICP o 0,9 resp. 0,7 percenta pri májovom nulovom raste.

• V USA boli včera zverejnené len čísla nedokončených predajov domov za máj, ktoré poskočili na medzimesačnej báze o 44,3 percenta, čo výrazne prekonalo očakávania po aprílovom poklese o  21,8 percenta. Medziročný pokles sa spomalil na 5,1 percenta po aprílových -33,8 percentách. Teda aj americký realitný trh potvrdzuje odraz po aprílovom koronakrízovom dne.

KĽÚČOVÉ OČAKÁVANÉ UDALOSTI

• Už v skorých ranných hodinách boli zverejnené čínske júnové prieskumy aktivity PMI. Nálada vo výrobnom sektore sa zlepšila na 50,9 bodu z májových 50,6 bodu. V nevýrobnom sektora rástla na 54,4 bodu z májových 53,6 bodu. Tieto predstihové ukazovatele teda ukazujú, že čínska ekonomika sa otriasla z koronavírusu a vrátila sa k svižnej expanzii.

• Dnes bude z Európy zverejnená ešte finalizácia dát HDP z Veľkej Británie za prvý kvartál, rýchly odhad júnovej inflácie na úrovni eurozóny.

• Z USA dorazí júnový prieskum Chicago PMI a spotrebiteľskej dôvery.

• Trhy budú pozorne sledovať aj vystúpenia viacerých centrálnych bankárov na čele s šéfom Fedu Jayom Powellom ako aj vystúpenie amerického ministra financií Stevena Mnuchina.

ZAUJALO NÁS

McDonald´s s rýchlonabíjacími stanicami vo Veľkej Británii.

Britská divízia americkej fastfoodovej siete McDonald´s oznámila, že plánuje nainštalovať do novootvorených drive-thru reštaurácii rýchlonabíjacie stanice pre elektrické automobily. Za týmto účelom spojila sily s technologickým partnerom InstaVolt. McDonald´s oznámil, že nabíjačky sa stanú novým štandardom v ich zariadeniach a chce ich namontovať už aj do existujúcich všade tam, kde to bude technicky možné. Rýchlonabíjačky by mali byť schopné nabiť batérie vozidiel na 80 percent v priebehu 20 minút.

Stanislav Pánis, Patrik Hudec – analytici J&T banky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *